Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

author
Alicja Uzarowicz
29 czerwca 2019

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, jak również w ubóstwie relatywnym. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Główny Urząd Statystyczny na koniec poprzedniego roku dochody w wysokości minimum egzystencji osiągało 5,4 proc. Polaków wobec 4,3 proc. w roku 2016. Zwiększyła się również ilość obywateli Polski ubogich relatywnie z 13,4 proc. w 2016 r. do 14,2 proc. w roku 2018.

Dane zaprezentowane przez GUS, które odnoszą się do poziomu ubóstwa wśród Polaków, nie napawają optymizmem. Chociaż w zeszłym roku odnotowano spowolnienie przyrostu ubóstwa, to poziom tego wskaźnika nadal osiąga wyższe wartości. W skrajnym ubóstwie żyje już 5,4 proc. Polaków.

Skrajne ubóstwo wyznacza poziom minimum egzystencji, czyli takiej wielkości dochodu, która wystarcza tylko na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. GUS odnotował również wzrost ilości Polaków żyjących w ubóstwie relatywnym, zwanym inaczej względnym.

Ten rodzaj niedostatku jest zależny od średniego poziomu życia w danym kraju, do którego wyliczenia wykorzystuje się przeciętne dochody albo wydatki gospodarstw domowych. W przypadku tego rodzaju ubóstwa, nastąpiła zmiana z 13,4 proc. w roku 2016 do 14,2 proc. w roku 2018.

Polacy w skrajnym ubóstwie

"

Wzrost ubóstwa dotyczył w większym stopniu mieszkańców wsi niż miast. Znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty). Odnotowano także wzrost zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi

– napisano w komunikacie GUS.

W jaki sposób eksperci wyznaczają granicę ubóstwa skrajnego? Podmiotem, który zajmuje się wyliczaniem tegoż poziomu, jest Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Warto wspomnieć, iż każda złotówka dochodu poniżej poziomu skrajnego ubóstwa utrudnia przeżycie oraz może powodować zagrożenie dla rozwoju człowieka.

Mówiąc precyzyjniej, dochody poniżej minimum egzystencji powodują nie tylko problemy z zapłatą cyklicznych zobowiązań, takich jak czynsz albo media, ale jednocześnie mogą oznaczać niedożywienie czy niemożność prowadzenia gospodarstwa domowego.

Komu w Polsce żyje się najgorzej?

Niestety ubóstwo nie wybiera. Według danych GUS wzrost  zasięgu ubóstwa dotykał każdej badanej grupy ludności. Różniło się jednak tempo postępowania tego negatywnego zjawiska ekonomicznego. Najbardziej zubożały osoby, których główne źródło utrzymania mają charakter niezarobkowy inny niż emerytury czy renty.

Największy wzrost ubóstwa skrajnego w drugiej kolejności dotyczył natomiast gospodarstw domowych, które zarabiają poprzez pracę najemną, działalność rolniczą a także właśnie rencistów.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Ludność w ubóstwie relatywnym

Z badań GUS wynika, że już ponad co dziesiąty Polak żyje w tak zwanym ubóstwie relatywnym. Granicę dokonywanych wydatków w tym przypadku wyznacza 50 proc. kwoty, którą średnio wydają miesięcznie  gospodarstwa domowe w Polsce. Różnice w poziomie konsumpcji wyznaczają odsetek osób ubogich relatywnie.

"

Uwzględnienie tzw. granicy ustawowej wskazuje na grupę osób, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są potencjalnie uprawnione do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. W analizowanym okresie zasięg ubóstwa ustawowego kształtował się na zbliżonym poziomie i wynosił ok. 11% (10,9% w 2018 r. wobec 10,7% w 2017 r.)

– dodano w komunikacie.

Problem ubóstwa skrajnego, jak i relatywnego jest zatem coraz poważniejszy. Pocieszać może jedynie fakt, iż z roku na rok odnotowuje się wolniejsze przyrosty tych wartości. W dalszym ciągu 5,4 proc. oznacza, że co dwudziesty Polak ma problem, aby każdego miesiąca powiązać koniec z końcem.


Źródła:
https://stat.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia fakturzysta?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 września 2019

Ile zarabia fakturzysta?

Kredyt gotówkowy Tomaszów Lubelski
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Tomaszów Lubelski

Traficar – wypożycz auto na minuty
Blog
author
Aneta Jankowska
03 listopada 2016

Traficar – wypożycz auto na minuty

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
17 lipca 2018

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Najlepsze produkty finansowe – sierpień 2014
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
01 sierpnia 2014

Najlepsze produkty finansowe – sierpień 2014

Promocja: „Jesienny szał” w BNP Paribas
Aktualności
author
Patryk Byczek
27 września 2021

Promocja: „Jesienny szał” w BNP Paribas

Porównaj