Podwyżki cen prądu tuż za rogiem

Podwyżki cen prądu tuż za rogiem

author
Alicja Uzarowicz
29 listopada 2019

Podwyżki cen prądu są już blisko – Polska w dalszym ciągu posiada jedne z najniższych stawek opłat za energię elektryczną według danych Eurostatu. Eksperci w dziedzinie energetyki prognozują, że już w przyszłym roku rodacy powinni być gotowi na wyższe rachunki za prąd. Z jakiego powodu dojdzie do wzrostu cen?

Według danych Eurostatu Polska jest jednym z krajów o najniższych cenach prądu. Niedługo jednak różnica między naszym krajem a pozostałą częścią UE nieznacznie się zmniejszy. Jak podkreślają eksperci z zakresu energetyki, już w przyszłym roku pojawią się podwyżki cen prądu.

Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu Statystycznego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, Polacy musieli liczyć się z opłatą rzędu 57,75 zł za 100 kWh zużytej energii elektrycznej. W skali rok do roku ceny nie tylko nie wzrosły, ale spadły o 3,1 proc. Nie jesteśmy jedynym narodem, który zamrażał ceny prądu.

Większe spadki odnotowano na przykład w Portugalii (4,1 proc. rok do roku), jak również w Danii (4,3 proc.). I chociaż w istocie ceny energii w tych krajach malały, to w dalszym ciągu mieszkańcy tych państw musieli za prąd płacić znacznie więcej niż w Polsce. Portugalczycy i Duńczycy za 100 kWh musieli płacić odpowiednio 92,6 zł i 128,3 zł.

W przyszłym roku podwyżki cen prądu

Warto również wspomnieć, że ceny energii elektrycznej w Polsce są wręcz śmiesznie niskie w porównaniu z rekordzistą zestawienia według Eurostatu. Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy za 100 kilowatogodzin prądu musieli bowiem płacić w pierwszym półroczu bieżącego roku aż 132,8 zł.

Polskie ceny prądu są zdecydowanie poniżej średniej unijnej, która, w badanym okresie wyniosła 92,8 zł. W ponad jednej trzeciej na wysokość rachunku wpływ miały najróżniejsze podatki i opłaty – stanowiły one średnio 37 proc. kwoty na rachunku. W których państwach ceny prądu w badanym przez Eurostat okresie wzrosły najmocniej?

Niebagatelną rekordzistką wśród najmocniej pnących się w górę cen prądu jest Holandia, gdzie rok do roku opłata za energię elektryczną wyniosła 20,3 proc. W dalszej kolejności znalazły się natomiast Cypr (wzrost o 16,4 proc. rok do roku) oraz Litwa (14,4 proc.).

Polska tania, ale nie najtańsza

Co ciekawe, właśnie na Litwie pomimo sporych podwyżek odnotowano jedną z najniższych cen prądu – 54 zł/100 kWh. Taniej było tylko na Węgrzech i w Bułgarii, gdzie za 100 kWh energii elektrycznej należało zapłacić odpowiednio 48,2 zł oraz 42,9 zł. Sytuacja wygląda jednak całkiem inaczej, gdyby wziąć pod uwagę ceny za prąd dla przedsiębiorców.

W tym zestawieniu Polska znajduje się blisko środka listy. Energia dla przedsiębiorców tańsza jest w takich krajach, jak Dania, Szwecja, Finlandia, Bułgaria, Luksemburg, Estonia, Litwa, Czechy, Słowenia, Rumunia, Węgry i Holandia. Zaś najdrożej w tej kategorii ponownie jest w Niemczech, we Włoszech, i, co zaskakujące, na Cyprze.

Dlaczego zatem opłaty za energię elektryczną nie rosną, a maleją? Podwyżki cen prądu blokowali sami politycy, którzy zadecydowali o ich zamrożeniu, ze względu na jesienne wybory. W przyszłym roku jednak dostawcy obciążą jeszcze mocniej odbiorców energii kosztami uprawnień do emisji CO2. Mówi się o wzroście rzędu 60 proc. ceny energii na rynku hurtowym.

"

Nie widzę innego wyjścia niż wzrost cen dla przeciętnego „Kowalskiego” w 2020 roku. Nie można utrzymywać cen, przerzucając bez przerwy koszty na producentów energii, czyli elektrownie, które są przecież spółkami Skarbu Państwa. Rok wyborczy się skończy, to zniknie presja polityczna

– powiedział prof. Rafał Weron, ekspert z Politechniki Warszawskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ZUS oddział w Białymstoku
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

ZUS oddział w Białymstoku

Inspektorat ZUS Warszawa-Żoliborz
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS Warszawa-Żoliborz

Poczta Polska najbliżej wszystkich Polaków?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 września 2019

Poczta Polska najbliżej wszystkich Polaków?

ING wprowadza elektroniczny podpis kwalifikowany dla firm
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 maja 2020

ING wprowadza elektroniczny podpis kwalifikowany dla firm

Bieg Charytatywny PKO BP
Aktualności
author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2018

Bieg Charytatywny PKO BP

Szybkie pożyczki Dębno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Dębno

Porównaj