Polskie Szwalnie – ile można zarobić za maseczkę?

Polskie Szwalnie – ile można zarobić za maseczkę?

author
Alicja Uzarowicz
02 maja 2020

W ostatnim czasie rząd postanowił wyjść do Polaków z kolejną koronawirusową inicjatywą. Polskie Szwalnie mają zapewnić zatrudnienie wielu Polakom, którzy utracili pracę w wyniku pandemii. I choć cel zdaje się być szczytny, to okazuje się, że na tym biznesie ciężko będzie faktycznie zarobić na życie.

Polskie Szwalnie miały być odpowiedzią na drastyczny spadek zatrudnienia w naszym kraju. Jak się jednak okazuje, rządowy program hucznie ogłaszany przez prezydenta Andrzeja Dudę wspólnie z wicepremierką i ministrą rozwoju Jadwigą Emilewicz nie da zarobić Polakom. Relacja ceny maseczek do środków, które trafią do szyjących jest przerażająca.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Albowiem pomimo faktu, iż rząd przewiduje ustalenie ceny maseczki na poziomie kilkunastu złotych, to do rąk szwaczek w istocie ma trafić średnio 1,5 zł za sztukę. W najgorszym zaś wypadku zaledwie 70 groszy. Czyli ponownie pomysł jest, ale realizacja kuleje.

W ramach inicjatywy ponad 200 szwalni zlokalizowanych na terenie kraju ma uszyć nawet 100 milionów maseczek. Koordynatorzy zapłacą za jedną sztukę średnio 1,30 zł netto. Jednak cena ostateczna zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ możliwości oraz zaopatrzenie, jakie dana szwalnia posiada.

Polskie Szwalnie zaledwie plasterkiem, a nie lekiem

Relacja ceny maseczki do kwoty trafiającej do szwaczki szokuje. Szwalnie w Polsce znajdują się w tak krytycznych sytuacjach, że aby móc utrzymać wielkość zatrudnienia zgadzają się na współpracę nawet w przypadku ceny 70 groszy za jedną maseczkę. Sytuacja branży odzieżowej jest tragiczna, więc pomoc powinna być realna.

Szwalnie, które zgłosiły się do propagowanego programu rządowego, nalezą do siedmiu wielkich krajowych koncernów odzieżowych. Mowa tu o LPP, Pako Lorente, EM Poland, 4F, Rascal Industry, PTAK i Modesta. Do projektu zgłoszonego już w połowie marca zgłosiło się około 800 osób, z których wyłoniono właśnie 200 szwalni.

"

Produkcja w ramach tego modelu ma przede wszystkim zapewnić miejsca pracy w małych szwalniach. To nie będą wielkie liczby ze względu na ręczny, rzemieślniczy charakter produkcji, ale ważne jest utrzymanie produkcji w lokalnych szwalniach. Wolumeny mogą dobijać do kilku milionów maseczek tygodniowo

– poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju.

Ile Polskie Szwalnie dadzą zarobić szwaczkom?

Jak się okazuje, to same szwalnie negocjują warunki wynagrodzenia dla pracowników z rządem. Zapłata za uszycie jednej maseczki zależy od tego, jak odbywać się będzie transport materiałów i czy szwalnia posiada własną krojownię. Na przykład firma PTAK Expo zapłaci 1,25 zł za przeszycie jednej maseczki.

Tego rodzaju wynagrodzenie dla osób szyjących maseczki oscyluje wokół średniej. W zależności od formy zatrudnienia, maseczki będą szyte na akord, albo pracownicy otrzymają około 3 000 zł „na rękę” za miesiąc pracy. Warto jednak dodać, że największe problemy mają nie szwalnie wielkich koncernów, a małe lokalne firmy.

Niektóre z tego rodzaju przedsiębiorstw zgłaszały się do programu oferując 70 groszy za jedną maseczkę. Włączono je do programu oferując ostatecznie 1,30 zł za sztukę. I chociaż oferta przewyższa poziom akceptowalny przez małe szwalnie, to kontrowersje budzi cena, jaką w planach ma rząd.

Albowiem jeżeli obecnie koszty transportu nie są zbyt wysokie, na co wpływ ma rekordowo tania ropa naftowa, to dlaczego rząd oferuje pracownikom za ciężką i precyzyjną pracę zaledwie jedną dziesiątą tego, za ile zamierza je sprzedawać. Wynika z tego, że polski rząd bezustannie poszukuje źródeł dochodu, by zapchać dziurę w budżecie wynikającą z mnóstwa programów dopłat bezpośrednich.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/100-mln-maseczek-z-polskich-szwalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Łęczna
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Łęczna

Rejestr Danych Kontaktowych już dostępny
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
31 grudnia 2019

Rejestr Danych Kontaktowych już dostępny

Inspektorat ZUS w Ostrołęce
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Ostrołęce

Pożyczki bez zaświadczeń Jędrzejów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
10 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Jędrzejów

Inspektorat ZUS w Nowym Targu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowym Targu

Porównaj