Polski Instytut Ekonomiczny o danych publicznych

Polski Instytut Ekonomiczny o danych publicznych

author
Alicja Uzarowicz
06 września 2019

Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym komunikacie postanowił zaprezentować najświeższe informacje o danych publicznych. Zdaniem ekspertów Instytutu są one „nową ropą” w przyszłej światowej ekonomii. Z jakiego powodu dostęp do danych decyduje o powodzeniu planów i przedsięwzięć?

Współcześnie mózg człowieka zmuszony jest do przetwarzania dużo większej liczby informacji w ciągu dnia niż jeszcze przed erą cyfryzacji. Mimo tego faktu, to właśnie dane i informacje okazały się być niejednokrotnie bardziej przydatne niż posiadanie znacznego kapitału. O znaczeniu danych publicznych postanowił poinformować Polski Instytut Ekonomiczny.

Zdaniem analityków z organizacji odpowiednie powiązanie funkcjonalne danych publicznych posiadanych przez organy administracji publicznej, jak również ich udostępnianie i analiza mogą mieć bardzo pozytywne konsekwencje dla gospodarki. Może to zagwarantować nie tylko większy rozwój gospodarczy.

Niebagatelnymi korzyściami gospodarczymi płynącymi z potraktowania danych jako niezwykle cennego zasobów mogą być również wymierne korzyści i oszczędność środków pieniężnych podczas realizacji polityk publicznych. Taką tezę postawili eksperci z PIE w swoim najnowszym raporcie.

Banking Tech &Security – Wyzwania IT w Bankowości

Raport PIE o danych publicznych

„Dane publiczne – nowy impuls do rozwoju Polski” to nazwa, jaką otrzymała najnowsza analiza zaprezentowana przez ekspertów i analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak wynika z najnowszego komunikatu PIE, który jednocześnie stanowi omówienie raportu, pionierami w wykorzystaniu danych publicznych do rozwoju są Wielka Brytania i Estonia.

Obecnie kraje te w największym bowiem stopniu rozwijają swoje innowacyjne i nowoczesne gospodarki bazując na danych publicznych, zwanych również jako Big Data. Polska ma niestety jeszcze trochę do nadrobienia, chociaż potencjał naszego kraju w tej sferze jest znaczny.

Na ten moment wartość rodzimej gospodarki, która opiera się na danych publicznych wynosi około 6,2 mld euro. Co ciekawe już za sześć lat prognozy wskazują, że będzie to pomiędzy 7,9 a 12 mld euro. Z roku na rok bowiem coraz więcej danych z dokumentów trafiać będzie do rejestrów i systemów.

"

Dane w coraz większym stopniu stają się zasobem dla gospodarki przyszłości. Wielu współczesnych gigantów technologicznych zbudowało swoją potęgę, korzystając z danych, które zgromadzili. Właścicielem znaczących zasobów informacyjnych jest również państwo i jego instytucje

– czytamy w komunikacie PIE.

Aplikacja wykradła dane Polaków

Realia danych publicznych w Polsce

Jak poinformował Piotr Arak, dyrektor PIE, cytowany w komunikacie Polska jest krajem, w którym powstało już więcej niż 700 rejestrów danych zawierających informacje organów administracyjnych. Jego zdaniem integracja tych danych oraz opracowanie bezpiecznego sposobu ich udostępniania przyniesie gospodarce same korzyści.

"

Umiejętne udostępnianie danych administracyjnych może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie liczby firm opierających swój biznes na analityce big data. […] Według szacunków Komisji Europejskiej z 2015 r., polski sektor publiczny mógł zaoszczędzić w ciągu 5 lat ponad 200 mln złotych dzięki udostępnieniu posiadanych danych

– powiedział Piotr Arak, dyrektor PIE, cytowany w komunikacie.

 

W jakich obszarach polska gospodarka mogłaby doświadczyć wspomnianych wymiernych korzyści? PIE wskazuje na lepszą realizację polityki rynku pracy, ochrony zdrowia, jak również wspieranie przedsiębiorczości. W każdej z tych dziedzin dostęp do danych mógłby być łatwiejszy, a co za tym idzie poszczególne branże mogłyby działać sprawniej.

Firmy płacą miliardy dolarów za naruszenie cyberbezpieczeństwa

Źródła:
http://pie.net.pl/dane-publiczne-nowy-impuls-do-rozwoju-polski/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów gotówkowych – październik 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
30 września 2020

Ranking kredytów gotówkowych – październik 2020

„Pomagaj z nami” – aktualizacja aplikacji IKO
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

„Pomagaj z nami” – aktualizacja aplikacji IKO

Obsługa zobowiązań wśród Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 stycznia 2020

Obsługa zobowiązań wśród Polaków

PKO BP w Goleniowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019

PKO BP w Goleniowie

mBank placówki w Jaworznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Jaworznie

Biuro paszportowe w Środzie Wielkopolskiej
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2022

Biuro paszportowe w Środzie Wielkopolskiej

Porównaj