Najczęściej komentowane
Porady finansowe na wyjazdy wakacyjne od mBanku
mBank postanowił przedstawić Polakom, w jaki sposób płacić na wyjazdach za granicę, aby różnica w walucie nie pochłonęła zbyt dużo środków. Porady finansowe mBank opublikował na swojej stronie internetowej. Stosowanie się do tych porad może sprawić, że wakacje poza Polską będą tańsze, wygodniejsze i bardziej bezpieczne.
Wakacje to czas relaksu. Niestety nieprzyjemny incydent może zmienić je w prawdziwy koszmar. Nie brakuje bowiem oszustów i złodziei czyhających na portfele turystów. mBank postanowił zaprezentować porady, których zastosowanie może uchronić przed tym czarnym wakacyjnym scenariuszem.
Porady od mBanku zawierają 5 ciekawych sposobów na uniknięcie przewalutowania, wydawania środków rozważniej, wygodniej, a także gwarantują większe bezpieczeństwo pieniędzy. Kto bowiem wie więcej o zarządzaniu środkami pieniężnymi, także w innych walutach, jak nie bank?
Polak chętniej zadłuży się na remont niż wyjazd
Porady finansowe na wakacje
Pierwszą kwestią wartą do rozważenia jest płatność kartą. Karty czy usługi wielowalutowe są w stanie uchronić turystę przed szkodliwym przewalutowaniem i tym samym zaoszczędzić na wyjeździe. Chociaż jeszcze niedawno niewiele banków proponowało swoim klientom swoje usługi, to teraz jest to prawie standard.
Transakcje kartą są bezpieczniejsze od noszenia przy sobie gotówki, chociaż warto mieć jej chociaż trochę ze sobą – nie wszędzie na świecie zapłacimy już kartą. Jak działa ta usługa? Aby skorzystać z usługi wielowalutowej konieczne jest posiadanie rachunku w tej innej walucie – w przypadku płatności środki pobierane są z tego konta.
W przypadku karty wielowalutowej, płatność możliwa jest z jednego rachunku. Oznacza to, że środki są pobierane z konta w złotówkach i konwertowane na właściwą walutę, a sprzedawca dostaje ich odpowiednią ilość w swojej walucie. Za koszty przewalutowania odpowiada dostawca karty (Mastercard albo Visa), które oferują jedne z lepszych kursów walut na rynku.
Rośnie problem niealimentacji – wakacyjny raport BIG InfoMonitor
Turysto! Unikaj kantorów
mBank zawarł wśród swoich porad także informację, jak unikać przepłacania podczas wymiany środków w kantorach. Zdaniem spółki dobrze jest korzystać z kantorów internetowych, a najlepiej z kantoru naszego banku, jeżeli takowy istnieje. W przypadku tej usługi, konieczne jest jednak posiadanie konta w walucie, którą chcemy kupić albo sprzedać.
Korzystanie z platformy naszego banku będzie tutaj korzystniejsze z powodu szybkości realizacji transakcji. Kantory internetowe mogą potrzebować bowiem więcej czasu na realizację przelewu w zakupionej walucie, co nie jest korzystne w przypadku nagłej potrzeby.
Trzecia porada, jaką przygotował mBank dla wszystkich obieżyświatów, dotyczy unikania prowizji i dodatkowych kosztów. Posiadając kartę albo usługę wielowalutową nie należy zgadzać się na usługę DCC. Jest to przewalutowanie poza bankiem, które aktywuje się na terminalu płatniczym, aby zapłacić w złotówkach.
System DCC zapewne zidentyfikuje naszą kartę wielowalutową jako tę polską, więc terminal transakcję zrealizuje w złotówkach po mało korzystnym kursie walut. Warto również zwracać uwagę na istnienie dodatkowej prowizji podczas wypłat z bankomatów. Mowa tutaj o prowizji pozabankowej –uniknąć jej pozwoli karta wielowalutowa właśnie.
Kiedy za wakacje zapłacimy najmniej?
Usługa chargeback
mBank tę poradę kieruje przede wszystkim do osób, które mogą korzystać z usługi chargeback. Za rezerwacje, bilety i inne atrakcje warto jest płacić kartą. To narzędzie pozwoli na zgłoszenie reklamacji do banku, który wydał kartę i zwiększy szansę na odzyskanie środków.
Jest to szczególnie przydatne gdy na przykład upadnie nasze biuro podróży, kiedy jesteśmy jeszcze w trakcie wyjazdu, albo gdy osoba wynajmująca pokój nie jest zainteresowana rekompensatą środków kiedy pokój nie spełniał naszych oczekiwań. Dzięki chargeback to bank zadba o jak najlepsze rozwiązanie tej trudnej sytuacji.
Gdzie spędzamy wakacje? Badanie Wonga Polska
Śledzenie wydatków na telefonie
Mimo faktu, że płatność kartą jest bezpieczniejsza, to i tak podczas wyjazdu może zdarzyć się, że nie jesteśmy pewni, gdzie nasza karta się znajduje. Może to wywołać ogromny stres, że wpadła ona w niepowołane ręce. W ramach piątej, ostatniej już swojej porady mBank sugeruje bieżące śledzenie wydatków.
Jest to możliwe poprzez pobranie aplikacji swojego banku i podejrzenie historii rachunku. Klient banku może w aplikacji szybko zmienić limity na karcie albo liczbę transakcji. Kiedy istnieje pewność, że ktoś obcy z karty korzysta można kartę także zablokować albo zastrzec.
W tym miejscu warto zaznaczyć, czym różni się zablokowanie karty od jej zastrzeżenia. Po zablokowaniu karty wystarczy w przypadku jej odnalezienia ponownie ja odblokować, aby móc z niej korzystać. Zastrzeżenie karty jest nieodwracalne i wiąże się z koniecznością oczekiwania na wydanie nowej karty.
Warto mieć na uwadze powyższe porady, gdyż niewątpliwie prawidłowo zabezpieczą większość wyjazdów za granicę. Gotówka bowiem, choć tradycyjna podczas płatności za granicą, może okazać się bardzo kosztowna.
Polacy nie ubezpieczają wakacyjnych wyjazdów
Źródła:
https://pl.media.mbank.pl/67472-niezbednik-swiatowca-jak-bezpiecznie-wygodnie-i-niedrogo-placic-na-zagranicznym-wyjezdzie
Dodaj komentarz