Najczęściej komentowane
Prezenty świąteczne coraz częściej kupujemy za pomocą smartphone’a
Jakie są najnowsze trendy rynku e-commerce? Czy odpowiedzialne i etyczne kupowanie jest dziś jednym z priorytetów dla konsumentów? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w najnowszym, przedświątecznym badaniu PayPal.
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez PayPal, amerykańskie przedsiębiorstwo oferujące nowoczesne usługi płatnicze, w tym roku już co trzeci prezent świąteczny zostanie kupiony za pomocą smartfona lub tabletu. Mobilne zakupy to najbardziej widoczny trend rynku e-commerce. Poza tym wśród dzisiejszych konsumentów króluje wygoda i odpowiedzialność. Coraz więcej klientów e-sklepów stawia na szybkie zakupy w mediach społecznościowych i firmach, które dbają o środowisko naturalne.
E-sklepy ratunkiem na przedświąteczny zgiełk?
Wielu z nas odkłada przedświąteczne zakupy na ostatnią chwilę – część licząc na specjalne przedgwiazdowe promocje, a część po prostu z braku czasu lub niewystarczająco dobrej organizacji. Zwlekanie z zakupem prezentów jest jednak jednym z najistotniejszych powodów stresu w okresie przedświątecznym. Część konsumentów – ta nieco bardziej rozsądna i lepiej zorganizowana – postanowiła nie tracić cennego czasu na spacery po zatłoczonych centrach handlowych i „przeniosła się” do Internetu. To zdecydowanie szybsze i wygodniejsze wyjście.
Już nawet 95 proc. konsumentów na świecie kupuje online, a niemal trzy czwarte (71 proc.) wykorzystuje do tego telefon komórkowy. Równocześnie tylko 60 proc. firm jest na to gotowych – to ogromne wyzwanie. Wyjście naprzeciw klientom kupującym za pośrednictwem telefonu czy tabletu może doprowadzić do zmniejszenia liczby porzuconych koszyków i wzrostu sprzedaży nawet o 15 procent
– zauważa Marcin Glogowski, Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej.
Za co cenimy zakupy w Internecie?
Konsumenci korzystający z ofert internetowych sprzedawców bądź dostawców usług dokonują płatności mobilnych przede wszystkim ze względu na wygodę. Prawie połowa z nas (44%) uważa uważa, że zakupy przy użyciu smartfona nie sprawiają problemów. Niewiele mniej, bo aż 43%, jest zdania, że płacenie poprzez urządzenie mobilne wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Jak wynika z badania PayPal, klienci najczęściej dokonują płatności telefonem, spędzając czas wolny w domu (65%) czy – precyzując – leżąc w łóżku (34%).
Wygoda stała się dla dzisiejszych konsumentów tak ważna, że wielu z nich zaczęło dostrzegać pozytywy w zakupach za pośrednictwem platform społecznościowych. Dokonując zakupów w popularnych serwisach internetowych, które jeszcze do niedawna służyły niemal wyłącznie komunikacji ze znajomymi, oszczędzamy czas i energię. PayPal poytwierdza, że w ciągu ostatniego półrocza blisko 1/3 konsumentów kupiła coś w ten sposób. Wśród Polaków regularnie odwiedzających media społecznościowe prawie 2/5 często korzystają z przycisku „Kup”.
Oprócz wygody najczęściej docenianą zaletą płatności mobilnych jest ich szybkość. Jej obecność wpływa na oczekiwania konsumentów i sprawia, że coraz częściej wybierają oni rozwiązania szybsze, niemal „natychmiastowe”. Klienci nie chcą dziś czekać na dostawę wybranego DVD czy CD – prawie połowa polaków wolała wykupić subskrypcję serwisów typu VoD, a trzy czwarte zdalnie płaci za usługi telekomunikacyjne i telewizyjne. Co ciekawe, według danych PayPal, prawie 1/4 z nas płaci mobilnie za produkty cyfrowe (np. abonament HBO GO czy Spotify).
Nowe myślenie to ekologiczne myślenie
Z wniosków wyciągniętych z badania PayPal wynika, że konsumenci – powoli lecz coraz bardziej systematycznie – wkraczają w świat etycznych zakupów. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy już co dziesiąty klient kupił produkt dlatego, że został on stworzony w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Biorąc pod uwagę różne zmienne niezależne, ekologiczne zakupy są szczególnie ważne dla kobiet i osób w młodym wieku (od 18 do 34 lat). Aż 14% osób z pokolenia Z (18-24 lat) twierdzi, że zrezygnowało z zakupu właśnie ze względu na kwestie etyczne.
Odpowiedzialne płacenie to nie tylko dokonywanie transakcji z myślą o środowisku naturalnym. To także niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Jak wynika z badania PayPal, ponad 80 % dorosłych Polaków przekazuje pieniądze na cele charytatywne i pomoc potrzebującym, przy czym 71% z nich przekazuje darowiznę gotówką podczas tradycyjnych zbiórek „do puszki”. Nowoczesne płatności wciąż jednak pozostają pod tym względem w tyle, choć niewykluczone, że za rok lub kilka lat rynek będzie wyglądał zgoła inaczej.
Coraz więcej osób na całym świecie zdaje sobie sprawę, że okres świąteczny to nie tylko okazja do zakupów, ale także szansa wsparcia wybranej organizacji charytatywnej. Dlatego jako PayPal od ośmiu lat wspieramy inicjatywę Giving Tuesday. W tym roku do każdej darowizny dokonanej przez stronę PayPal Giving Fund dla zarejestrowanych organizacji charytatywnych dodajemy 10%, a wpłaty zwolnione są z dodatkowych prowizji i opłat. To wyjątkowa możliwość, dla wszystkich, którzy w grudniu chcą podzielić się dobrem
– zachęca cytowany wyżej Marcin Glogowski.
Dodaj komentarz