Problemy z wypłatą trzynastek dla emerytów w 2020?

Problemy z wypłatą trzynastek dla emerytów w 2020?

author
Alicja Uzarowicz
29 listopada 2019

Trzynasta emerytura, którą wypłacono już w 2019 roku wywołała niemało kontrowersji. Z najnowszych doniesień sejmowych wynika, że problemy z wypłatą „trzynastek” pojawią się także i w najbliższym czasie, czyli w 2020 roku. Posłowie opozycji mówią o prawdopodobnym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

Emeryci w Polsce w styczniu bieżącego roku otrzymali trzynastą emeryturę. I chociaż  bezpośrednio po wprowadzeniu tego rozwiązania nie było pewne, czy do wypłat świadczenia dojdzie w kolejnych latach, to pewnym jest, że pojawiły się problemy z wypłatą „trzynastek” w roku 2020. Wiadomo zatem, że rząd zakłada wypłatę w najbliższym roku.

Kontrowersje związane ze świadczeniem dla emerytów pojawiły się już na samym początku. Głównym zarzutem zgłaszanym przez opozycję, jest fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość w ogóle nie uwzględniło wydatków związanych z wypłatą trzynastej emerytury w budżecie państwa na bieżący rok w ramach limitu stabilizującej reguły wydatkowej.

Paulina Henning-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej w związku z tym przeoczeniem czy też celowym pominięciem zagroziła złożeniem pisma z informacją o tym, że mogło dojść do naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Ministerstwo Finansów. Posłanka dokonała tej zapowiedzi podczas środowej konferencji prasowej.

Czy będą problemy z wypłatą „trzynastek” w 2020 roku?

W obronie decyzji podjętych przez partię rządzącą stanął wiceminister finansów, Leszek Skiba. Jego odpowiedzią na zarzut było wytknięcie Platformie Obywatelskiej zmiany reguły wydatkowej w 2015 roku, by, jak uważa wiceszef resortu finansów, „zwiększyć wydatki o 3 mld zł”. Następnie wyraził zwątpienie w szczerość obaw o regułę wydatkową.

"

Co do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, to wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być z zasady naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Postępowanie zgodne z prawem nie może być złamaniem prawa

– powiedział Leszek Skiba, wiceminister finansów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że poza stanowiskiem wiceministra Leszek Skiba obejmuje również „fotel” Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Jak się ponadto okazuje, posłanka Koalicji Obywatelskiej Paulina Henning-Kloska w istocie zwróciła się do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych ze stosownym pismem opisującym przewinienia partii rządzącej.

Czy Prawo i Sprawiedliwość złamała prawo?

Posłanka opozycji podkreśliła w swojej wypowiedzi, że zachowanie i działania rządowe dokonywane pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego mogą świadczyć o trwającym kryzysie finansów publicznych. Na potwierdzenie swoich słów Paulina Henning-Kloska odnalazła aż trzy powody.

"

Po pierwsze skok na OFE, czyli grabież 15 proc. oszczędności emerytalnych Polaków. Po drugie – grabież pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli pieniędzy na emerytury kryzysu demograficznego. I po trzecie – gorączkowe poszukiwanie przez rząd premiera Morawieckiego pieniędzy w postaci różnego rodzaju opłat i podatków

– powiedziała posłanka Paulina Henning-Kloska podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Co więcej, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej dodała, że politycy Prawa i Sprawiedliwości będący u władzy zaczynają coraz częściej łamać i naginać prawo, by ukryć na przykład problemy z wypłatą „trzynastek” w 2020 roku, które są zapewne efektem trwającego kryzysu finansów publicznych.

Pismo posłanki Henning-Kloski

W złożonym do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych piśmie, posłanka KO powołała się między innymi na możliwe problemy z wypłatą trzynastej emerytury w 2020 roku. Albowiem źródłem finansowania świadczenia ma być w tym roku „pożyczka”, której Fundusz Rezerwy Demograficznej udzielił Funduszowi Solidarnościowemu.

"

Właśnie ta forma pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu pozwala ominąć deficyt budżetowy i stabilizującą regułę budżetową, mimo, że tak naprawdę rząd PiS pieniędzy na wypłatę tych świadczeń nigdy nie posiadał

– powiedziała posłanka Paulina Henning-Kloska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Fundusz Rezerwy Demograficznej powstał w celu zabezpieczenia przyszłych emerytów, którzy ucierpią ze względu na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski. Po raz kolejny zatem partia rządząca stara się ukryć problemy oraz w dość kontrowersyjny sposób zatkać dziury budżetowe, które tworzy nadmiernym w odczuciu wielu rodaków rozdawnictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Koninie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Koninie

KredytOK w Elblągu
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
23 stycznia 2017

KredytOK w Elblągu

PKO BP w Żarach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 sierpnia 2019

PKO BP w Żarach

Provident wspiera program „Tak! Pomagam”
Aktualności
author
Patryk Byczek
11 października 2018

Provident wspiera program „Tak! Pomagam”

Niewykorzystany urlop przepadnie?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
15 sierpnia 2018

Niewykorzystany urlop przepadnie?

Matczyne emerytury – program Mama 4 Plus
Emerytura
author
Dominika Sobieraj
05 grudnia 2019

Matczyne emerytury – program Mama 4 Plus

Porównaj