Najczęściej komentowane
Pracodawcy coraz bardziej dbają o zdrowie pracowników?
Stopa bezrobocia w Polsce przyjmuje w ostatnim czasie rekordowo niskie wartości. Z tego też powodu grupą napotykającą większe problemy związane z rynkiem pracy są teraz pracodawcy, a nie pracownicy. Osoby chcące odnaleźć pracowników, zgodnie z wynikami badań firm Grant Thornton i Medicover, zaczęły kusić kandydatów benefitami zdrowotnymi.
Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez firmy Grant Thornton oraz Medicover pracodawcy są dwa razy bardziej skłonni do dbania o zdrowie swoich pracowników niż jeszcze w roku 2015. Jest to bardzo dobra informacja, bo wskazuje na rosnącą świadomość, iż zdrowy pracownik jest bardziej wydajny i lepiej wykonuje przydzielone zadania.
Współcześnie z powodu niskiej stopy bezrobocia to pracownicy decydują o tym, gdzie zaczną pracować. W większości większych firm sposobem na przyciągnięcie kolejnych kandydatów do pracy stały się najróżniejsze pozapłacowe benefity. Są to na przykład specjalne punkty wymieniane na różne korzyści, bilety na wydarzenia, czy nawet masaże.
Wśród takich dodatkowych świadczeń rekordy popularności osiągają różnego rodzaju pakiety i karty pozwalające na korzystanie z siłowni i innych ośrodków sportowych. Coraz częściej jednak pracodawcy decydują się na dokładanie do mnogich benefitów także pakietów zdrowotnych. Pozwalają one na przykład bezpłatne korzystanie z porad specjalistów albo badań lekarskich.
Pracodawcy dbają o zdrowie pracowników
Osoby poszukujące pracy mają obecnie przewagę na rynku pracy. Nie dziwi zatem, że poza podstawowym wynagrodzeniem chętnie wybierają takie miejsca pracy, gdzie otrzymają właśnie pakiety zdrowotne i inne pozapłacowe benefity. Wspomniane badanie przeprowadzono w trakcie pierwszego półrocza bieżącego roku.
Z analizy tej wynika, że już 58 proc. pracodawców postanowiło zapewnić nowym pracownikom benefity zdrowotne. Jeszcze 4 lata temu podobnie postąpił tylko co czwarty pracodawca. Oznacza to aż dwukrotny wzrost w ciągu tego okresu. Jakie benefity zdrowotne pracodawcy oferują nowozatrudnionym osobom?
Największą popularnością, bo aż 47 proc. cieszą się abonamenty prywatnej służby zdrowia w porównaniu do 22 proc. w roku 2015. Na drugim miejscu znalazły się formy wsparcia pracowników w formie wejściówek na siłownie, zniżki na karnety na basen i tym podobne. Stanowią one 40 proc. benefitów zdrowotnych.
Na trzecim miejscu znalazły się natomiast darmowe owoce dla pracowników. Już co dziesiąty pracodawca zapewnia je swoim pracownikom regularnie. Dla porównania, jeszcze cztery lata temu na podobne akcje decydowało się tylko 2 proc. pracodawców.
Znaczenie benefitów pozapłacowych
Benefity pozapłacowe to aktualnie bardzo atrakcyjna na rynku pracy „karta przetargowa” coraz częściej wykorzystywana przez pracodawców, zarówno w celu pozyskania wykwalifikowanych specjalistów, jak i zatrzymania pracowników w firmie. Benefity zdrowotne są już wręcz traktowane przez pracowników jako standard
– powiedziała Anna Piśmienna z Grant Thornton.
Eksperta podkreśliła ponadto, iż powoduje to pewną presję na pracodawcach, którzy mają nikłe szanse na znalezienie dobrych pracowników bez dostosowywania się do tego rodzaju trendów. Nie oznacza to jednak, że benefity zdrowotne są ważne tylko dla pracowników. Pracodawcy bowiem również wiele na nich zyskują.
Udowodniono naukowo, że pracownicy, którzy regularnie uprawiają sport, pracują wydajniej. Większe dbanie o zdrowie wiąże się ponadto z rzadszymi przypadkami chorób u pracowników. Poza kosztami czysto finansowymi, jakie wynikają ze zwolnienia chorobowego pracownika, pozostaje także kilka innych problemów.
Z powodu choroby pracownik bowiem nie jest w stanie realizować powierzonych mu zadań. Jeżeli jest on kluczowy w realizacji danej części projektu, może się okazać, iż będzie on skazany na opóźnienie i kolejne straty finansowe. Pracodawcy zdają się coraz lepiej rozumieć, dlaczego warto inwestować w zdrowie pracowników.
Coraz łatwiej znaleźć pracę – komunikat Konfederacji Lewiatan
Komu pracodawcy przyznają bonusy?
Warto przytoczyć w tym miejscu jeszcze jedną statystykę. Kwestia benefitów zdrowotnych jest bowiem mocno skorelowana z faktem pracowania w zawodzie umysłowym. Już 40 proc. wszystkich osób „siedzących za biurkiem” posiada jakikolwiek benefit zdrowotny.
W przypadku pracowników fizycznych jest to tylko 28 proc. Oznacza to, iż to właśnie w zawodach umysłowych w dalszym ciągu istnieje większe zapotrzebowanie na pracowników niż w zawodach fizycznych. Dla przykładu, znacznie częściej benefity tego rodzaju oferują pracodawcy w usługach i budownictwie niż w produkcji przemysłowej.
Stosunek ilości pakietów medycznych oraz pakietów sportowych w przypadku tych dwóch branż różni się odpowiednio 58 proc. do 39 proc. oraz 41 proc. do 37 proc. Na tę statystykę wpływają ponadto takie czynniki jak wielkość firmy oraz jej lokalizacja.
Polacy nie chcą pracować sezonowo za granicą
Źródła:
https://grantthornton.pl/publikacja/firmy-kusza-pracownikow-zdrowiem/
Dodaj komentarz