Najczęściej komentowane
Coraz więcej pracodawców zatrudnia niepełnosprawnych
Ostatnimi czasy pracodawcy poszukują na różne stanowiska osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Między innymi właśnie ten trend na rynku pracy doprowadza do regularnego spadku bezrobocia w Polsce. Jakie korzyści otrzymują pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych i ile takich osób zasiliło już rynek pracy w Polsce?
Bardzo łatwo jest w Internecie czy bezpośrednio w zakładach pracy odnaleźć oferty pracy skierowane do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Jest to zatrudnienie korzystne z perspektywy pracodawcy, gdyż otrzymuje on różne ulgi i prawne udogodnienia z tego tytułu.
Ułatwia to również aktywizację grupy społecznej jaką są niepełnosprawni. Osoby takie nierzadko cierpiały przez swoje wykluczenie społeczne i samotność. Na koniec roku 2018 zatrudnionych było już 427 tys. takich osób. Jest to wynik o 11 tys. wyższy niż w roku poprzedzającym.
Zgodnie z danymi Fundacji Aktywizacja do roku 2030 już około 500 tys. osób niepełnosprawnych mogłoby podjąć pracę jednocześnie rozszerzając rynek pracy. Aktualnie bezrobocie wśród osób posiadających oświadczenie o niepełnosprawności spadło do wartości 7,2 proc.
Pracodawcy chętnie zatrudniają niepełnosprawnych
Mamy coraz więcej sygnałów, że firmy dostrzegły w osobach niepełnosprawnych niewykorzystaną rezerwę rynku pracy
– wyjaśnia Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności przynoszą jednak większe korzyści pracodawcom niż tylko wypełnienie luki kadrowej. W przypadku prywatnych pracodawców zatrudniających co najmniej 25 osób, fakt zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zwalnia go z pewnych wpłat.
Mówiąc precyzyjniej, pracodawcy powyższego rodzaju, którzy zatrudniają również niepełnosprawnych, mają prawo do ulgi od wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zwolnienie to jest jednak możliwe w momencie, gdy udział osób niepełnosprawnych w ogóle pracowników wynosi minimalnie 6 proc.
Nie tylko ulgi na niepełnosprawnych pracowników
Zwolnieniem z obowiązku dokonywania tego rodzaju wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest obecnie objętych 31,2 tys. przedsiębiorstw w całym kraju. W zeszłym roku firmy te zatrudniały ponad 77 tys. osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
W przypadku takiego rodzaju zatrudnienia pracodawcom przysługuje jednak coś więcej niż wskazana wyżej ulga od wpłat. Firmy zatrudniające osoby z orzeczeniem mogą starać się o dofinansowanie wynagrodzeń dla tych pracowników. Wysokość dopłat jest różna i zależy od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej.
Kwoty dopłat zaczynają się od 450 zł miesięcznie dla pracowników o lekkiej niepełnosprawności. Mogą one wynieść do 2,4 tys. zł przy schorzeniach specjalnych, czyli najcięższych przypadkach niepełnosprawności. Najważniejsza jest jednak w tym wszystkim możliwość podjęcia pracy i chęć tych osób do walki z przeciwnościami spowodowanymi przez los.
Dodaj komentarz