Porozumienie UKNF i KIR o innowacjach finansowych

Porozumienie UKNF i KIR o innowacjach finansowych

author
Alicja Uzarowicz
02 września 2019

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformowały w ostatnim czasie o zawarciu porozumienia. W ramach współpracy strategicznej instytucje będą działać w stronę rozwoju infrastruktury typu fintech w Polsce, jak również wspierania innowacyjności rynku finansowego.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) oraz Krajowa Iza Rozliczeniowa (KIR) zawarły w ostatnim czasie porozumienie o strategicznej współpracy. Jej celem będzie wspieranie rozwoju infrastruktury fintech oraz innowacyjności sektora finansowego. Jakie są szczegółowe plany współpracy tychże instytucji?

Strategiczna współpraca oparta o zawarte porozumienie polegać będzie głównie na realizacji projektów, które dotyczyć będą na przykład wykorzystanie technologii blockchain, czyli rejestrów rozproszonych. Inicjatywy te odbywać się będą natomiast w ramach środowiska, które określa się mianem sandbox.

W przypadku technologii rejestrów rozproszonych, zwanej również jako blockchain KIR może pochwalić się określonym doświadczeniem. W ramach współpracy UKNF otrzyma bowiem specjalną platformę KIR opartą o tę technologię. Co więcej narzędzie zostanie zintegrowane z węzłem Hyperledger w UKNF.

KNF wyraża zgodę na późniejsze wprowadzenie silnego uwierzytelniania

Porozumienie KIR i UKNF

Poza systemową integracją instytucje połączą swoje siły do tworzenia nowych rozwiązań mających wspierać uczestników rynku finansowego i płatniczego. Nie oznacza to jednak wsparcia szeroko rozumianego, a bardziej związanego z codziennym zainteresowaniem obu organizacji.

Mowa tutaj oczywiście o wsparcie realizacji przez te podmioty wymogów stawianych przez regulacje prawne. Jako przykład w komunikacie UKNF wskazano między innymi RODO oraz procedury mające przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy.

"

Technologia blockchain pozwala tworzyć zaufane struktury danych, a jej zastosowanie w usługach cyfrowych to szansa na wzrost poziomu satysfakcji i bezpieczeństwa klientów. Również w regulacjach technologia blockchain może przyczynić się do zapewnienia przejrzystości oraz dobrej jakości danych, między innymi sprawozdawczych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich niezaprzeczalności

– powiedział Jacek Jastrzębski, Przewodniczący KNF, cytowany w komunikacie.

 

Cytowany w komunikacie Piotr Alicki, który pełni funkcję Prezesa Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej podkreślił, że poza partnerstwem technologicznym, jakie KIR oferuje rynkowi finansowemu instytucja ta pełni także rolę branżowego ośrodka badań i rozwoju.

Banki spółdzielcze pod lupą KNF

Cel porozumienia

Zdaniem prezesa Zarządu KIR ponadto transformacji cyfrowej na rynku finansowym dowodzi fakt, iż zamiast tylko wymyślać nowych rodzajów technologii trendy rynkowe idą o krok dalej. Współcześnie rynek finansowy zastanawia się bowiem nieustannie, w jaki sposób praktycznie wykorzystać to, co udało się już osiągnąć.

 

Świadczy to zarówno o dojrzałości branży finansowej względem innowacyjności technologicznej, jak również o chęci wykorzystania pełnego potencjału rozwiązań, które już powstały. Piotr Alicki zauważył, że jedną z bardziej przyszłościowych technologii jest właśnie blockchain czyli rozproszone rejestry.

 

"

Na mocy porozumienia, KIR i UKNF będą wspierać od strony merytorycznej i technologicznej realizację m.in. projektów obejmujących wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. Wspólnym celem obu partnerów jest zwiększenie dynamiki rozwoju polskiego ekosystemu fintech

– podsumowano w komunikacie.

Sytuacja KIP, MIP i BUP opisana w raporcie UKNF

Źródła:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=66903&p_id=18
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/porozumienie-kir-i-uknf-o-strategicznej-wspolpracy-w-zakresie-wspierania-innowacji-finansowych-oraz-wykorzystania-technologii-rejestrow-rozproszonych,30.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W portalu NFZ ocenimy szpital
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 maja 2019

W portalu NFZ ocenimy szpital

Bank Pekao w Grudziądzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019

Bank Pekao w Grudziądzu

PKO BP w Wysokiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019

PKO BP w Wysokiej

Hipożyczka – pożyczka oddłużeniowa do 200 000 zł
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
19 października 2016

Hipożyczka – pożyczka oddłużeniowa do 200 000 zł

Ile kosztuje pranie dywanów?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 czerwca 2019

Ile kosztuje pranie dywanów?

Język migowy w oddziałach PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 kwietnia 2019

Język migowy w oddziałach PKO BP

Porównaj