Na co Polacy przeznaczyliby 10 tysięcy złotych?

Na co Polacy przeznaczyliby 10 tysięcy złotych?

author
Alicja Uzarowicz
12 lipca 2019

Jednym ze sposobów mierzenia popularności metod inwestycji pieniężnych jest sprawdzanie, co potencjalny klient zrobiłby z otrzymaną niespodziewanie gotówką. Nest Bank postanowił sprawdzić, na co Polak przeznaczyłby nieplanowo uzyskane 10 tysięcy złotych. Z badań banku wynika, że nasi rodacy wolą bezpieczne inwestycje.

Zgodnie z najnowszymi badaniami Nest Banku Polacy w 31 proc. zainwestowaliby dodatkowo uzyskane 10 tysięcy zł w lokatę bankową. Co więcej, gdyby niespodziewana kwota wyniosła 200 tys. zł, lokata czy konto oszczędnościowe ustępują zakupowi nieruchomości. Są to raczej bezpieczne metody pomnażania kapitału.

Świadczy to więc o niskiej skłonności Polaków do podejmowania ryzykownych inwestycji. Nest Bank odkrył ponadto, że jako naród nie jesteśmy skłonni do nieprzemyślanego wydawania środków otrzymanych niespodziewanie, co wynika z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego. Na co jeszcze Polak przeznaczy dodatkowe 10 tysięcy?

W drugiej kolejności, to jest za lokatą, znalazły się różnego rodzaju remonty. Chęć odnowienia mieszkania zadeklarowało 22 proc. respondentów badania Nest Banku. Dokładnie taki sam odsetek ankietowanych przeznaczyłby środki na spłatę zobowiązań finansowych albo na wakacje z rodziną. Tylko 4 proc. zainwestowałoby te środki w sposób ryzykowny, taki jak choćby fundusze inwestycyjne.

Polacy

Fot. Nest Bank

 

Polacy nie są skłonni do ryzyka

Naszych rodaków charakteryzuje duże zaufanie do stabilnych, choć przynoszących niższe zyski produktów bankowych przeznaczonych do oszczędzania. Z tego też względu oszczędności lądują najczęściej na lokacie albo koncie oszczędnościowym. Podejście, jakie prezentują Polacy względem inwestycji zmienia się jednak wraz z kwotą.

Bo gdyby tak niespodziewany zysk wyniósł już 200 tys. zł, to wspomniane produkty bankowe schodzą na dalszy plan. Bowiem 58 proc. respondentów w tym przypadku za otrzymane niespodziewanie środki zakupiłoby nieruchomość. W drugiej kolejności pieniądze badani wpłaciliby na konto oszczędnościowe.

Lokaty miały trzecie miejsce wśród odpowiedzi na to pytanie zadane przez Nest Bank. Badanie wykazało również, że nawet w przypadku większych kwot przeznaczonych na inwestycję, Polacy wolą mniej zarobić, ale nie stracić. W około 50 proc. respondenci przyznali, że bez względu na wysokość kwoty, oszczędzaliby poprzez konto.

Ankietowanym zaproponowano kilka rozwiązań różniących się wysokością stopy zwrotu i ryzyka. I tak już co trzeci respondent wybrałby względnie bezpieczną opcję – 20 proc. stopy zwrotu i 20 proc. ryzyka. Jedynie 6 proc. ankietowanych podjęłoby decyzję z szansą na 300 proc. stopy zwrotu ale 70 proc. ryzyko straty.

Polacy

Czy to tylko puste słowa?

Badanie skłonności do inwestycji wśród klientów może pomóc uzyskać pewien pogląd na podejście do ryzyka, jakie prezentują Polacy. Jednak czy nasi rodacy faktycznie podejmują inwestycje? Z badania Nest Banku wynika, że regularnie inwestuje tylko 7 proc. Polaków.

Znaczna większość społeczeństwa nigdy nie podjęła próby pomnożenia swoich środków – 62 proc. Dlaczego Polacy nie inwestują? Jako powód prawie połowa respondentów, bo 49 proc. podaje brak pieniędzy, które mogłaby zainwestować. Kolejne 30 proc. natomiast obawia się, że ulokuje pieniądze nieefektywnie i na inwestycji straci zamiast zyskać.

Wielu Polaków wierzy, że aby rozpocząć swoją karierę jako inwestor prywatny potrzebne są duże kwoty pieniężne na początek. Eksperci zdają się przeczyć temu poglądowi. Ich zdaniem bowiem najkorzystniej jest regularnie inwestować niewielkie kwoty. Na zasadzie skali ewentualna strata nie pochłonie za dużej części kapitału.

Nest Bank zapytał Polaków, na co biorą kredyty.

Banki gotowe na pomoc w inwestowaniu

Okazuje się, że już teraz banki oferują produkty inwestycyjne, które są doskonale przygotowane do inwestowania nawet małych kwot. Mowa tutaj o takich instrumentach jak fundusze inwestycyjne, lokaty powiązane z tymi funduszami, celowe plany inwestycyjne czy plany oszczędzania w funduszach.

"

W Celowym Planie Inwestycyjnym oszczędzać można przez 5, 10 lub 15 lat. Zysk – bez względu na wybór czasu oszczędzania – jest uzależniony od notowań wybranych subfunduszy inwestycyjnych Ipopemy SFIO, w skład którego wchodzi 7 funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Klient regularnie, co miesiąc inwestuje niewielkie kwoty

– poinformował Norbert Duczkowski, specjalista od produktów inwestycyjnych z Nest Banku.

Rozwiązania proponowane przez Nest Bank jak i inne banki komercyjne charakteryzuje duża elastyczność. Oznacza to, iż zamiast regularnego inwestowania można daną kwotę pieniędzy ulokować jednorazowo na określony czas. Ile środków wystarczy na comiesięczną inwestycję? Kwoty te wahają się od 200 – 3 000 zł.


Źródła:
https://netbank.prowly.com/64146-co-polacy-zrobiliby-z-10-tysiacami-zlotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Szczecinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019

Credit Agricole w Szczecinku

Egzekucja z wynagrodzenia
Porady
autor wpisu
m_szydlowski
30 grudnia 2012

Egzekucja z wynagrodzenia

Kasa Stefczyka Oświęcim
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Oświęcim

Ile można dorobić do emerytury w 2019 roku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 kwietnia 2019

Ile można dorobić do emerytury w 2019 roku?

Małe firmy rocznie odzyskują 3,7 mld zł długu
Wpisy
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2018

Małe firmy rocznie odzyskują 3,7 mld zł długu

Promocja: 600 zł do Empiku do wygrania w konkursie TaniegoKredytu
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2018

Promocja: 600 zł do Empiku do wygrania w konkursie TaniegoKredytu

Porównaj