Polacy zadłużają się na remonty i elektronikę

Polacy zadłużają się na remonty i elektronikę

autor wpisu
Natalia Narloch
20 listopada 2018

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że odpowiednio zaplanowane wydatki umożliwiają uniknięcie problemów z płynnością finansową. W ostatnich latach regularnie spada odsetek osób, które nie opłacają regularnie rachunków. Jak się okazuje, wyzwaniem wciąż pozostają nieplanowane, kosztowne wydatki. Wtedy o wsparcie zwracamy się do rodziny.

Zadłużamy się na zagwarantowanie podstawowych potrzeb

Według badania przeprowadzonego przez Barometr Providenta z okazji „Dnia Bez Długów” przypadającego na 17 listopada wzrósł odsetek osób niemających problemu z płynnością finansową. W porównaniu z zeszłorocznymi danymi, kiedy to zanotowano 54% takich osób, tegoroczny wynik podniósł się o 2 punkty procentowe sięgając 56%.

Pozostała część osób (44%) przyznaje się do momentów, w których znajdują się „pod kreską”. 20% Polaków brakuje środków raz -dwa razy w roku. 11% respondentów zaznaczyło, że są w takiej sytuacji raz na 2-3 miesiące.

Na szczęście tegoroczne badania wskazały spadek osób, które przyznają się do comiesięcznych niedoborów środków na koncie. Obecnie, jest to 2% Polaków mających trudności z zakupem ważniejszych produktów i usług.

Na co brakuje funduszy w domowym budżecie?

Respondenci Barometru Providenta przyznali, że nie wystarcza im na pokrycie dodatkowych, bardziej kosztownych wydatków, niewpisanych i niezaplanowanych w miesięcznym budżecie. 44% ankietowanych odpowiedziało, że trudność sprawia im przeprowadzenie remontu, naprawy domu czy zakupu sprzętu AGD/RTV.

Wyzwaniem dla 30% Polaków są też wydatki świąteczne czy rodzinne jubileusze.  20% Polaków przyznaje, że nie mogą pozwolić sobie na wyjazd wakacyjny. Niemal 10% – na spontaniczne zakupy.

Polepszeniu uległ odsetek osób niespłacających podstawowych rachunków -za prąd, mieszkanie, media, telefon. W zeszłym roku było to 21% ankietowanych, w tym roku 15%.  Na większą swobodę w uregulowaniu zobowiązań pozwalamy sobie w przypadku kredytu i pożyczek. To zaległości w spłatach rat przyznaje się co piąta osoba.

Chętniej się zapożyczamy

Jak wynika z Barometru Providenta najchętniej zwracamy się o pomoc finansową do bliskich. Na wsparcie z ich strony liczy niemal połowa ankietowanych (42%). 34% korzysta z własnych oszczędności, podczas gdy 23% odkłada na wymarzony zakup lub postanawia „zacisnąć pasa” aby zachować płynność finansową.

Z usług bankowych lub innych instytucji finansowych skłonnych jest skorzystać 21% badanych osób.

Decydując się na kredyt lub pożyczkę, które podreperują nadszarpnięty budżet, pamiętajmy jednak, że te pieniądze trzeba będzie zwrócić wraz z dodatkowymi kosztami. Dlatego zanim podpiszemy umowę o kredyt lub pożyczkę przeanalizujmy nasze wydatki i zastanówmy się, czy w kolejnych miesiącach będzie nas stać na spłatę rat” mówi Magda Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska.

Dlaczego tracimy płynność finansową?

Aż 40% Polaków wpada w trudności finansowe ze względu na nieczytanie umów. Są to zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i rodzice na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Istotnym czynnikiem jest nadużywanie wydatków względem posiadanych przychodów. 2/3 ankietowanych wydaje więcej niż planuje. Analizując ten czynnik z podziałem na płeć, 72% stanowią kobiety i 63% mężczyźni.

„Kobiety najczęściej kupują pod wpływem impulsu, gdy zmienia się ich rola społeczna. Aż 92 proc. z nich przyznaje, że w okresie urlopów macierzyńskiego i wychowawczego pozwala sobie na nieplanowane zakupy” – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

 „Stosunkowo lepiej z trzymaniem się planu wydatków radzą sobie emeryci – 56 proc. z nich ulega zakupowym impulsom. Także osoby pozostające bez pracy z racji swojej sytuacji starają się jak najlepiej gospodarować posiadanym budżetem” – dodaje Anna Karasińska.

Źródłem problemów z uregulowaniem zobowiązań 10% respondentów okazało się branie pożyczki w niesprawdzonych firmach i zaciąganie pożyczek na niekorzystnych warunkach, które w konsekwencji trudno jest spełnić.

„Barometr Providenta” jest to regularnie przeprowadzane badanie analizujące zachowania konsumenckie. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 5-10.10.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1010 Polaków w wieku 15+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia biegły rewident?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
06 października 2019

Ile zarabia biegły rewident?

Konta osobiste w Polsce – kolejny rekord ilości rachunków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 listopada 2019

Konta osobiste w Polsce – kolejny rekord ilości rachunków

Kalkulator kredytowy dla firm
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
04 stycznia 2016

Kalkulator kredytowy dla firm

Najlepsza kryptowaluta według Saxo Bank
Wpisy
author
Patryk Byczek
29 stycznia 2018

Najlepsza kryptowaluta według Saxo Bank

Cyfrowa aktywizacja seniorów w Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 listopada 2019

Cyfrowa aktywizacja seniorów w Alior Banku

Porównaj