Wraz z nadejściem stycznia 2019 roku żołnierze zawodowi będą mogli liczyć na wzrost swych pensji. Sprawdziliśmy, jakie zmiany szykuje państwo polskie.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 13.09.2018
Udostępnij:

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło, iż przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego w 2019 roku wrośnie aż do 5530 złotych
 

Jak dowiadujemy się, Prezydent RP już w sierpniu miał ogłosić podwyżkę płac dla polskich żołnierzy, lecz postanowił poczekać z tą informacją do rozpoczęcia kampanii przed październikowymi wyborami samorządowymi. 

Samo wojsko nie było chętne do tego, by nagłaśniać sprawę podwyżek wynagrodzenia. Wszystko to z obawy przed negatywnymi odpowiedziami ze strony pozostałych służb mundurowych, które w najbliższym czasie nie mogą liczyć na wzrost płac.
 

Nowa pensja
Jak dowiadujemy się z innych mediów, to właśnie Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem zadecydowali o wzroście płac dla żołnierzy zawodowych. 
 

Do tej pory uposażenie tej grupy zawodowej wynosiło 3,20-krotność krajowej kwoty bazowej, której wartość już od 2009 roku niezmiennie wynosi 1 523,29 złotych

Jak wyjawił jednak Marcin Skowron, rzecznik prasowy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przewidywana wysokość uposażenia żołnierza zawodowego wzrośnie w 2019 roku aż do poziomu 3,63-krotności kwoty bazowej. 
 

Prezydent RP zgodził się na taką stawkę i wkrótce ma podpisać odpowiednie rozporządzenie. 

Komentarze