3 z 4 Polaków przygotowuje przetwory na zimę

3 z 4 Polaków przygotowuje przetwory na zimę

author
25 sierpnia 2019

Z najnowszego badania o nazwie Barometr Providenta wynika, że już 75 proc. Polaków przygotowuje przetwory na zimę. Powodami, dla których rodacy zamykają żywność w słoiki na zimę, są przede wszystkim tradycja oraz niepowtarzalny smak domowych wyrobów. Co więcej, żywność samodzielnie przetworzona jest bardziej ekologiczna i tańsza.

Jak co roku firma pożyczkowa Provident przeprowadziła swoje badanie odnośnie tego, ilu Polaków przygotowuje przetwory na zimę. Tegoroczny wynik jest o 26 pkt proc. wyższy od poprzedniego badania. Oznacza to, że 75 proc. rodaków zamknie na zimę w słoikach swoje ulubione owoce i warzywa.

Skąd w dalszym ciągu moda na wytwarzanie domowych przetworów w czasach, gdy cały rok jest dostęp do wszystkich warzyw i owoców? Powodów jest kilka: przede wszystkim wspólne robienie przetworów jest jedną z rodzinnych tradycji. Ponadto Polacy są przywiązani do niepowtarzalnego smaku domowych dżemów czy ogórków.

Wiadomym jest również, że domowe wyroby są po pierwsze tańsze w przygotowaniu niż kupno gotowych, a po drugie bardziej ekologiczne. Wśród respondentów to właśnie młodzi ludzie w wieku 15-24 lata, ku zdziwieniu osób przeprowadzających badanie, deklarują największe przywiązanie do „słoikowej” tradycji.

Ruszyła druga wersja kampanii ,,Mam plan” od firmy Provident Polska

Kto najczęściej robi przetwory?

Tradycyjne receptury na domowe wyroby przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Nie powinno zatem dziwić, że to osoby, które wkraczają powoli w szóstą dekadę swojego życia najczęściej przygotowują przetwory na zimę. Aż 80 proc. respondentów, którzy ukończyli 59. rok życia zadeklarowało taki plan.

Na drugim miejscu znaleźli się natomiast ludzie nieco młodsi, to jest w wieku 25-39 lat. 75 proc. Polaków z tej grupy wiekowej zamknie wspomnienie lata w słoiku. Przetwory domowe są ponadto domeną dużych rodzin – 85 proc. gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez ponad 5 osób zadeklarowało, że przygotuje domowe wyroby.

Nieco mniej, bo 81 proc. dwuosobowych rodzin także przyznało taki zamiar. Co więcej, gdy chodzi o przygotowanie domowych wyrobów, nie obowiązuje podział na pleć – zarówno Polki, jak i Polacy chętnie zapełniają domowe spiżarnie przygotowanymi przez siebie specjałami.

Wakacyjne wydatki Polaków – badanie Provident

Co Polacy zamykają w słoikach?

Polskę przyjezdni zza granicy kojarzą między innymi z ogórkami kiszonymi. Nie zdziwi nikogo, że to właśnie one są królami polskich spiżarni. Niedaleko za ogórkami znalazły się dżemy i konfitury z najróżniejszych owoców. W 97 proc. wykonają je osoby w wieku 15-24 lata.

Trzecim wyrobem domowym pod względem popularności są wszelkiego rodzaju soki i syropy owocowe. I chociaż zarówno panie jak i panowie odstoją swoje w kuchni, aby umilić sobie zimę, to każde z nich skupi się na innych przetworach. 85 proc. kobiet zamknie w słoiku ogórki, w celu ich ukiszenia.

Panowie zaś górują w tylko jednej kategorii przetworów – 29 proc. z nich spędzi czas w kuchni po to, by zrobić nalewki domowej receptury. Respondenci podając powody wykonywania przetworów wskazują najczęściej gwarancję doskonałego i niezmiennego od pokoleń smaku oraz przyzwyczajenie.

"

Niewiele mniej niż jedna piąta ankietowanych osób twierdzi, że przygotowuje przetwory, ponieważ chce zaoszczędzić i obniżyć koszty zimą. Jedynie 11 proc. badanych stwierdziło, że robienie przetworów nie opłaca się, ponieważ w sklepach można kupić tańsze produkty. Blisko połowa, bo aż 43 proc. tłumaczy, że nie planuje przygotować słoików na zimę ze względu na brak czasu

– powiedziała Anna Karasińska, Ekspert ds. Badań Rynkowych, cytowana w komunikacie.

Provident i AXA organizują letni festiwal filmowy

Skąd Polacy biorą produkty na przetwory

Niestety nie wszędzie Polacy będą w stanie zrobić przetwory na zimę, chociaż chęci są wyraźne. Domowe wyroby są zdecydowanie domeną mieszkańców wsi – 85 proc. wobec 63 proc. osób mieszkających w dużych miastach. Jest to niewątpliwie zależne od stopnia trudności uzyskania produktów z pewnego źródła.

Aż ¾ badanych, którzy zadeklarowali przygotowanie w tym roku przetworów skorzysta w tym celu z produktów wyhodowanych samodzielnie. Będzie ponadto 83 proc. osób z przedziału 25-39 lat oraz 92 proc. mieszkańców wsi.

"

Coraz częściej stawiamy na świadome wybory i naturalne składniki. Mniej niż połowa bo 40 proc. badanych osób wskazuje na zakupy w sklepie, na bazarze czy targowisku. Trzecią najczęstszą odpowiedzią wśród respondentów było grzybobranie – 30 proc. utrzymuje, że do przygotowywania zapasów sięgnie po samodzielnie zebrane grzyby

– powiedziała Karolina Łuczak z Provident Polska, cytowana w komunikacie.

Studenckie praktyki w Provident – „One Level Up”

Źródła:
https://media-provident.pl/pr/458223/coraz-wiecej-polakow-robi-domowe-przetwory?fbclid=IwAR0deU5xv6d1LXgfkXFcndU5P7KKBcFkWKi6bMPIUWWiU2i1a5LTWHiQ_cc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Suplementy diety spożywa prawie 75 proc. Polaków
Bez kategorii
author
11 marca 2020

Suplementy diety spożywa prawie 75 proc. Polaków

Eksperci sądzą, że zwolnienia to nie sposób na kryzys
Bez kategorii
author
27 kwietnia 2020

Eksperci sądzą, że zwolnienia to nie sposób na kryzys

Rekordowy kwartał w kredytach hipotecznych
Wpisy
author
03 lipca 2017

Rekordowy kwartał w kredytach hipotecznych

Wyższa akcyza stała się faktem – prezydent podpisał ustawę
Bez kategorii
author
30 grudnia 2019

Wyższa akcyza stała się faktem – prezydent podpisał ustawę

Kredyt firmowy w 30 sekund – automat kredytowy Idea Banku
Wpisy
author
05 września 2013

Kredyt firmowy w 30 sekund – automat kredytowy Idea Banku

Credit Agricole w Sopocie
Oddziały
author
03 sierpnia 2019

Credit Agricole w Sopocie