Ile Polacy wydali na wakacje w 2019 roku?

Ile Polacy wydali na wakacje w 2019 roku?

author
Alicja Uzarowicz
08 września 2019

Firma Travelplanet.pl postanowiła przeanalizować i podsumować wydatki oraz kierunki związane z wyjazdami wakacyjnymi Polaków w tegorocznym sezonie urlopowym. Średnio Polak wydał na wakacje 2 540 zł na osobę, czyli o około 200 złotych więcej niż przed rokiem.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań przeprowadzonych przez portal Travelplanet.pl statystyczny Polak wydał w tym roku na wakacje około 2540 zł na osobę. Jest to średnia wyższa o około 200 zł niż w przypadku zeszłorocznego sezonu urlopowego. Jakie kierunki dominowały wśród ulubionych destynacji naszych rodaków?

Chociaż Turcja silnie walczyła o miano najpopularniejszego kierunku wyjazdów wakacyjnych Polaków, to mimo wszystko wygrała Grecja. Co ciekawe, podróżujący rodacy nie lubują się już tak bardzo jak kiedyś w kupowaniu wycieczek na ostatnią chwilę, czyli w formule Last Minute.

Raport przeprowadzony przez portal Travelplanet.pl objął swoją treścią okres urlopowy od 20 czerwca do 31 sierpnia. Podsumowanie sezonu pokazało, że średnio rodacy wydawali na swoje wyjazdy urlopowe o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2018, gdy średnio wyjazd kosztował 2 330 zł wobec 2 540 zł na osobę w tym roku.

Kiedy za wakacje zapłacimy najmniej?

Luksusowe wakacje przede wszystkim

Polacy stają się coraz bardziej wymagającymi podróżnikami, a w trakcie wyjazdu liczy się przede wszystkim ich wygoda i nierzadko odrobina luksusu. Rekordy popularności biją bowiem pobyty w hotelach w formule all inclusive, która wiąże się na przykład z nielimitowanymi napojami i przekąskami oraz pełnym wyżywieniem.

Jeszcze rok temu z tej opcji przy wykupowaniu wycieczki korzystało 79,5 proc. Polaków planujących wyjazd. Podczas tegorocznego sezonu urlopowego droższą opcję z pełniejszą ofertą żywieniową wybrało aż 82 proc. turystów wykupujących wycieczki.

Podczas tegorocznych wakacji największą popularnością cieszyły się ponadto hotele czterogwiazdkowe – to również pokazuje zamiłowanie do komfortu wyjeżdżających Polaków. Była to ponad połowa, bo 51,1 proc. względem 51 proc. w 2018 r. Wzrosła jednak ilość osób nocujących w hotelach posiadających gwiazdek 5.

Jeszcze rok temu najwyższy możliwy poziom luksusu wybrało 19 proc. W tym roku na taki wypoczynek zdecydował się prawie co czwarty wyjeżdżający – 23 proc. Skoro rosną wymagania polskich turystów względem luksusu, to czy zmieniły się także kierunki wyjazdów Polaków?

Gdzie spędzamy wakacje? Badanie Wonga Polska

Wielkie greckie wakacje

Rynek wyjazdów turystycznych niewątpliwie zaskoczył ekspertów. Prognozowali oni bowiem, że w tym roku najwięcej rodaków odwiedzi Turcję. Okazuje się jednak, że pomimo zaciętej walki, nie otrzymała ona palmy pierwszeństwa. Najliczniejsza grupa polskich turystów wybrała bowiem w tym roku Grecję.

Zwycięstwo Grecji jest jednak nieco pyrrusowe, gdyż wybrało ją w tym roku tylko 24,7 proc. turystów względem 31,5 proc. jeszcze przed rokiem. Prawdopodobnie wielu turystów rezygnujących z Hellady wybrało właśnie Turcję, gdyż w przypadku tego wschodniego kraju odnotowano wzrost rok do roku z 15,3 proc. w 2018 r. do 21 proc. obecnie.

Trzecie miejsce na podium przypadło w tym roku Bułgarii, którą odwiedziło łącznie 17,1 proc. podczas gdy rok temu było to 15,2 proc. turystów z kraju nad Wisłą. Poza większym przywiązaniem do luksusu Polacy zdają się być bardziej przezorni i chcący jak najlepszego zaplanowania wyjazdu. Spada bowiem popularność ofert last minute.

Polacy nie ubezpieczają wakacyjnych wyjazdów

Nie ostatnia lecz pierwsza chwila

Swoje wakacje na krócej niż 10 dni przed wyjazdem, czyli w formule Last minute, wykupiło w tym roku 25,8 proc. wobec 35 proc. w zeszłym roku. Jednocześnie wzrosła bardzo popularność ofert typu First minute, które wykupić należy na przynajmniej 180 dni przed wyjazdem – 15,9 proc. względem 13,7 proc.

"

Gwarancja najniższej ceny, a więc obietnica zwrotu różnicy zapłaconych pieniędzy, gdyby przed wylotem okazało się, że oferta staniała, spowodowało dalsze wzmocnienie trendu do kupowania wakacji z dużym wyprzedzeniem. Innym bonusem formuły first minute jest wybór oferty z katalogu, a nie polowanie na te, których nie udało się sprzedać

– napisano w raporcie.

Porady finansowe na wyjazdy wakacyjne od mBanku

Źródła:
https://www.travelplanet.pl/blog/wakacje-2019-najwiekszy-zwyciezca-to-first-minute/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak płacić na festiwalu Opener 2017?
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
23 czerwca 2017

Jak płacić na festiwalu Opener 2017?

Kredyt samochodowy Grudziądz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 listopada 2017

Kredyt samochodowy Grudziądz

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 sierpnia 2019

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania

ING z nagrodą w międzynarodowym konkursie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2019

ING z nagrodą w międzynarodowym konkursie

Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
17 stycznia 2014

Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

Biuro paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
16 lipca 2022

Biuro paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim

Porównaj