Polak nową pracę znajdzie w 2,5 miesiąca

Polak nową pracę znajdzie w 2,5 miesiąca

author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Po raz kolejny zapytano Polaków o to, jak szybko oczekują odnaleźć nową pracę w przypadku utraty obecnej. Odnotowano niestety spadek pewności co do rynku pracy zarówno w przypadku jakiejkolwiek pracy, jak również na porównywalnym albo lepszym poziomie niż obecna. Wynika to z 36. edycji „Monitora Rynku Pracy”.

„Monitor Rynku Pracy” jest cyklicznie przeprowadzaną analizą oczekiwań pracowników. Jego opracowaniem zajmuje się Instytut Badawczy Randstad. Jak Polacy w 36. już edycji badania oceniają swoje szanse na nową pracę? Chociaż wyniki nadal są dobre, to pewność o nowe zatrudnienie nieco spadła.

Obecnie 88 proc. respondentów wyraziło pewność względem odnalezienia jakiejkolwiek nowej pracy, w przypadku utraty obecnego zatrudnienia. Jest to o 2 pkt proc. mniej niż jeszcze kwartał temu i jednocześnie dokładnie tyle samo, co w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Poza pytaniem o jakąkolwiek nową pracę ankietowani udzielili także odpowiedzi na analogiczne pytanie o zatrudnienie co najmniej tak samo dobre albo lepsze niż obecne. W tym przypadku nie powinno dziwić, że statystyka jest nieco niższa, bo 70 proc. respondentów (o 1 proc. mniej niż w poprzednim badaniu) wyraziło pewność znalezienia takiej pracy.

Kto nie boi się o nową pracę?

Co ciekawe społeczeństwo polskie nie jest za mocno podzielone względem pewności odnalezienia nowego zatrudnienia. Od jakiegoś czasu rynek pracy w Polsce jest bowiem lepiej dostosowany do pracowników niż pracodawców. Ci drudzy zatem wykorzystują najróżniejsze metody by zachęcić do siebie nowych kandydatów.

"

Swoje szanse na jakiekolwiek nowe zatrudnienie wciąż bardzo wysoko oceniają mieszkańcy południa Polski (91%), ankietowani ze wsi poza aglomeracjami (91%), najmłodsi na rynku pracy w wieku od 18 do 29 lat (92%), osoby z wyższym wykształceniem (89%), […]

– napisano w raporcie Randstad.

Pracownicy których branż są najbardziej pewni odnalezienia kolejnej pracy? I w tym przypadku jest to całkiem zróżnicowana grupa. Są to bowiem zarówno inżynierowe (97 proc.), pracownicy IT (98 proc.), ale także kasjerzy i sprzedawcy (95 proc.), pracownicy kultury albo sportu (93 proc.) i specjaliści od mediów czy reklamy (92 proc.).

pracę

Pracownicy z Generacji C – kim są?

Nowa praca – lepsza płaca

Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy w Polsce decydują się na nową pracę jest wynagrodzenie. O 12 pkt proc. więcej niż jeszcze kwartał temu, czyli 55 proc. respondentów podało właśnie płacę jako powód zmiany zatrudnienia. O taką samą wartość spadła jednak druga najczęstsza przyczyna.

Mówiąc bardziej precyzyjne, 46 proc. badanych jako powód zmiany pracy podało chęć rozwoju osobistego i zawodowego. Popularność tego powodu najpewniej spowodowała występująca od jakiegoś czasu na rynku presja płacowa. Osób chętnych do pracy jest niewiele, a wynagrodzenia systematycznie rosną.

Nie każdy pracodawca ma jednak możliwość podniesienia płac bez wzrostu cen jego produktów czy usług. Z tego względu, pracownicy w mniejszym stopniu poszukują wyższej stawki wynagrodzenia, bo w większości firm i tak będzie ono ciągle rosło. Tworzy to pole do ambicji i chęci rozwoju zawodowego.

pracę

Wysportowany pracownik to wydajny pracownik.

Ile trwa poszukiwanie pracy w Polsce?

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie, czas potrzebny na znalezienie właściwej oferty wydłużył się do 2,5 miesiąca. Ustalono to na podstawie pytania do osób, które niedawno zmieniły pracę i mają względnie świeże doświadczenie w tej materii.

"

Największa grupa respondentów potrzebowała na znalezienie zatrudnienia co najmniej miesiąca (47%), ale wzrósł jednocześnie odsetek osób poszukujących zatrudnienia od pół roku do roku (6%) przy spadku liczby tych, którym zajmuje to od 2 do 3 miesięcy (29%)

– napisano w komentarzu do raportu Randstad.

Opisane badanie jest stosunkowo świeże, gdyż przeprowadzono je w dniach 7-9 czerwca bieżącego roku. Grupę badawczą stanowiło około 1 000 osób w wieku 18-64 lata, którzy pracują minimum 24 godziny w tygodniu.

pracę


Źródła:
https://www.randstad.pl/strefa-pracownika/praca-na-co-dzien/rzadziej-zmieniamy-pracodawce-dluzej-szukamy-nowego-zatrudnienia-wynika-z-badania-monitor-rynku-pracy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik Sądowy Marcin Fatyga
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Marcin Fatyga

Stereo Bank rozpocznie swoją działalność w Polsce
Aktualności
author
Patryk Byczek
21 stycznia 2023

Stereo Bank rozpocznie swoją działalność w Polsce

Której fundacji oddaliśmy najwięcej z 1%?
Blog
author
Aneta Jankowska
09 października 2018

Której fundacji oddaliśmy najwięcej z 1%?

Raiffesen uruchamia własne TFI
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 czerwca 2017

Raiffesen uruchamia własne TFI

Kredyt hipoteczny Olecko
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Olecko

Transze kredytu
Ekonomia
author
Halszka Gronek
21 sierpnia 2018

Transze kredytu

Porównaj