Likwidacja barier architektonicznych – pożyczka z Funduszu Dostępności

Likwidacja barier architektonicznych – pożyczka z Funduszu Dostępności

author
15 lutego 2020

W swoim najnowszym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o udanym udzieleniu pierwszej pożyczki z Funduszu Dostępności. Dzięki tym środkom możliwa będzie likwidacja barier architektonicznych na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Kolberga 8 w Warszawie. W jaki sposób spółdzielnia zamierza wykorzystać pozyskane środki?

Jak poinformował w swoim najnowszym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego, w ostatnim czasie doszło do zawarcia pierwszej umowy pożyczki z Funduszu Dostępności. Dzięki niskooprocentowanym środkom możliwa będzie likwidacja barier architektonicznych w rejonie beneficjentów finansowania.

Stronami pierwszej tego rodzaju umowy stali się oczywiście sam BGK oraz Wspólnota Mieszkaniowa Kolberga 8. Dzięki środkom pozyskanym w efekcie tejże umowy, w budynkach wspólnoty pojawi się winda, która ułatwi codzienne poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Fundusz Dostępności powstał w celu niwelowania barier, jakie niestety wciąż często utrudniają nawet najprostsze czynności osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, niewidomym, czy niedosłyszącym. Budżet tego programu zakłada dofinansowanie w wysokości przekraczającej 40 mln złotych.

Likwidacja barier dzięki Funduszowi Dostępności

"

Wspólnota Mieszkaniowa Kolberga 8 w Warszawie to pierwszy podmiot, z którym BGK podpisał umowę nisko oprocentowanej pożyczki z programu Fundusz Dostępności. Pieniądze zrefinansują koszty zakupu i montażu windy przystosowanej do przewozu niepełnosprawnych oraz osób w wieku powyżej 60 lat

– napisano w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dźwig, który stanie się celem inwestycji, znajduje się na klatce schodowej. Dzięki środkom uzyskanym w wyniku tego porozumienia możliwa stała się także likwidacja innych barier. Wspólnota otrzymała  bowiem pożyczkę w wysokości 200 tys. złotych, która pokryje także dodatkowe prace wyburzeniowe i konstrukcyjne ułatwiające montaż windy.

"

W budynku mieszkalnym przy ul. Kolberga 8 mieszka 30 osób – z czego dwie są niepełnosprawne, a ponad połowa mieszkańców to osoby starsze, po 60 roku życia. Dlatego też poprawa dostępności budynku, a co za tym idzie poprawa komfortu mieszkańców, była dla nas ważna

– powiedziała Jolanta Gontarek z INTER-EJ Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami s.c., cytowana w komunikacie BGK.

Fundusz Dostępności – jakie projekty można finansować?

Jak czytamy dalej w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, likwidacja barier dzięki pożyczkom z Funduszu Dostępności to nie tylko montaż wind. Albowiem różne podmioty zarządzające nieruchomościami mieszkaniowymi i publicznymi mogą starać się o takie dofinansowanie na różne inne projekty.

Mowa tutaj o takich zmianach, jak montaż ramp, poręczy, czy innych urządzeń ułatwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Pożyczka w ramach Funduszu Dostępności jest bardzo nisko oprocentowana (0,15 proc. w skali roku) oraz nie ma górnego limitu. Co więcej, okres spłaty można rozłożyć na nawet 20 lat.

"

Istnieje także możliwość umorzenia spłaty nawet do 40 proc. wartości pożyczki. Wysokość umorzenia zależy od spełnienia kryterium terytorialnego, społecznego, a także od przeznaczenia budynku. Finansowanie z pożyczki można uzupełnić dotacją z PEFRON

– czytamy w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego.


Źródła:
https://media.bgk.pl/86099-fundusz-dostepnosci-pierwsza-pozyczka-na-likwidacje-barier-architektonicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ExtraPortfel – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
08 listopada 2019

ExtraPortfel – kolejna pożyczka

Idea Bank w Koszalinie
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank w Koszalinie

Inspektorat ZUS w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowym Dworze Mazowieckim

PKO BP z oddziałem na Słowacji
Bez kategorii
author
05 marca 2019

PKO BP z oddziałem na Słowacji

Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega
Bez kategorii
author
12 lutego 2020

Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega

thumbnail
Aktualności
author
25 września 2021

Tłumacz migowy w BNP Paribas coraz popularniejsze