Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach

autor wpisu
Natalia Narloch
31 grudnia 2018

Policja, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich zwracają uwagę użytkowników bankomatów i ostrzegają przed nieuważnym skanowaniem kodów QR nielegalnie umieszczanych na bankomatach, które w konsekwencji uruchamiają aplikację i wysyłają SMS bez zgody właściciela.

Policja ostrzega przed fałszywymi komunikatami

Komenda Główna Policji na swojej stronie internetowej zamieściła w środę informację dotyczącą naklejek z kodami QR, zamieszczanych w bankomatach bez zgody użytkowników i niepowiązanych z usługami oferowanymi przez bank.

Wczytanie takiego kodu QR może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika” – podkreśla policja.

Przestępcy, wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie, doprowadzają do zmanipulowania potencjalnego klienta, który – w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi SMS Premium” – podaje policja.

Konsekwencją uruchomienia takiej usługi jest naliczenie wysokich opłat od użytkownika, nieświadomie instalującego oprogramowanie. To jednak nie wszystko. Nielegalne platformy, wykorzystują podane kody do pozyskania poufnych haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych i co najgorsza, bankowości elektronicznej.

W odpowiedzi na realne zagrożenie, Komenda Główna Policji podaje „Wobec powyższego Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zalecają ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności, wskazując, iż należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych”.

Co należy zrobić w przypadku oszustwa?

Osoba, która jest ofiarą podobnego oszustwa powinna niezwłocznie zawiadomić o tym bank i operatora telekomunikacyjnego swojego smartfonu. Następnie udać się na komendę policji i zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Najczęściej przestępcza praktyka polega na otrzymaniu SMS z informacją o „zleceniu pożyczki pieniężnej w kwocie 20 tysięcy złotych” i w przypadku chęci anulowania niechcianej transakcji, niezbędne jest kliknięcie w podany w wiadomości link. W następstwie, wpadamy w kolejną pułapkę.

Policja ostrzega, aby nie klikać żadnych linków wyświetlonych w mailach i wiadomościach od nieznanych osób. Ofiary nierzadko zostają pozbawione dostępu do poczty elektronicznej, mediów społecznościowych lub bankowości mobilnej.

Należy pamiętać, aby adres strony internetowej banku zawsze wpisywać ręcznie bez względu na wybrany tryb płatności. Kliknięcie nieznanego linku wiążę się często z podszyciem się oszustów pod Profil Zaufany klienta banku.

Dla doświadczonych hackerów wystarczy kilkanaście minut od momentu kliknięcia w niezaznany adres aby odebrać wszystkie środki z konta nieświadomego klienta. Stąd też policja wciąż apeluje – podejrzane i niepewne maila i SMS-y najlepiej jest sprawdzić w sieci, bądź od razu usunąć.

Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/167879,Ostrzezenie-przed-QR-kodami-umieszczanymi-na-bankomatach.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Świeciu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 maja 2019

Alior Bank w Świeciu

PKO BP w Łobzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Łobzie

Ile zarabia kosmetyczka?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 października 2019

Ile zarabia kosmetyczka?

PKO BP w Twardogórze
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 sierpnia 2019

PKO BP w Twardogórze

Santander Bank Polska w Nowym Mieście Lubawskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Nowym Mieście Lubawskim

Szybkie pożyczki Pleszew
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Pleszew

Porównaj