Gdzie Polacy dostają najwyższe, a gdzie najniższe płace?

Gdzie Polacy dostają najwyższe, a gdzie najniższe płace?

author
Alicja Uzarowicz
18 sierpnia 2019

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane odnoszące się do przeciętnego poziomu zarobków w 66 miastach na prawach powiatu. Informacje opisują stan poszczególnych rynków pracy, jaki dotyczył zeszłego roku. W analizie uwzględniono dawne stolice województw, jak również miasta zamieszkiwane przez ponad 100 tys. osób. Gdzie Polacy zarabiają najwięcej, a gdzie średnia pensja jest najniższa?

W najnowszej analizie opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny eksperci zawarli dane za rok 2018 opisujące przeciętne wynagrodzenia otrzymywane przez Polaków w 66 miastach. Ośrodki, których dotyczyło badanie to najczęściej byłe stolice wojewódzkie oraz miasta, których liczba ludności przekracza 100 tys. mieszkańców.

Wśród wyników powiatowych najwyższe wynagrodzenia otrzymują osoby zamieszkujące powiat lubiński w województwie dolnośląskim. Najniższe przeciętne płace otrzymują natomiast pracownicy zatrudnieni w powiecie kępińskim, który znajduje się w Wielkopolsce.

Wartym wspomnienia miastem była Ostrołęka. To właśnie tam przeciętne wynagrodzenie mieszkańców znajdowało się najbliżej średniego wynagrodzenia w całej Polsce. W których miastach pracownicy otrzymują najwyższe wynagrodzenie?

Minimalne wynagrodzenie 2020 – ile wyniesie?

Najwyższe wynagrodzenia nie w Warszawie

Niebagatelnym zwycięzcą zestawienia jest Jastrzębie-Zdrój. To właśnie w tym mieście pracownicy osiągają najwyższe przeciętne wynagrodzenie. Z wyliczeń GUS wynika, że jest to wartość 8 121 zł brutto. Nie jest to pierwszy raz, kiedy właśnie to miasto znajduje się w czołówce listy miast oferujących najlepsze średnie zarobki.

Niewątpliwie tak wysokie płace zapewnia jeden z największych pracodawców w Polsce, który właśnie w Jastrzębiu-Zdroju posiada swoją siedzibę. Mowa tutaj o właścicielce kilku okolicznych kopalń węgla kamiennego, jaką jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Warto tutaj dla porównania przytoczyć wartość średniej pensji w Polsce – 4 835 zł brutto. Oznacza to, że Jastrzębianie osiągają średnią pensję o 168 proc. wyższą niż przeciętny Polak. Płace mieszkańców tego miasta rosną ponadto znacznie szybciej niż w innych regionach Polski.

Rok 2018 oznaczał dla tych pracowników wzrost średniej płacy pięciokrotnie szybszy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie pozostałych Polaków. W porównaniu do roku 2017 wynagrodzenie wzrosło tu o 1 511 zł, podczas gdy w Polsce było to 307 zł.

Letnie upały a obowiązki pracodawcy

Stolica z drugim miejscem

Drugie najwyższe wynagrodzenia, w przeciętnej kwocie 6 433 zł brutto otrzymują Warszawiacy. Jest to jednocześnie 166 proc. średniej krajowej. Nieco mniej, bo 5 848 zł i 121 proc. średniej pensji w kraju osiągają mieszkańcy Jaworzna. Na czwartym miejscu znalazł się natomiast Płock.

Mieszkańcy tego miasta osiągają przeciętnie pensję 5 705 zł, czyli 118 proc. średniej krajowej. Zestawienie GUS pokazuje ponadto, że całkiem nieźle zarabia się w Sopocie (5 701 zł), Katowicach (5 699 zł), jak również w Gdańsku (5 642zł). Pierwszą dziesiątkę polskich miast pod względem zarobków zamykają Gliwice, Dąbrowa Górnicza oraz Kraków.

Polacy zapłacili w 2018 roku ponad 100 mld zł podatku

Miasta Polski z najniższym wynagrodzeniem

Niestety istnieją w Polsce miasta, w których Polacy przeciętnie osiągają wynagrodzenia poniżej średniej krajowej. Niechlubne ostatnie miejsce we wspomnianym zestawieniu przypadło Grudziądzowi. Właśnie tam przeciętny mieszkaniec zarabia tylko 3 743 zł, czyli nieco ponad trzy czwarte średniej krajowej.

Niewiele więcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w Piotrkowie Trybunalskim (3 765 zł) oraz Tarnobrzega (3 808 zł). Bardzo nisko w analizie GUS znalazły się również Przemyśl i Nowy Sącz, w których pracownicy średnio zarabiają odpowiednio 3 828 zł oraz 3 861 zł.

Średniego wynagrodzenia na poziomie 4 000 brutto nie osiągają również mieszkańcy Krosna, Świętochłowic, Białej Podlaskiej, Chełma oraz Skierniewic. Warto wskazać, że do analizy ZUS wzięto pod uwagę płace z uwzględnieniem zaliczek na podatki dochodowe oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Niestety w zestawieniu nie udało się uwzględnić natomiast pracowników, którzy zatrudnieni są przez organizacje gospodarcze zatrudniające mniej niż 9 pracowników. Wyniki zaprezentowane powyżej niewątpliwie pokazują podział gospodarczy w Polsce na większe oraz przemysłowe miasta, jak również te nieco gorzej sytuowane.

Średnia krajowa 2019

Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/inne-opracowania/informacje-o-sytuacji-spoleczno-gospodarczej/sytuacja-spoleczno-gospodarcza-kraju-w-pierwszym-polroczu-2019-r-,1,85.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Mity na temat pożyczek pozabankowych
Bezpieczne pożyczanie
author
Halszka Gronek
05 lutego 2023

Mity na temat pożyczek pozabankowych

Szybkie pożyczki Bolesławiec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Bolesławiec

Eurobank nagrodzony za filmy promujące CSR
Wpisy
author
Aneta Jankowska
02 listopada 2018

Eurobank nagrodzony za filmy promujące CSR

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski

Bank BPH kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
06 maja 2019

Bank BPH kontakt infolinia

Kredyt na wykończenie domu i mieszkania
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2023

Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Porównaj