Polacy zapłacili już kartą 175,7 mld zł

Polacy zapłacili już kartą 175,7 mld zł

author
Alicja Uzarowicz
02 lipca 2019

Na koniec pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku Polacy dokonali transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 175,7 mld zł. Jest to jednocześnie wzrost o 9 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego oraz spadek w ujęciu kwartalnym o 8 proc. Danymi odnośnie transakcji kartą podzielił się Narodowy Bank Polski.

Jak wynika z danych polskiego banku centralnego, czyli Narodowego Banku Polskiego, Polacy do końca pierwszego kwartału 2019 r. dokonali transakcji kartą płatniczą o łącznej wartości 175,7 mld zł. Jest to o 9 proc. więcej rok do roku, ale o 8 proc. mniej w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku NBP odnotował transakcje bezgotówkowe z wykorzystaniem kart płatniczych, których łączna wartość wyniosła 79,8 mld zł. Wynik na koniec roku 2018 był o 9 proc., czyli o 7,6 mld zł wyższy.

"

Wskaźnik wartości transakcji bezgotówkowych w dłuższym okresie wykazuje stałą tendencję rosnącą. I tak, porównując I kwartał 2019 r. do analogicznego okresu w 2018 r., można zaobserwować, iż wartość transakcji wzrosła o 17%, a na przestrzeni dwóch lat wzrosła o 39%

– poinformował Narodowy Bank Polski.

Ponad 1,4 mld transakcji kartą

Odsetek transakcji dokonanych przez Polaków kartami płatniczymi w ogóle wszystkich transakcji bezgotówkowych w badanym okresie pierwszego kwartału 2019 r. wyniósł 45,5 proc. Mimo to, spadła sama ilość dokonanych transakcji płatniczych tego rodzaju.

"

W I kwartale 2019 r. przeprowadzono przy użyciu kart płatniczych 1,405 mld transakcji (gotówkowych oraz bezgotówkowych). W porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano zmniejszenie liczby transakcji o 39,8 mln, co stanowiło spadek o 3%. Porównując do analogicznego kwartału w roku ubiegłym, liczba przeprowadzonych transakcji wzrosła o 16%

– napisano dalej w komunikacie NBP.

Okres pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku według danych banków obfitował w różnego rodzaju transakcje bezgotówkowe. Zgodnie z informacjami, które przekazały banki komercyjne, transakcji tych było 1,25 mld, czyli mniej o 2 proc. względem poprzedniego kwartału. Ilościowo był to spadek rzędu prawie 27 mld transakcji.

Polacy płacą raczej kartami debetowymi

Niewiele zmienił się w badanym okresie udział poszczególnych rodzajów kart płatniczych w ogóle transakcji kartami. W pierwszym kwartale roku 2019 znaczącą przewagę miały karty debetowe, którymi przeprowadzono 91,7 proc. transakcji.

Karty kredytowe, które znalazły się na drugim miejscu pod względem środków płatniczych używanych do płatności kartą i był w tym okresie odpowiedzialne z 7,6 proc. wszystkich transakcji kartą. Znikome odsetki charakteryzują w dalszym ciągu karty przedpłacone (0,5 proc.) oraz obciążeniowe (0,2 proc.).

Co ciekawe zwiększyła się ilość kart płatniczych względem końcówki roku 2018. Na koniec marca 2019 r. było ich 41,3 mln, czyli o 61 tys. więcej niż na koniec ostatniego kwartału poprzedniego roku. Oznacza to wzrost o 0,1 proc. Najwięcej z nich było kart debetowych – 32,7 mln sztuk, czyli o 0,5 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

W dalszej kolejności znalazły się karty kredytowe z udziałem 14,2 proc. w ogóle kart płatniczych. Było to około 5,87 mln sztuk kart tej kategorii, co oznacza spadek o 0,1 proc. czyli 8,5 tys. sztuk.


Źródła:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty/informacje_kwartalne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowa pożyczka – konkurs Providenta
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
09 listopada 2016

Darmowa pożyczka – konkurs Providenta

Bank Pekao w Kolnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2019

Bank Pekao w Kolnie

Profi Credit w Zgierzu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Zgierzu

Kredyt gotówkowy Olkusz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Olkusz

Karta płatnicza dla dzieci od Santander Bank Polska
Aktualności
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2023

Karta płatnicza dla dzieci od Santander Bank Polska

Kredyt konsolidacyjny Stalowa Wola
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Stalowa Wola

Porównaj