Najczęściej komentowane
Prawie 90 proc. Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie
Zgodnie z najnowszym badaniem Centrum Badania Opinii Społecznej aż 89 proc. Polaków czuje się w naszym kraju bezpiecznie. Jest to wynik, jaki udało się osiągnąć ostatnio w roku 2017. Poczucie braku bezpieczeństwa zadeklarowało 8 proc. a 3 proc. ankietowanych nie wyraziło swojego zdania w tej sprawie.
Jak co roku Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o to, czy czują się bezpiecznie żyjąc w Polsce. Aż 89 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Odsetek negatywnych odpowiedzi spadł dzięki temu z poziomu 11 proc. do 8 proc. badanych. Na pytanie to odpowiedzi nie miało natomiast 3 proc. ankietowanych.
Jest to zmiana w bardzo dobrą stronę. Podobnym wynikiem można się było bowiem pochwalić ostatnio w roku 2017. Bezpieczniej w Polsce czują się mężczyźni – 91 proc. z nich przyznało, że nie czują się zagrożeni. W przypadku kobiet wynik jest niższy o 5 pkt procentowych, czyli wynosi 86 proc.
Co oprócz płci ankietowanych miało wpływ na udzielone odpowiedzi? W badaniu zauważono zależność poczucia bezpieczeństwa od poziomu wykształcenia oraz osiąganych dochodów. Osoby, które są bardziej wyedukowane i zarabiają więcej częściej deklarują, że Polska jest ich zdaniem krajem bezpiecznym.
Którzy Polacy czują się bezpiecznie?
Różnice te są znaczne – wśród badanych o dochodach per capita poniżej 900 zł przekonanie, że Polska jest krajem bezpiecznym, podziela tylko 74 proc. osób, zaś wśród respondentów zarabiających powyżej 2,5 tys. zł na członka gospodarstwa domowego – 95 proc
– stwierdzono w komentarzu do badania CBOS.
Które grupy społeczne również czują się mniej bezpiecznie? Badanie wykazało, że takie podejście prezentują robotnicy niewykwalifikowani (70 proc. czuje się bezpiecznie), rolnicy (79 proc.). Kolejną grupą są osoby deklarujące jednocześnie, że warunki panujące w ich gospodarstwie domowym są złe (72 proc.)
Co ciekawe, wyniki są jeszcze lepsze w przypadku pytania o zamieszkaną przez respondenta dzielnicę, wieś czy osiedle. Na to pytanie aż 98 proc. badanych odpowiedziało, że czują się u siebie bezpiecznie.
W okolicy jest bezpiecznie
W długookresowej perspektywie widać, że sytuacja w tym zakresie znacząco się poprawiła, zwłaszcza od początku XXI wieku, kiedy prawie co trzeci badany nie czuł się bezpiecznie w swojej okolicy. Obecnie obserwujemy rekordowo wysokie poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, które nie występowało nigdy dotąd
– poinformowali autorzy badania CBOS.
W kwestii pytania o najbliższą okolice zamieszkania, odpowiedzi różnych grup respondentów nie różnią się od siebie znacznie. Najmniej bezpiecznie czują się w okolicy bezrobotni (91 proc. zadeklarowało bezpieczeństwo). W 94 proc. bezpiecznie czują się w najbliższym otoczeniu renciści i osoby uznające swoje gospodarstwo domowe za złe.
Co ciekawe, Polacy wykazali całkiem altruistyczny pogląd na bezpieczeństwo. Z badania wynika bowiem, że więcej z nas boi się o bezpieczeństwo najbliższych niż swoje. Jest to zauważalne szczególnie w przypadku zamieszkiwania przez najbliższych w dużych miastach.
Źródła:
https://www.cbos.pl/PL/publikacje/raporty.php
Dodaj komentarz