Porady BIK
Scoring BIK
Porady BIK

Scoring BIK

author
Dominika Sobieraj
30 marca 2023

Kategorie:

Korzyści z dobrego scoringu BIK

Wiele osób zastanawia się czym jest scoring BIK, tak bardzo popularny aspekt w tematach kredytowych i pożyczkowych. Czy dobry scoring BIK jest daną, która faktycznie wpływa na przyznanie przelewu? Sprawdzamy szczegóły.

Negatywny BIK

Osoby, które korzystają z pożyczek i kredytów często zastanawiają się, czym tak naprawdę jest negatywny BIK, skoro ponad 90% informacji w Biurze Informacji Kredytowej to informacje pozytywne. Kogo więc dotyczy negatywny BIK i kiedy można użyć takiego zwrotu? Sprawdzamy.

Czy dane klienta banku mogą trafić do BIG?

Jeżeli zaciągamy zobowiązania finansowe (kredyty online czy pożyczki na dowód), musimy mieć świadomość, iż informacje o naszych zobowiązaniach, gromadzone są w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). To biuro może przekazać je jednak dalej – do BIG (Biura Informacji Gospodarczej). W jakiej sytuacji, w jakich okolicznościach? Sprawdzamy.

BIOZ, BIORK, BIOM – bazy Biura Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest administratorem informacji kredytowych przekazywanych przez banki i SKOKi. W zależności od rodzaju informacji kredytowej dane przechowywane są w konkretnych bazach: BIOZ, BIORK lub BIOM.

Gromadzenie i przetwarzanie danych przez BIK S.A.

Nie jest dokładnie wskazane w polskim ustawodawstwie, jakie konkretnie dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Nie ma więc możliwości, żeby stworzyć precyzyjny katalog spisu danych, które trafiają do BIK. Jedno można jednak stwierdzić – instytucje, które zbierają lub przetwarzają dane mają na uwadze ustawy o ochronie danych osobowych. Sprawdzamy szczegóły.

BIOZ – Baza Informacji o Zapytaniach

Baza BIOZ to Baza Informacji o Zapytaniach. Dokładniej chodzi o wszystkie zapytania składane do bazy BIK. Baza BIOZ przechowuje informacje o wszystkich zapytaniach przez 12 miesięcy. Co potem dzieje się z tymi danymi? Jak wypisać się z bazy BIOZ? Sprawdź najważniejsze informacje na jej temat.

Karta kredytowa a scoring BIK

Wiele osób posiadających kartę kredytową zastanawia się, czy aktywne korzystanie z tego narzędzia płatniczego ma jakikolwiek wpływ na scoring BIK. Całe zagadnienie trzeba zestawić w oparciu o trzy aspekty: spłatę zadłużenia, limity kredytowe oraz ilość kart kredytowych. Sprawdź szczegóły.

Odpowiadamy na pytania dotyczące BIK

Każdego dnia miliony ludzi próbują wyszukać konkretnych informacji dotyczących Biura Informacji Kredytowej. Niejasne sformułowania, trudne pojęcia wcale nie ułatwiają zrozumienia tematu, który nas interesuje. Sprawdź listę pytań i odpowiedzią temat BIK.

Komornik a BIK

Postępowanie komornicze to niewątpliwie stresująca sytuacja, która może przysporzyć wiele problemów. Wiele osób zastanawia się czy zajęcie wynagrodzenia przez komornika jest widoczne w BIK lub jaki wpływ na scoring BIK ma posiadanie sprawy u komornika.

Futrzak w służbie BIK

Jak donosi portal PRNews.pl, 10 czerwca rusza akcja marketingowa Biura Informacji Kredytowej S.A. Głównym bohaterem ma być Futrzak, którego zadaniem jest przekonanie nas, że BIK to nie potwór.

Pakiety BIK – zestawienie

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, Biuro Informacji Kredytowej wprowadziło nową ofertą związaną z wydawaniem raportów kredytowych. Dzisiaj przedstawiamy kompleksowe zestawienie wszystkich pakietów.

Powstanie Biura Informacji Kredytowej

Przedstawiamy Państwu informacje dotyczące historii Biura Informacji Kredytowej, wstażemy także przyczyny dla których powstało. Materiał powstał we współpracacy z BIK S.A.

Analizujemy nowy raport BIK

Po otrzymaniu raportu z Biura Informacji Kredytowej S.A. możemy przystąpić do drugiego etapu poprawy naszej historii kredytowej – analizy raportu.

Zamówienie raportu BIK – nowe zasady

W artykule pt. "BIK - nowe oferta dla klientów indywidualnych!" przedstawiliśmy nową ofertę Biura Informacji Kredytowej S.A. przeznaczoną dla konsumentów. Dzisiaj pokazujemy proces zamawiania raportów BIK. Wiąże się z tym obowiązek rejestracji na stronie BIK, a następnie aktywacji Konta Użytkownika - platformy służącej do zamawiania produktów i komunikacji z BIK.

Poprawa scoringu BIK – podsumowanie

Czas podsumować zagadnienie poprawiania scoringu BIK. Nie spodziewaliśmy się tylu artykułów na ten temat, ale wynika to z dużego zainteresowania z Waszej strony. Dlatego w jednym miejscu postanowiliśmy zebrać dotychczasowe informacje.

Systemy scoringowe BIK

W artykule pt. "BIK - nowa oferta dla klientów indywidualnych!" przedstawiliśmy ofertę BIK S.A. dla klientów indywidualnych. Dzisiaj przedstawiamy systemy scoringowe, jakie oferuje BIK S.A. instytucjom finansowym. Warto choć pobieżnie poznać mechanizmy poszczególnych systemów, gdyż ich stosowanie ma wpływ na naszą sytuację kredytową.

BIK – nowa oferta dla klientów indywidualnych !

Biuro Informacji Kredytowej S.A. wprowadziło nową ofertę dla klientów indywidualnych, dotyczącą raportów kredytowych zamawianych przez konsumentów. Zmiany są o charakterze rewolucyjnym. Tym samym tracą na aktualności dotychczasowe zasady, opisane m.in. w artykule pt. "Poznajemy nasza historię kredytową".

BIK S.A. – informacje ogólne

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki, na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo Bankowe:

Czy wszystkie banki/SKOKi korzystają z BIK?

Jedno z popularniejszych Państwa pytań dotyczy ustalenia instytucji finansowych, które nie korzystają z BIKu. Padają różne odpowiedzi, jedne bliższe prawdy, inne bardzo egzotyczne. Często powtarzane stwierdzenia wskazują, że niektóre SKOKi bądź banki spółdzielcze nie współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Jak jest naprawdę ?

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa

We wczorajszym odcinku popularnego serialu „M jak miłość” bohaterowie rozmawiali o finansach. Jedna ze scen dotyczyła bowiem kredytu gotówkowego. 

Czyszczenie BIKu

BIK to kalka tego, co robimy w obszarze naszych zobowiązaniach kredytowych. W jednym miejscu znajdziemy praktycznie wszystkie informacje kredytowe dotyczące naszej osoby i to nawet z okresu 12 lat. Na raporcie z BIK wyróżniamy 2 rodzaje informacji: widoczne oraz niewidoczne dla banków/SKOKów. Pełen zbiór informacji kredytowej na nasz temat jest widoczny tylko przez nas samych.

Porównaj