Problemy prawne Polaków

Problemy prawne Polaków

author
Halszka Gronek
15 czerwca 2018
Na przełomie ostatnich 5 lat niemal 20% Polaków zmagało się z problemami prawnymi. Najczęściej dotyczyły one spraw urzędowo-instytucjonalnych. Drugim aspektem najczęściej wskazywanym jako problematyczny są kwestie związane z motoryzacją i transportem.

Według wyników ogólnopolskiego badania D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. aż 21% Polaków miało w ciągu ostatnich pięciu lat problemy prawne. 
 

Aż 8% ankietowanych odpowiedziało, iż spotkało się z kłopotami prawnymi więcej niż jeden raz. 13% respondentów miało tego typu problemy raz w ciągu ostatnich 5 lat.
 


 

Z czym mamy problemy?
Wsród osób, które doświadczyły problemów prawnych w ostatnich latach, blisko 30% były to kłopoty ze sprawami urzędowymi lub instytucjonalnymi. 
 

Blisko 26% Polaków doświadczyło problemów natury prawnej w związku z ich samochodem lub transportem (liczne wypadki i kolizje na drogach), a niewiele mniej (24%) wskazało za źródło kłopotów wykonywaną przez nich pracę. 
 

Co istotne, aż 22% ankietowanych zaznaczyło, że problemy prawne, jakich doświadczyli na przełomie ostatnich 5-ciu lat, dotyczyły zakupów oraz transakcji internetowych.
 

O tym, jak zabezpieczyć swoją e-bankowość, możecie przeczytać tutaj.

Niewystarczające zabezpieczenia
Mimo coraz liczniejszych i coraz bardziej uciążliwych problemów prawnych konsumenckich Polacy niewystarczająco często korzystają z ubezpieczeń na wypadek nieprzewidzialnych zdarzeń i kosztów z nimi związanych. 
 

Jak czytamy w wynikach badania D.A.S., większość z nas najczęściej ubezpiecza samochód (chodzi o dodatkowe, nadobowiązkowe ubezpieczenia). 
 

Jedynie 56% Polaków korzysta z polisy na życie, a 52% – z ubezpieczeń nieruchomości. Tylko 30% z nas ma wykupione również prywatne ubezpieczenie medyczne. 
 


 

Co z zabezpieczeniami prawnymi?
Niestety, tylko 6% wszystkich z nas zabezpiecza swoje gospodarstwo domowe ubezpieczeniem ochrony prawnej, które umożliwia m.in korzystanie z usług doradców prawnych czy pokrycie kosztów reprezentacji adwokackiej w razie sporu sądowego. 
 

Tak niewielki wynik zdaje się być wyjątkowo niepokojący w porównaniu z faktem, że aż 21% wszystkich Polaków miało w przeciągu ostatnich 5 lat problem prawny. 


 

Jakie są konsekwencje?

Ryzyko związane z kwestiami prawnymi prawnymi istnieje i zawsze będzie istniało. Niestety brak odpowiedniego zabezpieczenia przed nim może w konsekwencji wnieść w nasze życie jeszcze więcej problemów. 
 

Świadomość społeczna w Polsce niestety wciąż jest niewielka. Problemy prawne, jakie powstają na skutek owych kłopotów, mogą kosztować nas nie tylko pieniądze, ale i zdrowie oraz spokój całego gospodarstwa domowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kamila Jędrzejczyk
Kamila Jędrzejczyk
2020-09-10 20:43:02

To dość spory odsetek. Dlatego warto korzystać z porady prawnej. Przy swoich problemach w firmie polecono mi skorzystanie z pomocy jwc kancelaria i jeśli tylko ma się możliwość, to powinno się poradzić takiego radcy.

Podobne artykuły

Kredyt dla lekarza
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
20 kwietnia 2021

Kredyt dla lekarza

Polacy kupują używane auta
Blog
author
Aneta Jankowska
12 lipca 2017

Polacy kupują używane auta

Zmiany z powodu koronawirusa także w Żabce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 marca 2020

Zmiany z powodu koronawirusa także w Żabce

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2017 roku
Dla zadłużonych
autor wpisu
Emilia
27 marca 2017

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2017 roku

Kredyt samochodowy Ostróda
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Ostróda

Porównaj