Najczęściej komentowane
Polacy coraz częściej rezygnują z Wielkiej Brytanii
Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z danymi tej instytucji Polaków w Zjednoczonym Królestwie w 2018 roku ubyło 116 tysięcy. Jednocześnie są to pierwsze dane wskazujące na tak duży ubytek naszych rodaków z Wysp Brytyjskich.
Brexit zaczyna odciskać swoje piętno na Polakach, którzy do Wielkiej Brytanii pojechali za chlebem. Z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że Polaków na Wyspach po roku 2018 pozostało około 905 tys. Wśród nich 832 tys. urodziło się jeszcze w Polsce.
Spadek liczby obywateli Polski, którzy zamieszkują w Zjednoczonym Królestwie wyniósł w badanym okresie 116 tysięcy. Dla porównania jest to mniej więcej aktualna populacja Płocka. Warto jednak zaznaczyć, że badaniami objęto wyłącznie Polaków, którzy podjęli w Wielkiej Brytanii pracę legalnie.
Jest to pierwszy taki spadek populacji Polaków w Wielkiej Brytanii odkąd Polska dołączyła do Unii Europejskiej w roku 2004. Dwa lata temu liczba ta wyniosła 1,021 mln obywateli Polski. Dotychczas odnotowywano rokroczny przyrost kilkudziesięciu tysięcy Polaków, którzy decydowali się na przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii.
Powody ucieczki Polaków z Wielkiej Brytanii
Według opinii ekspertów większość Polaków postanowiła opuścić Zjednoczone Królestwo z powodu niepewności politycznej spowodowanej wszczęciem wydłużającej się w czasie procedury opuszczenia Unii Europejskiej przez Brytyjczyków okrzykniętej Brexitem. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna takiego zachowania migracyjnego Polaków.
Drugą prawdopodobną przyczyną, dla której Polacy wracają do kraju z Wielkiej Brytanii może być poprawa stanu polskiej gospodarki. Dużym udogodnieniem rynku pracy w Polsce jest spadające regularnie bezrobocie w Polsce. Dzięki temu odnalezienie zatrudnienia w kraju rodzinnym stało się łatwiejsze niż przed wyjazdem tych osób z kraju.
Wkrótce w Wielkiej Brytanii pozostanie zatem niewiele obywateli Polski. Do takiej odmiany spojrzenia na rynek pracy w Polsce mogły przyczynić się targi pracy w Londynie. Zorganizowało je Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a głównym celem imprezy było zachęcenie naszych rodaków do powrotu do ojczyzny.
W Wielkiej Brytanii wciąż jednak lepiej
Mimo poważnego, szczególnie społecznie, argumentu za powrotem do kraju by ponownie zamieszkać blisko rodziny, kraje Zjednoczonego Królestwa wciąż oferują wyższe wynagrodzenie na większości stanowisk. Istnieją jednak również stanowiska, za które pensji wyższej niż w Wielkiej Brytanii nie otrzyma się w pozostałych krajach Europy.
Być może będzie pewien ruch ze strony osób między trzydziestym a czterdziestym którymś rokiem życia, które zakładają rodzinę, odłożyli jakieś oszczędności podczas pobytu w Wielkiej Brytanii i chcą się przenieść. Ale jeśli jesteś młodszą osobą, to masz wiele argumentów za pozostaniem tutaj, przynajmniej w średniej perspektywie czasowej i do rozwagi na dłuższą metę
– wyjaśnia Gerwyn Davies z Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD).
Dodaj komentarz