Porady BIK
Futrzak w służbie BIK
Porady BIK

Futrzak w służbie BIK

author
06 czerwca 2013

Jak donosi portal PRNews.pl, 10 czerwca rusza akcja marketingowa Biura Informacji Kredytowej S.A. Głównym bohaterem ma być Futrzak, którego zadaniem jest przekonanie nas, że BIK to nie potwór.

Kategorie:

Pakiety BIK – zestawienie

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, Biuro Informacji Kredytowej wprowadziło nową ofertą związaną z wydawaniem raportów kredytowych. Dzisiaj przedstawiamy kompleksowe zestawienie wszystkich pakietów.

Powstanie Biura Informacji Kredytowej

Przedstawiamy Państwu informacje dotyczące historii Biura Informacji Kredytowej, wstażemy także przyczyny dla których powstało. Materiał powstał we współpracacy z BIK S.A.

Analizujemy nowy raport BIK

Po otrzymaniu raportu z Biura Informacji Kredytowej S.A. możemy przystąpić do drugiego etapu poprawy naszej historii kredytowej – analizy raportu.

Zamówienie raportu BIK – nowe zasady

W artykule pt. "BIK - nowe oferta dla klientów indywidualnych!" przedstawiliśmy nową ofertę Biura Informacji Kredytowej S.A. przeznaczoną dla konsumentów. Dzisiaj pokazujemy proces zamawiania raportów BIK. Wiąże się z tym obowiązek rejestracji na stronie BIK, a następnie aktywacji Konta Użytkownika - platformy służącej do zamawiania produktów i komunikacji z BIK.

Poprawa scoringu BIK – podsumowanie

Czas podsumować zagadnienie poprawiania scoringu BIK. Nie spodziewaliśmy się tylu artykułów na ten temat, ale wynika to z dużego zainteresowania z Waszej strony. Dlatego w jednym miejscu postanowiliśmy zebrać dotychczasowe informacje.

Negatywny BIK

Spróbujmy wyjaśnić, co może oznaczać wyrażenie „negatywny BIK”. Sformułowanie dosyć niefortunne, ale często używane.

Systemy scoringowe BIK

W artykule pt. "BIK - nowa oferta dla klientów indywidualnych!" przedstawiliśmy ofertę BIK S.A. dla klientów indywidualnych. Dzisiaj przedstawiamy systemy scoringowe, jakie oferuje BIK S.A. instytucjom finansowym. Warto choć pobieżnie poznać mechanizmy poszczególnych systemów, gdyż ich stosowanie ma wpływ na naszą sytuację kredytową.

BIK – nowa oferta dla klientów indywidualnych !

Biuro Informacji Kredytowej S.A. wprowadziło nową ofertę dla klientów indywidualnych, dotyczącą raportów kredytowych zamawianych przez konsumentów. Zmiany są o charakterze rewolucyjnym. Tym samym tracą na aktualności dotychczasowe zasady, opisane m.in. w artykule pt. "Poznajemy nasza historię kredytową".

BIK S.A. – informacje ogólne

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki, na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo Bankowe:

Korzyści z dobrego scoringu BIK

Scoring BIK to popularny temat w Internecie. Na portalu Zadłużenia.com opisaliśmy podstawy scoringu BIK w tym artykule. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści możemy osiągnąć mając „dobry scoring” w BIK.

BIOZ, BIORK, BIOM – bazy Biura Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest administratorem informacji kredytowych przekazywanych przez banki i SKOKi. W zależności od rodzaju informacji kredytowej dane przechowywane są w konkretnych bazach: BIOZ, BIORK lub BIOM.

Zgoda ogólna i zgoda indywidualna

Przypomnijmy zagadnienie wyrażenia/cofnięcia zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Zgoda kierowana jest do instytucji finansowej (Banku lub SKOKu), bądź do instytucji gromadzącej informacje o zobowiązaniach kredytowych, czyli do Biura Informacji Kredytowej S.A. Wyróżniamy zgodę ogólną oraz zgodę indywidualną.

Czy wszystkie banki/SKOKi korzystają z BIK?

Jedno z popularniejszych Państwa pytań dotyczy ustalenia instytucji finansowych, które nie korzystają z BIKu. Padają różne odpowiedzi, jedne bliższe prawdy, inne bardzo egzotyczne. Często powtarzane stwierdzenia wskazują, że niektóre SKOKi bądź banki spółdzielcze nie współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Jak jest naprawdę ?

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa

We wczorajszym odcinku popularnego serialu „M jak miłość” bohaterowie rozmawiali o finansach. Jedna ze scen dotyczyła bowiem kredytu gotówkowego. 

Komornik a BIK

Sporo naszych użytkowników chce się dowiedzieć czy zajęcie wynagrodzenia przez komornika jest widoczne w raporcie BIK. Inni użytkownicy nie wiedzą, czy w raporcie BIK są informacje, że bank udał się do komornika by wyegzekwować niespłacone raty. Najwięcej użytkowników interesuje jednak wpływ posiadania sprawy u komornika na scoring BIK.

Czyszczenie BIKu

BIK to kalka tego, co robimy w obszarze naszych zobowiązaniach kredytowych. W jednym miejscu znajdziemy praktycznie wszystkie informacje kredytowe dotyczące naszej osoby i to nawet z okresu 12 lat. Na raporcie z BIK wyróżniamy 2 rodzaje informacji: widoczne oraz niewidoczne dla banków/SKOKów. Pełen zbiór informacji kredytowej na nasz temat jest widoczny tylko przez nas samych.

Odpowiadamy na pytania dotyczące BIK

Otrzymujemy dużo wiadomości od Państwa, wykazujących miejscami pewne pomieszanie pojęciowe. Nic dziwnego, tematyka informacji kredytowej potrafi być zawiła. W niniejszym artykule spróbujemy podsumować dotychczasowe informacje/zapytania dotyczące BIK (Biura Informacji Kredytowej).

Co warto wiedzieć o BIOZ ?

Składając wniosek kredytowy do Banku/SKOKu musimy pamiętać, że kredytodawca rozpatrując nasz wniosek, skorzysta z oferty Biura Informacji Kredytowej S.A. i złoży zapytanie na nasz temat. Bank/SKOK powinien uzyskać na to pisemną zgodę klienta. Weryfikacja klienta w BIK, bez zgody klienta, jest bowiem bezprawna i skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą Banku/SKOKu. W praktyce Banki/SKOKi nie rozpatrują wniosku bez uzyskania zgody.

Analizujemy raport BIK !

Po otrzymaniu raportu z Biura Informacji Kredytowej S.A. możemy przystąpić do drugiego etapu poprawy naszej historii kredytowej – analizy raportu.

Poznajemy naszą historię kredytową

Instytucją gromadzącą i przetwarzające dane dotyczące zobowiązań kredytowych jest Biuro Informacji Kredytowej S.A. Prawie każdy Bank/SKOK, rozpatrując wniosek kredytowy, składa zapytanie do BIK o naszą historię kredytową.

Czy warto korzystać z firm oferujących “czyszczenie BIKu” ?

Kiedy dostaliśmy odmowną decyzję kredytową i szukamy ratunku w Internecie, prędzej czy później natrafimy na oferty typu „wykreślanie danych w BIK”, „czyszczenie BIK”. Natrafimy również na ofertę “kredyt bez BIK” – która w języku prawniczym nie powinna istnieć (bowiem kredytu udzielić może wyłącznie Bank/SKOK, który w 99% korzysta z BIK przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego). Co znaczą owe pojęcia i czy warto skorzystać z ofert powyższych firm ?