Polacy mniej obawiają się Internetu niż inni mieszkańcy UE

Polacy mniej obawiają się Internetu niż inni mieszkańcy UE

author
Alicja Uzarowicz
12 kwietnia 2019

Życie w naszych czasach bez korzystania z sieci jest dla wielu niewyobrażalne. Internet stanowi źródło niezliczonych korzyści i udogodnień, z których korzystamy każdego dnia. Jednak czy  dorośliśmy już do rozsądnego wykorzystania potencjału tego narzędzia? Według najnowszych badań jako naród jesteśmy jeszcze prawdopodobnie zbyt ufni.

W najnowszym badaniu Eurobarometru zaprezentowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny w „Tygodniku Gospodarczym PIE” zostało wykazane, że odstajemy jako naród od pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej pod względem świadomości zagrożeń płynących z nierozsądnego korzystania z Internetu.

Wśród obaw dotyczących korzystania z sieci Europejczycy najliczniej, bo w 43 proc., wskazują możliwość niewłaściwego czy szkodliwego wykorzystania ich danych. Ta odpowiedź była najpopularniejsza w 17 krajach. Drugie w kolejności obawy odnoszą się do płatności za pośrednictwem Internetu – pierwsza pozycja dla 11 krajów.

Polski Instytut Ekonomiczny jest to think tank, czyli wyspecjalizowany komitet badawczy, zajmujący się popularyzacją polskich badań z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych. „Tygodniki Gospodarcze PIE” natomiast dostarczają analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Czego nie boją się Polacy w Internecie?

"

Polacy na tym tle są znacznie bardziej ufni. Jedynie 32 proc. polskich internautów obawia się niewłaściwego wykorzystania danych osobowych (ostatnie miejsce w UE), a 27 proc. – bezpieczeństwa płatności online (ostatnie miejsce, ex aequo z Estonią)

– jak czytamy w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Aż 22 proc Polaków deklaruje, iż nie posiada żadnych obaw przed korzystaniem z Internetu. Niestety wypadamy poniżej unijnej średniej również w kontekście odpowiedniego ustawiania haseł i ich cyklicznej zmiany, a także nieotwierania maili, których pochodzenia nie znamy – działań niezbędnych w ochronie swoich danych.

Wielu Polaków nie zdaje sobie zatem sprawy z tego, jak bardzo zagrożone mogą być nasze dane osobowe bez odpowiedniej ich ochrony. Nie jest bowiem problemem dla hakera włamać się na kilka kont w serwisach społecznościowych i dostać się w efekcie na przykład na konto bankowe w celu zabrania nam środków z konta czy wzięcia pożyczki.

Jak wziąć kredyt przez Internet? Sprawdź tutaj.

Jakie są sugestie PIE odnośnie bezpieczeństwa Polaków w sieci?

W „Tygodniku Gospodarczym PIE” wykazano, że niezbędne w Polsce jest zwiększanie świadomości osób używających Internetu względem zachowywania ostrożności. Jakie wnioski wyciąga PIE z zaprezentowanych wyżej wyników badań?

"

Takie wyniki wskazują, że obok edukacji dotyczącej umiejętności twardych, związanych z korzystaniem z narzędzi cyfrowych w pracy, w Polsce konieczna jest edukacja w zakresie umiejętności miękkich, w tym rozszerzanie świadomości dotyczącej ryzyka i zagrożeń związanych z poruszaniem się w Internecie.

– czytamy.

Badania wskazują również na to, że rokrocznie dochodzi do większej ilości incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa. W 2018 roku zgłoszono do CERT, jednostki czuwającej nad bezpieczeństwem Internetu, 3739 takich incydentów, czyli o 17,5 proc. więcej niż w roku poprzednim.


Źródło:
http://pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/04/Tygodnik-Gospodarczy-PIE_13-2019.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Złoty Dźwigacz Kultury dla Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 marca 2020

Złoty Dźwigacz Kultury dla Banku Millennium

BNP Paribas oddziały w Sulechowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Sulechowie

BNP Paribas oddziały w Bytomiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Bytomiu

Sportowy weekend VISA w Zakopanem
Wpisy
author
Aneta Jankowska
17 sierpnia 2017

Sportowy weekend VISA w Zakopanem

Porównaj