Port lotniczy w Modlinie zostanie dokapitalizowany

Port lotniczy w Modlinie zostanie dokapitalizowany

author
13 marca 2019

Na mocy przełomowego porozumienia spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin podniosła kapitał zakładowy o 50 milionów złotych. Dodatkowe środki pozwolą na zwiększenie ilości obsługiwanych pasażerów. W planach spółki budowa tymczasowego portu i nowych płyt postojowych.

O kłopotach finansowych warszawskiej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin media donosiły już pod koniec 2018 roku. Ubiegły rok spółka zamknęła z wynikiem -3,420 mln złotych. Tak ogromna starta netto to niestety bezpośredni dowód na brak rentowności podwarszawskiego lotniska.

Zeszłotygodniowe spotkanie współwłaścicieli Mazowieckiego Portu Lotniczego zostały wstrzymane i przesunięte o tydzień. Udziałowcom nie udało się wówczas dojść do jakiejkolwiek konkluzji w sprawie ratowania finansów firmy. Wczoraj, 12 marca 2019 roku, wspólnicy spotkali się ponownie. Tym razem zdołali oni wypracować przełomowe porozumienie. 

Jak wyjaśnili uczestniczy rozmowy, Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników portu w Modlinie wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki o 50 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, iż nowe fundusze mają pochodzić z samorządu województwa mazowieckiego. Udziały tego podmiotu w całej spółce wzrosną z 33,29% do 42,3%. 

Większy kapitał to większy obrót klientów 

Port Lotniczy Warszawa-Modlin rozwinął się w 2018 roku o blisko 5 procent. W porównaniu z konkurencją spółka ta pozostała jednak w tyle – według badań cały rynek lotnisk urósł w zeszłym roku o aż 15%. Aby Mazowiecki Port Lotniczy nie dosięgnął bankructwa, konieczne więc było zwiększenie obrotu klientów, czyli podniesienie liczby obsługiwanych pasażerów. 

Marcin Danił, Wiceprezes ds. korporacyjnych modlińskiego lotniska, tłumaczył:

"

My z jednego pasażera zarabiamy około 40 zł. Więc jesteśmy rentowni. Ten biznes nam naprawdę się zamyka. Potrzebujemy jedynie obsłużyć większą liczbę pasażerów. Tylko tyle i aż tyle.

Nic więc dziwnego w tym, iż zaraz po ogłoszeniu zwiększenia kapitału zakładowego spółki o całe 50 milionów, zarząd ogłosił, iż na podwarszawskim lotnisku otworzony zostanie dodatkowy terminal tymczasowy. Na jego otwarcie spółka przeznaczy 20 milionów z dokapitalizowanych środków. Zdaniem Marcina Daniła taka inwestycja zwiększy przepustowość portu do 6 milionów osób. 

Informację o włączeniu dodatkowego terminalu potwierdził także sam pełniący obowiązki prezesa spółki MPL Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski:

"

Dokapitalizowanie portu pozwoli na rozpoczęcie inwestycji, które będą służyć nowym pasażerom – w tym budowę terminalu tymczasowego i nowych płyt postojowych. Pozwoli to zwiększyć przepustowość naszego portu.

Nowa szansa dla portu lotniczego w Modlinie

P.o. prezesa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin przyznał, iż decyzja wspólników w sprawie zwiększenia kapitału zakładowego jest przełomowym krokiem dla całej firmy. Zdaniem Chorzewskiego nowy zastrzyk funduszy zwiększy szansę na rychłe zakończenie „wielomiesięcznego impasu” i pozwoli powrócić portowi na „drogę dynamicznego rozwoju”. 

Chorzewski zapewnił także, iż przejściowe problemy finansowe wszystkich rozwijających się spółek to norma. Tłumaczył: 

"

Każde z lotnisk w Polsce, takich jak Wrocław, Gdańsk, Warszawa, działa i rozwija się od kilkudziesięciu lat. Przez ten czas inwestowano w nie ogromne sumy, zaciągano kredyty, dawano im czas. Bo inwestycja w infrastrukturę to inwestycja wolno spłacająca się, mówimy o perspektywie co najmniej 20 lat. Tymczasem Modlin osiągnął pozycję piątek największego lotniska w Polsce w niespełna sześć lat.

Problemy z finansami w spółce MPL Warszawa-Modlin mogły mieć wiele przyczyn. Przykładowo Mariusz Szpikowski, prezes PP „Porty Lotnicze” (jednego z udziałowców spółki), twierdził, iż kłopoty z wypłacalnością lotniska są spowodowane zmonopolizowaniem usług przez jednego przewoźnika – Ryanaira. Zarząd portu stanowczo nie zgadzał się z tą opinią. 

W lutym 2019 roku spór między Szpikowskim a pozostałymi udziałowcami stał się na tyle silny, że przewidywano wykupienie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Gotowość do przejęcia udziałów PPL „PL” wyraził samorząd województwa mazowieckiego. Jednak teraz, po dokapitalizowaniu spółki, rozmowy o wykupieniu jednego z udziałowców ucichły. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

marcin zen
marcin zen
2019-03-20 08:26:13

jedno z najwazniejszych lotnisk w polsce ledwo radzi sobie z pieniedzmi a politycy budują kolejne pseudo porty ktore stoją puste i jedynie straszą. specjalnie na te budowy wycinali drzewa i skupowali dzialki od prywatnych wlascicieli ktorzy mieli tam swoje domy rodzinne stawiac. na co to wszystko ja sie pytam, co to sa za bezmyslne decyzje , stado pajacow zasiada w tych urzedach i w rzadzie. skandal!1

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Rzeszów
Kredyty miasta
author
02 listopada 2017

Kredyt hipoteczny Rzeszów

Santander Bank Polska w Żywcu
Oddziały
author
26 maja 2019

Santander Bank Polska w Żywcu

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2016
Wpisy
author
01 czerwca 2016

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2016

Bank Pekao z ofertą Konta Świat Premium
Bez kategorii
author
09 września 2020

Bank Pekao z ofertą Konta Świat Premium

Profi Credit w Częstochowie
Wpisy
author
02 czerwca 2019

Profi Credit w Częstochowie

Kredyt hipoteczny Skierniewice
Kredyty miasta
author
20 lipca 2017

Kredyt hipoteczny Skierniewice