Według danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej Polacy systematycznie i sukcesywnie wywiązują się ze swych zadłużeń w postaci kredytów frankowych. W ciągu ostatniego roku udało nam się spłacić aż 13,6 miliarda zł. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 08.09.2018
Udostępnij:

Na przełomie ostatniego roku kalendarzowego aż 27 tysięcy frankowych kredytów hipotecznych zostało spłaconych. Łączne zadłużenie Polaków w tej walucie zmalało w tym czasie aż o 13,6 miliarda złotych.
 

Szybka i sukcesywna spłata zobowiązań przez Frankowiczów jest, zdaniem ekspertów, skutkiem umocnienia się złotówki. W końcu każde zawirowanie walut na giełdzie odbija się w pierwszej kolejności właśnie na osobach spłacających kredyty walutowe.
 

Obecnie w portfelu kredytów frankowych znajdują się jeszcze 482 tysiące zobowiązań. Jest to o 9% mniej kredytów, niż polskie banki obsługiwały jeszcze w 2016 roku. 

Ilu Frankowiczów?
Według danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej polscy Frankowicze stanowią 5,5% wszystkich kredytobiorców w naszym kraju. 
 

Procent ten zdaje się być szczególnie niewielki zwłaszcza w porównaniu z odsetkiem, jaki zadłużenie we frankach wynosi w porównaniu z ogólnym zadłużeniem Polaków.

Z 608,50 miliardów długu kredytowego aż 138,56 wynika z kredytów frankowych. Zależności te w przejrzysty sposób ilustruje poniższa grafika:


fot. Raport BIK

Kredyty frankowe – głównie na domy
Z pośród 138,56 miliardów zadłużenia polskich kredytobiorców we frankach aż 110,71 miliardów długu stanowią zobowiązania z tytułu kredytów mieszkaniowych. 
 

Niewielki odsetek całego zadłużenia stanowią frankowe kredyty konsumpcyjne (ok. 7,5 miliarda zł), karty kredytowe (1,5 miliarda zł) i udzielone limity kredytowe (blisko 1,20 miliarda zł).

Spłacamy sprawnie i systematycznie
Jak wynika z raportu BIK-u w sprawie kredytów frankowych, Polacy bardzo sprawnie i bezproblemowo spłacają swe zobowiązania pieniężne zaciągnięte we frankach szwajcarskich. 
 

Zdaniem Andrzeja Topińskiego, głównego ekonomisty BIK-u, tak znaczący spadek zadłużenia z tytułu kredytów frankowych wynika przede wszystkim z umocnienia się złotówki i spadku wartości kursu franka szwajcarskiego. Oba te czynniki mają wpływ na korzystne stopy procentowe dla kredytów frankowych. 
 

Jak dodaje Topiński, wpływ na bezproblemową spłatę zadłużenia frankowego w Polsce bez wątpienia miały także tzw. Rekomendacje „S”, wydane w 2006 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich zapis ograniczał możliwość przyznawania kredytów walutowych niewiarygodnym Wnioskodawcom.

Komentarze