Wzrost popularności pracy zdalnej w miastach

Wzrost popularności pracy zdalnej w miastach

author
Alicja Uzarowicz
23 czerwca 2019

Internet dokonał rewolucji w bardzo wielu dziedzinach życia ludzkości. Jedną z nich jest rynek pracy. Rozwój technologiczny umożliwia nie tylko szybsze odnalezienie pracy bądź pracownika, ale w coraz większej ilości przypadków również samą pracę. Idea pracy zdalnej coraz bardziej podoba się Polakom.

Dotarcie do pracy kojarzy się z koniecznością wczesnej pobudki, przygotowania się oraz dojazdu do pracy.  A gdyby tak po prostu wstać rano i pracować z domu przez Internet? Już 70 proc. pracowników wykonujących pracę umysłową z badanej grupy 5 000 osób przyznało, że bez wahania spróbowałyby pracy zdalnej.

Wiązałoby się to najczęściej z opuszczeniem zamieszkiwanej metropolii czy dużego miasta na poczet życia na wsi bądź w mniejszej mieścinie. Grupę tych pracowników od wyprowadzki powstrzymuje właśnie fakt, iż pracy zdalnej nie mogą podjąć. Najczęściej podawaną przyczyną są rosnące koszty życia w miastach.

Niecałe 60 proc. respondentów określiło wysokość kosztów życia w dużych miastach i metropoliach jako „paraliżujące”, co bezpośrednio wpływa na ich chęć wyjazdu do mniejszych miast i wsi. Opinia ta zgadza się ze statystykami dotyczącymi kosztów życia w miastach – odnotowuje się ich systematyczny wzrost.

Wielkomiejskie życie obfite w pracę

Badanie rynku pracy tradycyjnej i zdalnej przeprowadziła firma Citrix. Zgodnie z jej wynikami społeczność ogólnie bardzo pozytywnie ocenia możliwość szybkiego poszerzania perspektyw zawodowych, co oferują niewątpliwie duże miasta. Już 54 proc. respondentów przyznało, że przeprowadzka do aglomeracji polepszyła ich sytuację zawodową.

Najbardziej ankietowani docenili dostępność ofert pracy, szczególnie dla osób o wysokich kwalifikacjach. Niemniej korzystnie na ich stopień życia wpłynęły również atrakcyjne wynagrodzenia oraz szeroki dostęp do bardziej niszowych profesji i stanowisk. Mimo to, wiele osób chce pracy zdalnej z innego, mniejszego miasta.

Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj o taki rodzaj pracy zdalnej, która nie zmieniłaby poziomu zawodowego. Jedyna zmiana zatem nastąpiłaby w miejscu zamieszkania i wykonywaniu pracy w warunkach domowych kosztem pracy w biurze. Dlaczego respondenci w aż 70 proc. porzuciliby wielkomiejskie życie, skoro tak łatwo tam o pracę?

Wzrost płacy minimalnej? Sprawdź tutaj.

Koszty życia w dużych miastach zachęcają do pracy zdalnej

Samo badanie objęło pracowników w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie jednak z różnymi statystykami podobne realia odnotowuje się także w Polsce. W 60 proc. przypadków pracownicy chcą z miast uciekać ze względu na nadmiernie obciążające budżety domowe koszty życia w aglomeracjach.

"

Wystarczy zestawić ze sobą najważniejsze parametry, takie jak m.in. średnia cena metra kwadratowego mieszkania w zakupie czy wynajmie, ceny biletów komunikacji miejskiej, parkingów miejskich, koszt metra sześciennego wody czy kilowatogodziny energii elektrycznej […]  i porównać je z ubiegłorocznymi czy też kosztami właściwymi dla poprzednich lat by dojść do wniosku, że niemal wszystkie systematycznie pną się w górę

– wyjaśnił Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

Jak wskazał dalej ekspert, koszty życia nierzadko rosną szybciej niż wynagrodzenia w wielkich miastach. Zgodnie z danymi myfunkytravel.pl natomiast wykazano, że średni koszt życia w Warszawie wynosi prawie 3 600 zł (829 euro). Zaś przeciętne wynagrodzenie netto w tym mieście to raptem 4 000 zł.

Praca zdalna nie znaczy tymczasowa

W czasach, w których największe znaczenie w każdej dziedzinie życia mają nowoczesne rozwiązania, ludzie bardzo polubili wygodę. Starają się ją posiadać także w przypadku pracy. Ciężko znaleźć firmę prywatną, w której elastyczny czas pracy byłby niemożliwy. Ceni to sobie aż 65 proc. respondentów badania Michael Page.

"

Warto również wspomnieć, iż w naszym kraju jest już 220 tys. freelancerów, a ponad połowa z nich utrzymuje się wyłącznie w ten sposób. To ciekawy sygnał, wskazujący na postępująca zmianę na rynku pracy, na którą niemały wpływ mają wysokie koszta oraz pewne niedogodności związane z życiem w wielkich miastach

– powiedział Jacek Wiśniewski.

Oznacza to, że w przyszłości coraz więcej osób będzie poszukiwać pracy zdalnej, co może być bezpośrednim efektem coraz powszechniejszego dostępu do Internetu w małych miastach i wsiach w Polsce. Dotychczas bowiem możliwości podjęcia pracy w tym trybie na tych terenach były ograniczone.

Coraz częściej ponadto praca zdalna staje się sposobem na stałe źródło dochodu. Początkowo stanowiła tylko uzupełnienie pracy podstawowej czy miała charakter tymczasowy. Polska witryna indeed.com oferuje już 1 400 ofert pracy zdalnej. Prawie 25 proc. wszystkich tych ofert zakłada współpracę na stałe albo w formie pełnego etatu.


Źródła:
https://www.citrix.com.pl/news/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krystyna malkowska
Krystyna malkowska
2021-01-16 14:59:20

Zycie w miescie w 30 metrowej kanciapie jest passe, opcja dla biedniejszych i nie zainteresowanych wyzszym komfortem zycia, szczegolnie przy obecie szerokiej mozliwosci pracy zdalnej, ktora sie super sprawdza w wielu zawodach. Zycie pod miastem to luksus, wlasna trawa, zielen, przyroda, tereny rekracyjne, co dzien wolny czas na swiezym powietrzu po pracy. Ludzie w miescie zyja w halasie, tlumie w komunikacji, smogu, na malej powierzchni, czesto na kupie, sa znerwicowani, czesciej zapadaja na choroby cywilizacyjne, zyja w pedzie, a w weekend uciekaja od tego syfu wlasnie za miasto, a przeciez przy pracy zdalnej masz komfort i wiecej czasu na codzien. W odleglosci kilku km masz wszystko markety, szkoly, lekarzy, uslugi, a prace masz w domu w komfortowych warunkach i normalnie zyjesz juz po 16.00, a nie czekasz od weekendu do weekendu. Dlatego teraz rosna ceny domkow, a wynajete mieszkania opustoszaly.

Podobne artykuły

Konsolidacja dla zadłużonych
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
15 lutego 2022

Konsolidacja dla zadłużonych

Kredyt hipoteczny Siedlce
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2017

Kredyt hipoteczny Siedlce

Nowa aplikacja BGŻ BNP Paribas
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 listopada 2017

Nowa aplikacja BGŻ BNP Paribas

Bocian Pożyczki w Gdańsku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Gdańsku

Ile kosztuje strajk nauczycieli?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 kwietnia 2019

Ile kosztuje strajk nauczycieli?

Porównaj