Polak chętniej zadłuży się na remont niż wyjazd

Polak chętniej zadłuży się na remont niż wyjazd

author
Alicja Uzarowicz
31 lipca 2019

Sezon wakacyjny trwa. I chociaż większość Polaków ma już plany na urlop, to i tak jest to okres, kiedy w bankach zaciąganych jest wiele kredytów. Możnaby pokusić się o stwierdzenie, iż środki z nich trafią do budżetu przeznaczonego na wyjazd wakacyjny. Nic bardziej mylnego – z badania Związku Banków Polskich wynika, że najwięcej Polaków zadłuża się na remont, a nie wyjazd na wakacje.

Związek Banków Polskich postanowił dowiedzieć się, na co Polacy przeznaczają środki z kredytów zaciągniętych podczas okresu wakacyjnego. Swoje badanie ZBP przeprowadził nie na klientach banków, ale na ich pracownikach. Z analizy wynika, iż to nie wyjazd wakacyjny, a remont stanowi najczęściej wskazywany powód wzięcia kredytu w tym okresie.

77 proc. – aż tylu ankietowanych w badaniu przedstawicieli rynku finansowego potwierdziło, że to właśnie odnowienie domu albo mieszkania jest naczelnym powodem zaciągania zobowiązania względem banku w lipcu i sierpniu. Letnie wyjazdy z rodziną znalazły się jednak na drugim miejscu wśród odpowiedzi.

Z badania ZBP wynika jeszcze jeden ciekawy wniosek – zdaniem bankowców Polak w wakacje jest bardziej roztargniony niż w innych częściach roku. To właśnie w wakacje bowiem zdaniem 40 proc. respondentów większa ilość klientów banków zastrzega karty płatnicze i dowody osobiste, co najczęściej świadczy o ich zagubieniu bądź kradzieży.

remont

Kiedy za wakacje zapłacimy najmniej?

Remont głównym powodem kredytów wakacyjnych

Jak już wcześniej wspomniano, podstawowym powodem, dla którego Polacy zaciągają kredyty to remont, a nie wyjazd wakacyjny. Przekonanych jest o tym aż 77 proc. respondentów z branży bankowej, którzy wzięli udział w czerwcowym badaniu Związku Banków Polskich.

Drugie miejsce zajęły wyjazdy na urlop z dziećmi. Cel ten wskazuje już 40 proc. ankietowanych. Nieco mniej, bo 27 proc. badanych wskazało jako główny cel zaciągania kredytów w wakacje wczasy spędzone w gronie rodzinnym. Co ciekawe, zdaniem bankowców 15 proc. kredytów ma sfinansować wydatki weselne.

Znikoma ilość kredytów zaciąganych w wakacje zdaniem bankowców przeznaczana jest na zakup sprzętu RTV/AGD. Zdaniem pracowników banków jest to tylko 8 proc. Niska popularność tego celu może mieć związek z faktem, iż najczęściej sprzęt tego rodzaju można zakupić spłacając go ratalnie.

remont

Rośnie problem niealimentacji – wakacyjny raport BIG InfoMonitor

Kredyt głównie na remont, ale nieduży

Z wyników badania Związku Banków Polskich można wywnioskować, iż Polacy nie decydują się na poważne zadłużenia w okresie wakacyjnym. Mimo tego faktu, nasi rodacy chętnie zaciągają niezbyt wysokie kredyty w sezonie letnim. Tego zdania jest prawie 65 proc. respondentów zapytanych o skłonność klientów do kredytu w wakacje.

Zdaniem tylko co trzeciego zapytanego bankowca wakacyjne cele Polacy realizują z własnych oszczędności, uzbieranych w ciągu roku. W 81 proc. przypadków, średnia wysokość zaciąganych przez Polaków kredytów nie jest większa niż 5 000 zł. Co piąty respondent wskazuje, że najczęściej rodacy pożyczają w wakacje mniej niż 2 000 zł.

Prawda względem źródła finansowania celów, jakie Polacy stawiają sobie w okresie urlopowym, może zatem leżeć gdzieś po środku. Mówiąc precyzyjnie niewysoka wartość średnia udzielonych kredytów może oznaczać, że ma on tylko wspomóc plany, a nie je w całości sfinansować. Jedynie 10 proc. kredytów zdaniem bankowców przekracza 5 000 zł.

remont

Gdzie spędzamy wakacje? Badanie Wonga Polska

Źródła:
https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Badanie-ZBP-Kredyt-wakacyjny-nie-na-wyjazd,-a-na-r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Lokata SGB (Jesień 2019)” w SGB Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 października 2019

Promocja: „Lokata SGB (Jesień 2019)” w SGB Banku

Bank Citi Handlowy większość zysku przeznaczy na dywidendę
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2018

Bank Citi Handlowy większość zysku przeznaczy na dywidendę

Pozbądź się komornika do końca roku
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
24 listopada 2015

Pozbądź się komornika do końca roku

Kredyt gotówkowy Rybnik
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Rybnik

PKO BP w Stargardzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 sierpnia 2019

PKO BP w Stargardzie

Profi Credit w Radomsku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Radomsku

Porównaj