Coraz więcej pracodawców zatrudnia niepełnosprawnych

Coraz więcej pracodawców zatrudnia niepełnosprawnych

author
Alicja Uzarowicz
30 maja 2019

Ostatnimi czasy pracodawcy poszukują na różne stanowiska osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Między innymi właśnie ten trend na rynku pracy doprowadza do regularnego spadku bezrobocia w Polsce. Jakie korzyści otrzymują pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych i ile takich osób zasiliło już rynek pracy w Polsce?

Bardzo łatwo jest w Internecie czy bezpośrednio w zakładach pracy odnaleźć oferty pracy skierowane do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Jest to zatrudnienie korzystne z perspektywy pracodawcy, gdyż otrzymuje on różne ulgi i prawne udogodnienia z tego tytułu.

Ułatwia to również aktywizację grupy społecznej jaką są niepełnosprawni. Osoby takie nierzadko cierpiały przez swoje wykluczenie społeczne i samotność. Na koniec roku 2018 zatrudnionych było już 427 tys. takich osób. Jest to wynik o 11 tys.  wyższy niż w roku poprzedzającym.

Zgodnie z danymi Fundacji Aktywizacja do roku 2030 już około 500 tys. osób niepełnosprawnych mogłoby podjąć pracę jednocześnie rozszerzając rynek pracy. Aktualnie bezrobocie wśród osób posiadających oświadczenie o niepełnosprawności spadło do wartości 7,2 proc.

Pracodawcy chętnie zatrudniają niepełnosprawnych

"

Mamy coraz więcej sygnałów, że firmy dostrzegły w osobach niepełnosprawnych niewykorzystaną rezerwę rynku pracy

– wyjaśnia Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności przynoszą jednak większe korzyści pracodawcom niż tylko wypełnienie luki kadrowej. W przypadku prywatnych pracodawców zatrudniających co najmniej 25 osób, fakt zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zwalnia go z pewnych wpłat.

Mówiąc precyzyjniej, pracodawcy powyższego rodzaju, którzy zatrudniają również niepełnosprawnych, mają prawo do ulgi od wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zwolnienie to jest jednak możliwe w momencie, gdy udział osób niepełnosprawnych w ogóle pracowników wynosi minimalnie 6 proc.

Nie tylko ulgi na niepełnosprawnych pracowników

Zwolnieniem z obowiązku dokonywania tego rodzaju wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest obecnie objętych 31,2 tys. przedsiębiorstw w całym kraju. W zeszłym roku firmy te zatrudniały ponad 77 tys. osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

W przypadku takiego rodzaju zatrudnienia pracodawcom przysługuje jednak coś więcej niż wskazana wyżej ulga od wpłat. Firmy zatrudniające osoby z orzeczeniem mogą starać się o dofinansowanie wynagrodzeń dla tych pracowników. Wysokość dopłat jest różna i zależy od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej.

Kwoty dopłat zaczynają się od 450 zł miesięcznie dla pracowników o lekkiej niepełnosprawności. Mogą one wynieść do 2,4 tys. zł przy schorzeniach specjalnych, czyli najcięższych przypadkach niepełnosprawności. Najważniejsza jest jednak w tym wszystkim możliwość podjęcia pracy i chęć tych osób do walki z przeciwnościami spowodowanymi przez los.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KBIG – co to jest?
Wpisy
autor wpisu
Julia Wierciło
15 maja 2023

KBIG – co to jest?

Promocja: „Do 120 zł dla aktywnych” w ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 maja 2020

Promocja: „Do 120 zł dla aktywnych” w ING

Zerowy podatek do 26. roku życia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 kwietnia 2019

Zerowy podatek do 26. roku życia

Kredyt samochodowy Kielce
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
31 października 2017

Kredyt samochodowy Kielce

Nowe konta osobiste w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 sierpnia 2016

Nowe konta osobiste w Alior Banku

Kredyt samochodowy Dęblin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Dęblin

Porównaj