Premie technologiczne od BGK już jesienią

Premie technologiczne od BGK już jesienią

author
Alicja Uzarowicz
18 lipca 2019

Po raz kolejny firmy mikro-, małe i średnie będą mogły starać się o premie technologiczne od Banku Gospodarstwa Krajowego. Pula nagród konkursu „Kredyt na innowacje technologiczne” wynosi aż 350 mln zł. Sama akcja ma się odbyć w ostatnim kwartale bieżącego roku, ruszy zatem już na jesień.

Bank Gospodarstwa Krajowego po raz kolejny przygotował dla firm z sektora MŚP konkurs. Do wygrania premie technologiczne o łącznej wartości 350 mln zł. Jakie warunki muszą spełnić kandydaci oraz ile maksymalnie może wygrać jedna firma? Dofinansowania na innowacje otrzymają firmy mikro-, małe oraz średnie.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami do tego sektora zalicza się przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 250 pracowników. Z komunikatu Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że nie jest to jedyne kryterium niezbędne do wzięcia udziału w konkursie. Od kandydatów wymaga się bowiem także innych cech.

Aby wziąć udział w konkursie, przedsiębiorstwo musi, poza odpowiednią liczbą pracowników posiadać zdolność kredytową i ciekawy, możliwy do spełnienia pomysł na innowację. W trybie konkursowym jedna firma może otrzymać dotację sięgającą kwoty nawet 6 mln zł.

Premie technologiczne od BGK już na jesień

"

We wrześniu ukaże się dokumentacja konkursowa, a w październiku ruszy nabór wniosków o dofinansowanie. Potrwa do lutego 2020 roku. Wzorem poprzednich edycji – konkurs będzie podzielony na rundy, a zatem będzie bardzo dużo czasu, aby przedsiębiorca mógł skompletować wszystkie dokumenty

– poinformował Tomasz Burczyński z BGK, cytowany w komunikacie.

Co więcej, ze względu na posiadanie puli nagród o tak dużej wartości, pracownik BGK zapewnił, że środków nie zabraknie na żaden dobry pomysł na innowacyjne przedsięwzięcie. Czym są jednak premie technologiczne? Ze względu na fakt, iż BGK jest bankiem inwestycyjnym, nie może on tak po prostu rozdawać pieniędzy.

Środki wygrane w konkursie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa będące laureatami otrzymają w formie kredytu na innowacje technologiczne. Zobowiązanie to zostanie udzielone na preferencyjnych warunkach, więc firmy te nie powinny mieć problemów z ich późniejszą spłatą.

premie technologiczne

Jakie korzyści przynoszą premie technologiczne?

"

Skorzystanie z premii technologicznej przede wszystkim zwiększa rentowność inwestycji technologicznej realizowanej przez firmę, jak również samego przedsiębiorstwa. Zwiększa innowacyjność firmy i regionu, konkurencyjność tej firmy na rynku krajowym i europejskim. Premia, jaką może uzyskać przedsiębiorca, sięga aż 6 mln zł, a więc warto się o nią starać

– dodał Tomasz Burczyński, cytowany w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Aby wziąć udział w konkursie, każda firma musi przed przystąpieniem do konkurencji uzyskać promesę kredytową od jednego z 20 banków komercyjnych, a z którymi współpracuje BGK. Jest to potwierdzenie ich zdolności kredytowej. Następnie należy złożyć stosowny wniosek.

"

My takim wnioskiem zajmujemy się najpierw od strony formalnej, a następnie – od merytorycznej. Jest on poddawany ocenie przez zewnętrznych ekspertów z danej branży, którzy kładą nacisk na aspekt innowacyjności oraz możliwości uplasowania nowego produktu na rynku

– powiedział Tomasz Burczyński.

premie technologiczne

Program BGK wesprze dostępność budynków.

To już piąte premie technologiczne

Jednym z kluczowych powodów istnienia Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie sektora MŚP. Są to firmy potencjalnie słabsze gospodarczo, które nie mogą mierzyć się z gigantami pod wieloma względami. Nie dziwi zatem, iż bank mający pobudzać przedsiębiorczość wśród Polaków organizuje podobne konkursy.

Przedsiębiorstwa mogą powalczyć o premie technologiczne już piąty raz od roku 2015. Zgodnie z komunikatem BGK udało się wesprzeć dofinansowanie 1,9 tys. firm na łączną sumę 6 mld zł. Umożliwiło to realizację przedsięwzięć, których łączna wartość przekroczyła już 13 mld zł. Jakie branże najmocniej zyskują na wsparciu BGK?

"

Z kredytu na innowacje technologiczne korzystają firmy ze wszystkich branż. Najczęściej wnioski o dofinansowanie składają przedsiębiorcy z przemysłu spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, motoryzacyjnego czy budowlanego, ale reprezentowany jest również przemysł lotniczy, a nawet kosmiczny

– dodał Tomasz Burczyński.

Kredyty od BGK wzięło już 600 pomorskich startupów.

premie technologiczne


Źródła:
https://media.bgk.pl/64235-jesienia-bgk-rozda-kolejne-premie-technologiczne-dla-mikro-malych-i-srednich-firm-do-podzialu-bedzie-350-mln-zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oszczędności Polaków to 706 mld zł
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 lipca 2018

Oszczędności Polaków to 706 mld zł

Profi Credit w Pile
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Pile

Kredyt gotówkowy Dąbrowa Górnicza
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Dąbrowa Górnicza

Umowę z mLeasing podpiszesz przez Skype
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 marca 2020

Umowę z mLeasing podpiszesz przez Skype

Porównaj