Najczęściej komentowane
Polacy na wyprzedażach
Wraz z początkiem czerwca rozpoczyna się powoli sezon wyprzedaży i obniżek. Podczas urlopu chętniej sprawiamy sobie małe lub większe przyjemności, co ułatwiają promocje i obniżki w sklepach. Zachowania Polaków na wyprzedażach postanowił przeanalizować Santander Consumer Bank. Efektem analiz jest raport „Polaków portfel własny – kochamy okazje”.
Najnowszy raport Santander Consumer Banku prezentuje stosunek Polaków do sklepowych wyprzedaży i promocji. W publikacji pod tytułem „Polaków portfel własny – kochamy okazje” odnaleźć można odpowiedzi na pytania podane przez ankietowanych. Co ciekawe, najbardziej gustujemy w wyprzedażach letnich.
A one już wkrótce się rozpoczną. Sezon letni jako ulubiony czas kupowania przecenionych produktów wskazała prawie połowa badanych – 42,2 proc. Nikogo nie zdziwi fakt, iż krążenie wokół sklepowych półek na wyprzedażach jest domeną pań – 39 proc. respondentek wskazało, że bardzo lubi kupować taniej.
Dla porównania średnio co piąty mężczyzna biorący udział w badaniu przyznał, że lubi kupować na wyprzedażach. W ankiecie pojawiły się także pytania o stosunek do wyprzedaży Polaków. Czy nasz naród charakteryzuje impulsywność podczas zakupów i dokonywanie nieprzemyślanych wyborów, bo „coś jest tańsze”?
Polacy rozsądni na wyprzedażach
Okazuje się, że nie łatwo jest zmusić Polaka do kupienia czegoś, czego nabyć nie planował. Badanie Santander Consumer Banku pokazało, że Polacy na wyprzedażach odznaczają się dużą dozą zdrowego rozsądku. 45,3 proc. mężczyzn i 48,1 proc. kobiet bowiem przyznało, że korzysta z promocji tylko wtedy, kiedy i tak mieli kupić przeceniony artykuł.
Oznaczać to może, że podczas sezonu letnich wyprzedaży to właśnie ta grupa będzie kupować produkty potrzebne podczas letniego wyjazdu. Zwłaszcza jeżeli akurat będą one przecenione. Co ciekawe, prawie 10 proc. klientów sklepów w Polsce wybierze ten towar, który jest obecnie przeceniony.
Raport wykazał również dobrą jak i złą wiadomość dla sprzedawców. Ta pierwsza wynika z tego, że 8,6 proc. respondentów przyznało, że nie kupuje niczego nieobjętego rabatem. Zła wiadomość jest natomiast taka, że dosyć liczną grupę stanowią osoby niereagujące na obniżki cen – 23,7 proc. pań oraz 31,2 proc. panów.
Które promocje są najpopularniejsze
Polacy nie kupują na wyprzedażach każdego rodzaju. Handlowcy prześcigają się w pomysłach na jeszcze ciekawsze okazje. Jak wynika z raportu „Polaków portfel własny – kochamy okazje” najlepiej sprawdzają się akcje typu drugi lub kolejny produkt za jeden grosz, co przyznało 44,2 proc. respondentów.
Niewiele mniej, bo 41,3 proc. ankietowanych przyznało, że klasyczny rabat przyznawany na konkretny produkt zachęca ich do dokonania zakupu. Trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych metod promocyjnych jest darmowa dostawa. Popularność braku konieczności zapłaty za przesyłkę jest związana z rosnącą rozrastaniem się rynku e-commerce w Polsce.
Gotowość do dokonania zakupu przez Internet w przypadku darmowej dostawy zadeklarowała więcej niż jedna czwarta ankietowanych. Jakie jeszcze typy promocji zachęcają Polaków do kupowania na wyprzedażach? Kolejne miejsca przypadły bonom na następne zakupy (20,3 proc.) czy istnienie programu stałego klienta (16,1 proc.).
Grupy wiekowe na wyprzedażach
Skłonność Polaków do kupowania na wyprzedażach nie jest związana wyłącznie z rodzajem promocji. Duże znaczenie ma również wiek klientów. I tak chociaż darmowa dostawa przyciąga prawie 34 proc. osób w wieku 18-29 lat, to jest ona interesująca tylko na poziomie 23,2 proc. dla przedziału 50-59 lat.
Co ciekawe, drugi lub kolejny produkt gratis czy symboliczny grosz najliczniej przyciąga trzydziestolatków. Tradycyjny rabat jest natomiast najpopularniejszy dla osób 70 + (38 proc.). Warto zatem sprawdzać, jakie upusty i okazje proponują sklepy w zbliżającym się sezonie letnim. Może to spowodować spore oszczędności.
Źródła:
https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/karty_kredytowe/2018_raport_polakow_portfel_wlasny_kochamy_okazje.pdf
Dodaj komentarz