Polska gospodarka coraz bliżej standardów UE

Polska gospodarka coraz bliżej standardów UE

author
Halszka Gronek
02 maja 2019

W samym 2018 roku polska gospodarka przeżyła wzrost na poziomie 5,1% względem poprzedniego roku. Wynik ten znacznie odstaje od średniej ogólnoświatowej, która wynosi zwykle ok. 3-4%. Gonimy naszych zachodnich sąsiadów i wszystko wskazuje na to, że wkrótce im dorównamy. 

Zeszły rok kalendarzowy przyniósł Polsce największy rozwój gospodarczy od blisko 11 lat. Prognozy ekspertów wskazują także, iż tendencja wzrostowa utrzyma się w najbliższych latach. Jak wynika z szacunku, w 2019 roku możemy spodziewać się przyrostu PKB o 3,8%. To więcej, niż wynoszą ogólnoświatowe prognozy (3,3%). 

Jak wynika z oficjalnego raportu Międzynarodowego Fundusz Walutowego, w 2018 roku wskaźnik PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł ok. 72% wskaźnika wyliczonego dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to, iż na każdego jednego mieszkańca polski przyrost gospodarczy wyniósł blisko 32 tysiące dolarów. Wyniki te napawają ogromnym optymizmem. 

Dzięki pozytywnym tendencjom rynkowym Polska stała się miejscem intensywnej inwestycji światowych producentów. Pod względem gospodarczym udało nam się prześcignąć Grecję, a obecny wynik Polski jest na takim samym poziomie, co PKB Portugalii. Wkrótce dościgniemy także Włochy – brakuje nam niewiele, bo zaledwie 7% wskaźnika PKB. 


Sprawdź, ile wynosi stopa zastąpienia w Polsce: https://www.zadluzenia.com/stopa-zastapienia-system-emerytalny/  

Konsumpcja napędza rozwój gospodarczy Polski

Jak tłumaczą liczni eksperci z zakresu ekonomii, wzrost gospodarczy Polski na przełomie kilku ostatnich lat w głównej mierze napędzała konsumpcja. Na jej rozmiar wpływ miały świadczenia i profity, których beneficjentami byli sami obywatele Polscy. Mowa między innymi o wypłacie programu 500+ i rosnących wynagrodzeniach pracowniczych.

Warto jednak dodać, iż choć konsumpcja pozytywnie wpływa na PKB Polski, to nakłady inwestycyjne, do tej pory pozytywne (do 8,7% w 2019 roku), mają słabnąć w kolejnych latach. Jak tłumaczy Krzysztof Kalicki piastujący urząd prezesa zarządu Deutsche Bank Polska:

"

Wydaje mi się, że to jest wielki problem Polski, czyli inaczej mówiąc, czy mamy zwiększać konsumpcję i w ten sposób nakręcać wzrost gospodarczy czy powinniśmy większą jednak uwagę zwrócić na inwestycje, na to, żeby budować podstawy długoterminowego rozwoju.

Przyszłość polskiej gospodarki

Jak zauważyła Anna Trzecińska, wiceprezeska Narodowego Banku Polskiego, prognozy dla polskiej gospodarki na przyszłe lata nie zależą jedynie od nas samych. To, co równie silnie wpływa na wskaźnik PKB naszej gospodarki, to sytuacja ekonomiczna w strefie euro, a zwłaszcza – poziom gospodarczy głównych partnerów handlowych Polski. 

Odwołując się do wyników PKB dla innych krajów Unii Europejskiej, Trzecińska poinformowała, iż:

"

sytuacja tam pogarsza się, jest spowolnienie gospodarcze, w związku z tym nieznaczne osłabienie, ale też ostatnie zapowiedziane przez rząd w obszarze polityki fiskalnej działania zapewne wzmocnią wzrost PKB.

Jak wynika z oficjalnych projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego, polska gospodarka w 2019 roku urośnie o blisko 4%, w 2020 roku – o 3,7%, a w roku 2021 – o 3,5%. Wyniki będą więc nieznacznie spadać, lecz mimo wszystko będą one dodatnie. A w porównaniu z innymi państwami UE można powiedzieć, iż prognozy dla polskiego PKB są bardzo zadowalające. 


Sprawdź, ile wynosi średnia krajowa w 2019 roku: https://www.zadluzenia.com/srednia-krajowa-2019/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Olsztynie
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
05 grudnia 2022

Lombardy w Olsztynie

Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2018 roku?
Świadczenia socjalne
author
Dominika Sobieraj
16 grudnia 2017

Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2018 roku?

PKO BP w Rychwale
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Rychwale

Milenialsi coraz mniej przywiązani do pracodawcy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 lipca 2018

Milenialsi coraz mniej przywiązani do pracodawcy

Pożyczki bez BIK Krapkowice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
06 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Krapkowice

Firma windykacyjna zarobiła prawie 300 mln zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 marca 2018

Firma windykacyjna zarobiła prawie 300 mln zł

Porównaj