Ponad 300 lubuskich firm korzysta z unijnego wsparcia

Ponad 300 lubuskich firm korzysta z unijnego wsparcia

author
Halszka Gronek
08 października 2019

Przedsiębiorcy rozkręcający własny biznes wiedzą o tym, jak ciężko jest dostać kredyt na rozwój, kiedy historia kredytowa firmy świeci pustkami. Na szczęście istnieją instytucje, które nie boją się udzielać finansowania raczkującym firmom z dużym potencjałem. Mowa o podmiotach zajmujących się wypłatą unijnych pożyczek, z których do tej pory skorzystało już 300 firm z woj. lubuskiego.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie prasowym BGK, dzięki środkom wypłacanym z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 już ponad 300 lubuskich firm z sektora MŚP uzyskało wsparcie finansowe dla prowadzonego biznesu. Mowa w sumie o ponad 50 mln złotych finansowania zwrotnego, którego wypłatą zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego – główny polski bank rozwoju. Pieniądze trafiły do przedsiębiorców w postaci unijnych pożyczek o preferencyjnych warunkach spłaty (niskim oprocentowaniu, korzystnym okresie spłaty itp.).

"

Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Unijne pieniądze, które trafiają do mikro, małych i średnich firm, to impuls do wzrostu ekonomicznego. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorcy mogą zrealizować innowacyjny pomysł lub zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, np. poprzez zakup maszyn, wprowadzenie ulepszonych produktów i usług, wdrożenie nowego rozwiązania technologicznego

– wyjaśniał Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W rzeczy samej, preferencyjne pożyczki unijne wypłacane w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego służą przede wszystkim rozwojowi małych i lokalnych biznesów. Eksperci rynkowi wierzą, iż to właśnie w firmach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw drzemie największy potencjał rozwojowy. To z kolei ma ogromne znaczenie dla kondycji całego lokalnego rynku i wzrostu gospodarczego kraju. Bank Gospodarstwa Krajowego jako państwowy niekomercyjny bank rozwoju wspiera tego typu projekty, wierząc w ich znaczenie gospodarcze.

Dla kogo wsparcie z Lubuskiego RPO?

Preferencyjne pożyczki unijne wypłacane w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to wsparcie kierowane przede wszystkim do przedsiębiorców poszukujących kapitału na rozwój i innowacje w swojej firmie. Skorzystanie z finansowania zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą lub krótko prowadzą swój biznes. Mowa więc o start-upach czy firmach nieposiadających (jeszcze) odpowiedniej wiarygodności kredytowej.

W województwie lubuskim ze środków unijnych najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorstwa. Mowa aż o 279 firmach, które od chwili otwarcia naboru wniosków na pożyczki z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 zgłosiły się do regionalnych instytucji po finansowanie. Warto także dodać, że blisko 45% z tych firm to początkujące start-upy. Najczęściej wspieraną branżą jest handel hurtowy i detaliczny, a w dalszej kolejności: przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo.

Przedsiębiorcy chwalą ofertę pożyczek unijnych i doceniają szansę rozwojową, jaką zapewnia regionalny program operacyjny. I tak przykładowo Jacek Cichy, właściciel przychodni stomatologicznej „Przyrodnicza 1” w Zielonej Górze, dzięki pożyczce zarządzanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego sfinansował zakup specjalistycznego tomografu. Zapytany o ofertę, przyznał:

"

Żeby sfinansować ten zakup zwróciłem się do agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze. Okazało się, ze oferują pożyczki unijne z korzystnym oprocentowaniem, dużo niższym niż w komercyjnych bankach. […]  To bardzo dobra forma finansowania biznesu.

Szczegóły oferty

Pożyczki unijne wypłacane w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to tak zwane finansowanie zwrotne. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że po zamknięciu inwestycji i spłacie zaciągniętych zobowiązań pieniądze pozostaną w regionie. Tym samym będą one mogły służyć innym przedsiębiorcom jako kapitał niezbędny do rozwoju biznesu.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, pożyczki z projektu Lubuski Filar 2020 cechują się przede wszystkim preferencyjnym oprocentowaniem na poziomie 0,94% w skali roku. Cieżko o równie atrakcyjną stawkę w bankach komercyjnych – nie tylko dlatego, że instytucje te roszczą sobie duże marże, lecz również ze względu na wyższą stopę bazową finansowania. 

Z ważnych informacji warto odnotować, iż zainteresowany unijnym wsparciem przedsiębiorca może otrzymać nawet 2 mln złotych finansowania zwrotnego z Lubuskiego RPO. Zarządcą środków unijnych jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a wypłatą zajmują się regionalne instytucje  finansowe. W przypadku województwa lubuskiego są to: 

  • Fundacja „Przedsiębiorczość”, 
  • Agencja Rozwoju Regionalnego, 
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości, 
  • Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG”,
  • Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.


Źródła:
https://media.bgk.pl/74628-ponad-50-mln-zl-trafilo-do-lubuskich-przedsiebiorcow-z-unijnych-pozyczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BPH powołał Rzecznika Klientów
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
24 sierpnia 2013

Bank BPH powołał Rzecznika Klientów

Kasa Stefczyka Wieliczka
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 października 2020

Kasa Stefczyka Wieliczka

Szybkie pożyczki Ostrowiec Świętokrzyski
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
13 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ostrowiec Świętokrzyski

PKO BP w Dusznikach-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 października 2019

PKO BP w Dusznikach-Zdroju

Sprawdź, ile dopłacasz za OC na raty
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 lipca 2017

Sprawdź, ile dopłacasz za OC na raty

Porównaj