Prawa do emerytury zza granicy

Prawa do emerytury zza granicy

author
Alicja Uzarowicz
10 czerwca 2019

Wciąż bardzo dużo Polaków poszukuje swojego szczęścia finansowego poza granicami ojczyzny. Są również cudzoziemcy, którzy właśnie w Polsce podjęli zatrudnienie. Tylko w ciągu zeszłego roku ZUS na podstawie porozumień dwustronnych oraz przepisów unijnych wypłacał 184 tys. emerytur i rent miesięcznie. Na jakich zasadach odbywa się nabycie prawa do zagranicznej emerytury?

Już kilka lat pracy za granicą może sprawić, iż pracownik nabierze prawa do poboru emerytury w tym państwie. Dotyczy to w szczególności państw Unii Europejskiej oraz krajów, które zawarły stosowne porozumienie z Polską. W ramach jednej wspólnoty jest ważne, aby świadczenia emerytalne zachęcały do swobodnego przepływu kapitału ludzkiego.

Na czym polegają te współprace międzynarodowe? Zespół regulacji prawnych odnoszący się do nabywania praw do emerytury przez obcokrajowców określa się nazwą koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W ramach jednego takiego systemu wyróżnia się różne rodzaje podsystemów oraz pomocy.

Należą do nich między innymi uprawnienia do zasiłków, opieka zdrowotna czy właśnie system emerytalny. Jak podkreśliła w swojej wypowiedzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, gdyby polegać tylko na krajowych systemach, osoby pracujące po kilka lat za granicami kraju byłyby pokrzywdzone. Nie miałyby bowiem prawa do świadczeń z powodu za krótkiego stażu pracy.

Zasady nabywania emerytury zza granicy

Przepisy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, o których wspomniano powyżej są regulowane przez Unię Europejską oraz państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Istnienie tego rodzaju legislacji umożliwia osobom, które przemieszczają się po Europie w celach zarobkowych zachować prawa do emerytury.

Prawo do pobierania świadczeń emerytalnych osoby te posiadają nawet w przypadku kilkukrotnych zmian miejsca zamieszkania, a co się z tym wiąże, także pracy. Przy wyznaczaniu prawa do wypłaty emerytury brane są pod uwagę bowiem również staż pracy i okres ubezpieczeniowy z innych krajów.

"

W XXI wieku kategoria obywatelstwa jest moim zdaniem najwyższym osiągnięciem z punktu widzenia uprawnień podmiotowych do ochrony socjalnej. Przepisy o koordynacji także musiały się zmienić, nie mogły być oparte tylko na normie „my, pracownicy, mamy do czegoś prawo”. W tej chwili my, obywatele, w tym także pracownicy, mamy szerokie prawa socjalne i to jest ta pozytywna, ogromna zmiana

– powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Europejski system wymiany danych

Unia Europejska dąży do utworzenia europejskiego systemu wymiany danych. Jest to narzędzie, które usprawni wymianę informacji odnośnie świadczeń społecznych pomiędzy krajami członkowskimi. Ponadto niewątpliwie wpłynie również na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję. Instytucje będą miały wygodniejszy kanał kontaktu.

Przy ubieganiu się o świadczenie z systemu ubezpieczeń społecznych organ administracji publicznej bierze pod uwagę okresy ubezpieczenia w innych krajach członkowskich. Spowodowało to, że miesięcznie ZUS wypłacał średnio prawie 184 tys. świadczeń typu renty i emerytury.

Wśród wszystkich tych świadczeń trochę ponad 60 tys. ZUS transferuje poza granice Polski. Taką wymianę czy zaliczenie okresu ubezpieczenia w innym kraju niż Polska Polakom i innym Europejczykom umożliwia zasada transferu świadczeń. Decyzją ubezpieczonego jest zatem w którym europejskim kraju spędzi najdłuższe wakacje życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kiedy rodzic nie musi płacić alimentów?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2018

Kiedy rodzic nie musi płacić alimentów?

Bank Spółdzielczy w Jaworznie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 września 2019

Bank Spółdzielczy w Jaworznie sesje przychodzące i wychodzące

BNP Paribas liderem XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 czerwca 2020

BNP Paribas liderem XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Paynow dla Klientów firmowych mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 lutego 2020

Paynow dla Klientów firmowych mBanku

Nowa oferta iwoca
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
04 marca 2017

Nowa oferta iwoca

Porównaj