Polak wygrał 193 miliony złotych w Eurojackpot

Polak wygrał 193 miliony złotych w Eurojackpot

author
Halszka Gronek
13 maja 2019

Ostatnie losowanie Eurojackpot przyniosło długo oczekiwany i rekordowy wynik – aż 193,4 milionów złotych trafi do gracza z Polski. To pierwsza tak duża wygrana odkąd Eurojackpot obowiązuje na polskim rynku loterii. Szczęśliwe liczby zwycięzcy: 5, 7, 15, 19, 42 + 3 i 8. 

Jak wynika z oficjalnych informacji podanych przez zarządców loterii Eurojackpot, w ostatnim losowaniu padła historyczna wygrana. Kumulacja w kwocie bliskiej 390 milionom złotych trafiła do dwójki szczęśliwych zwycięzców. Jeden z nich jest Niemcem, a drugi – Polakiem. W przypadku Polski wygrana w kwocie ponad 193 milionów to nowy rekord. 

Kim jest szczęśliwy milioner z kraju nad Wisłą? – tego póki co nie możemy się dowiedzieć. Jak tłumaczy Aida Bella, Dyrektorka Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego Lotto:

"

Padła główna wygrana w Polsce. By powiedzieć w jakim mieście, musimy poczekać na oficjalne potwierdzenie od komisji gier i zakładów. Losowanie odbywa się w Helsinkach.

Szczęśliwe liczby, dzięki którym nasz rodak i sąsiad zza zachodniej granicy wygrali po 193 milionów 396 tysięcy 500 złotych, to: 5, 7, 15, 19, 42 + 3 i 8. Ostatnia kumulacja należała do rekordowych, a wynik wygranej przebił oczekiwania. Dotychczas największą zdobyczą w Eurojackpot była kwota 60 mln złotych (wynik z 2016 roku).

Eurojackpot – szczęśliwa loteria 

Pojedynczy kupon loterii Eurojackpot kosztuje 12,50 PLN. Jak potwierdza Aide Bella, od każdego zakładu Lotto przekazuje 2,50 złotego dopłaty na cztery fundusze celowe. Mowa między innymi o Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego środkami dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. W ten sposób dofinansowywane są liczne projekty sportowe.

Wy wziąć udział w losowaniu, konieczne jest wybranie 7 liczb z pól umieszczonych na kuponie. Pierwszy 5 liczb wybieramy z 50 pól na pierwszej sekcji kuponu, a kolejne dwie liczby z 10 pól drugiej sekcji. Możliwe jest także wysłanie losu na chybił trafił, co oznacza, że system samodzielnie wylosuje liczby.

Jak w przypadku wielu innych loterii, kupon z gry jest jedynym dowodem na udział w grze pieniężnej. Dlatego należy zachować go do chwili ogłoszenia wyników. Według oficjalnych informacji podanych na stronie Lotto, w Eurojackpot można wygrać nawet do 90 000 000 euro. W każdym losowaniu gwarantowana pula wygranej pierwszego stopnia wynosi ok. 42 milionów złotych. 

Ogromna wygrana, ogromny podatek

Polski gracz, który w wczorajszym losowaniu zdobył aż 193,4 milionów złotych, nie otrzyma niestety całej tej kwoty. Wszystko z powodu podatku od wygranej, jaki nakłada na polskich graczy ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Podatek od wygranej pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości wygranej. Osoba otrzymująca nagrodę nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej w związku z nagrodą, jakiej stała się posiadaczem. Podmiot wypłacający wygraną już z góry potrąca 10% kwoty i otrzymaną sumę odprowadza ją do urzędu skarbowego.

Dzięki wygranej polskiego gracza, który dzięki loterii Eurojackpot zgarnął blisko 190,4 milionów złotych, skarbówka wzbogaci się o ponad 19 milionów złotych. Jedni uważają to za rozbój w biały dzień, inni natomiast twierdzą, że potrącenie 19 milionów jest całkowicie zrozumiałe. W końcu tak stanowią przepisy. A prawo powinno być sprawiedliwie stosowane, niezależnie od kwoty wygranej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bogusław
Bogusław
2020-01-26 15:29:41

Tak czy nie

Wojciech Suchodolski
Wojciech Suchodolski
2019-05-14 12:42:33

ja to na ten temat mam tylko tyle do powiedzenia, ze ja na ten temat nie mam za bardzo nic do powiedzenia

Podobne artykuły

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 października 2019

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące

Pożyczka bez dowodu
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
08 września 2023

Pożyczka bez dowodu

WeWork w Polsce
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

WeWork w Polsce

Zmiana w zarządzie ING Lease
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 maja 2021

Zmiana w zarządzie ING Lease

Porównaj