Polacy obawiają się o swoje finanse

Polacy obawiają się o swoje finanse

author
Alicja Uzarowicz
23 maja 2019

W tym roku Nest Bank przeprowadził już drugą edycję Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego. Wyniki tegorocznej analizy nie napawają optymizmem. W efekcie badań uzyskano informację, iż ponad 56 proc. Polaków obawia się o swoje finanse w przyszłości. Jest to kilkunastopunktowy wzrost względem wyniku z roku zeszłego.

Drugie z kolei już badanie Nest Banku o nazwie Indeks Bezpieczeństwa Finansowego miało na celu pokazanie w jaki sposób Polacy określają przyszłość swoich finansów. W wyniku analizy przeprowadzonej przez ekspertów okazało się, że aż ponad 56 proc. ankietowanych wykazuje niepewność względem swojej przyszłości finansowej.

Jest to jednocześnie wynik o 15 proc. wyższy w stosunku do danych roku 2018. Wskaźnik wówczas przyjął wartość 41 proc. Indeks ten jest realizowany cyklicznie na zlecenie Nest Banku. Jego wykonaniem zajmuje się agencja badawcza SW Research. Polacy biorący udział w badaniu odpowiadają na pytania o bezpieczeństwo finansowe.

Pojawia się tam zatem pytanie o to, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami czy jak rozumieją oni bezpieczeństwo finansowe. Dodatkowo respondenci odpowiadali na pytanie o to, czy posiadają jakiekolwiek obawy względem swojej przyszłości finansowej. Wyniki mówią, że bezpieczeństwo rośnie, ale nie tylko ono.

Fot. Nest Bank

 

Wyniki badań zleconych przez Nest Bank

Na pytanie o poczucie bezpieczeństwa finansowego ankietowani odpowiadali bardziej optymistycznie niż w zeszłym roku. Bezpiecznie z finansami czuje się 64 proc. Poolaków, co stanowi wzrost o 12 proc. Najlepiej z finansami czują się mieszkańcy dużych miast (68 proc. względem 63 proc. w roku 2018).

Bezpieczeństwo finansowe zadeklarowało także 62 proc. osób z wyższym wykształceniem, był to wynik o 5 proc. wyższy w porównaniu do zeszłorocznych badań. Pomimo rosnącego poczucia bezpieczeństwa, rosną również obawy Polaków odnośnie przyszłości ich finansów.

"

Polacy czują się obecnie bezpiecznie z finansami jednak równocześnie coraz bardziej obawiają się o finansową przyszłość. Takie obawy deklaruje już 56% z nas, czyli 15% więcej niż w ubiegłym roku

– wskazała Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku.

Fot. Nest Bank

 

Obawy nie muszą zwiastować niczego złego

Wzrost odsetka Polaków, którzy obawiają się o przyszłość swoich finansów może oznaczać coś pozytywnego. Wynikać to może bowiem z coraz większej świadomości zagrożeń czyhających na rynku finansowym. Co więcej, wskazuje to na coraz większe zrozumienie zagadnień finansowych wśród Polaków.

Badanie wykazało także, że prawie 80 proc. naszych rodaków rozmawia z rodziną i znajomymi na tematy finansowe. Zwiększa się świadomość finansowa Polaków przez co zachowujemy się coraz rozważniej jako konsumenci rynku finansowego.

"

Natomiast dane CBOS wskazują, że już 55% polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności. Coraz częściej rozmawiamy o pieniądzach, coraz częściej oszczędzamy na przyszłość, a więc zamiast myśleć „jakoś to będzie”, dokonujemy świadomych wyborów finansowych

– podsumowała Agnieszka Porębska-Kość.

Rośnie zaufanie do instytucji finansowych

W badaniu pojawiło się również pytanie o to, czy Polacy ufają bankom i czy są one ich zdaniem bezpieczne. Aż 81 proc. z nas nie obawia się o pieniądze ulokowane w banku. Jest to o 4 proc. więcej niż rok temu. Zaufanie do sektora finansów jest jedną z kluczowych kwestii do osiągnięcia aby możliwy był jego rozwój.

Najbardziej ufamy bankom pod względem rachunków bankowych i kont oszczędnościowych – 84 proc. respondentów uznało te produkty za bezpieczne. Lokaty miały drugie miejsce w ankiecie i osiągnęły zaufanie 76 proc. Polaków. Na trzecim miejscu uplasowały się ubezpieczenia z gwarantowanym zwrotem z wynikiem 66 proc.

Najmniejsze zaufanie  w zestawieniu otrzymały kredyty i pożyczki. Nieufność Polaków względem tych produktów finansowych wyniosła aż 46 proc. Samo badanie przeprowadzono na próbie 1094 Polaków. Wyniki uzyskano metodą wywiadów on-line za pośrednictwem platformy SW Panel.


Źródła:
https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/aktualnosci/rosnie-obawa-polakow-o-finansowa-przyszlosc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Pożyczka z prezentem” w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 listopada 2019

Promocja: „Pożyczka z prezentem” w Banku Pekao

Pożyczki bez BIK Białystok
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Białystok

Zakupy w IKEA zrobisz przez Internet
Wpisy
author
Aneta Jankowska
03 lutego 2017

Zakupy w IKEA zrobisz przez Internet

Koronawirus. Allegro chce wesprzeć sprzedawców
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 marca 2020

Koronawirus. Allegro chce wesprzeć sprzedawców

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2019

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium

Porównaj