Polacy chcą zmian w programie 500 Plus

Polacy chcą zmian w programie 500 Plus

autor wpisu
Natalia Narloch
24 grudnia 2018

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, Polacy chcą zmian w programie 500+. Głównym postulatem jest odebranie świadczeń najbogatszym. Jako uzasadnienie podają, że to właśnie samotne matki najbardziej potrzebują tego wsparcia.

Odebrać świadczenia najbogatszym

Aż 66% zadeklarowało poparcie dla odebrania świadczeń najbogatszym. Z kolei 73% uznaje, że powinni otrzymać je wszyscy samotni rodzice. Następnie 70% uważa, że 500+ powinno być przyznawane na każde dziecko, pod warunkiem że minimum jeden rodzic pracuje.

Co więcej, dodatkowo połowa badanych jest za ograniczeniem lub odebraniem (29%) zasiłków i świadczeń osobom, które stronią od pracy. Jak wynika z badania, większość popiera także pomysł przyznania wsparcia 500+ każdemu dziecku pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom (52%).

Wystąpiła także propozycja zastąpienia 500+ bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i pomoce edukacyjne dla dzieci, którą poprało 51% respondentów. Natomiast aż 48% badanych poparło pomysł odebrania świadczeń dziecku, którego oboje rodzice nie pracują.

Różna opinia w zależności od głoszonego poparcia

Co ciekawe, badanie pokazuje, że w zależności od poparcia dla konkretnej partii różnią się odpowiedzi ankietowanych. Według sympatyków Platformy Obywatelskiej zdecydowana większość (81%) popiera pomysł odebrania świadczenia 500+ najbogatszym. Z kolei wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości pomysł ten zajmuje trzecie z kolei miejsce – 53%.

Biorąc pod uwagę pomysł przyznania dofinansowania 500+ na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden z rodziców pracuje poparcie wśród wyborców PO wyraziło 75%, natomiast wśród zwolenników PiS 66%.

Analizując pomysł przyznania dofinansowania 500+ wszystkim samotnym rodzicom, zarówno sympatycy PiS jak i PO są w większości za jego realizacją (odpowiednio 79% i 78%).

„Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Sprawdź najlepsze oferty pożyczek na 500 plus

Nastawienie wobec osób niepracujących

Badanie sprawdziło także opinie Polaków, w jaki sposób powinien postąpić rząd w związku z osobami unikającymi pracy i w konsekwencji utrzymujących się jedynie z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków. Jak się okazało, 21% z nas uważa, że nei ma potrzeby ingerowania w tą sytuację.

Pozostali zaś sądzą, że powinno się ograniczyć (50%) lub odebrać (29%) wszelkie zasiłki i świadczenia aby skutecznie zmotywować takie osoby do pracy. Bez względu na wyznające poparcie, w tej kwestii Polacy pozostają zgodni.

Prawdopodobnie ma to związek z tym, że (jak odpowiedzieli w badaniu) około 40% przyznaje się, że za co najmniej jedną osobę „naciągającą” budżet państwa w ciągu ostatniego roku, fałszywie pobierając zasiłki i świadczenia socjalne.

Badanie

Badanie przeprowadzono w dniach 30. listopada – 3. grudnia na ogólnopolskiej próbie 1057 osób powyżej 18 roku życia, obu płci, różnego wieku i miejscowości zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Rzeszów
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
27 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Rzeszów

Credit Agricole w Jaworze
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Jaworze

Firmy pożyczkowe chcą stworzyć odpowiednik BIKu
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 czerwca 2013

Firmy pożyczkowe chcą stworzyć odpowiednik BIKu

Kredyt hipoteczny Żuromin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
27 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Żuromin

T-Mobile Usługi Bankowe w Lęborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Lęborku

Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 stycznia 2019

Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?

Porównaj