Produkcja opakowań polską specjalnością

Produkcja opakowań polską specjalnością

author
Alicja Uzarowicz
04 października 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem Santander Bank Polska każdego roku w Polsce produkcja opakowań osiąga wielkość bliską 6 mln ton. W ramach całego przetwórstwa przemysłowego w naszym kraju 3,4 proc. stanowią właśnie opakowania, co daje wynik dwukrotnie wyższy niż przeciętnie w krajach UE. Obecnie do produkcji opakowań zatrudnia się łącznie podobną ilość osób, co do przetwórstwa mięsa.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Santander Bank Polska, produkcja opakowań stała się jedną z polskich specjalności. Świadczy o tym zarówno wielkość produkcji, która każdego roku wynosi około 6 mln ton, jak również udział tego sektora w ogóle przetwórstwa przemysłowego.

A mianowicie w Polsce udział produkcji opakowań sięga 3,4 proc. ogółu przetwórstwa przemysłowego, co stanowi wynik prawie dwukrotnie większy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Przemysł ten staje się coraz bardziej chłonnym rynkiem pracy. Wielkość zatrudnienia w tej branży sięga już ilości osób zatrudnionych do przetwórstwa mięsa.

Co więcej, liczba pracowników pracujących przy produkcji opakowań dawno już przegoniła zatrudnienie osiągane przez produkcję samochodów oraz sprzętu AGD. Santander Bank Polska przygotował raport na temat produkcji opakowań pod tytułem „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów”.

Produkcja opakowań w Polsce

Przy tworzeniu raportu z Bankiem współpracowała firma Spot Data. Jak wynika z opracowania, branża zajmująca się produkcją opakowań w niedalekiej przyszłości napotka wiele wyzwań i przeszkód. Nie zmienia to jednak faktu istnienia pozytywnych perspektyw rozwoju. Prognozy przychodów branży wylicza się średnio na 6,8 proc. rdr.

Większa produkcja przekłada się również na większą wartość eksportu opakowań z Polski. Średnio w ciągu ostatnich ośmiu lat rynek doświadczał wzrostu eksportu w tej branży o około 11 proc. rok do roku. Takie ukształtowanie rynku determinuje w znacznej mierze obecność zagranicznych inwestorów.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna rozwoju, gdyż wolę szybkiej ekspansji na rynki zagraniczne wyrażają sami producenci opakowań. Około 60 proc. zużycia produktów wytworzonych w tej branży należy do sektora produkcji żywności. W dalszej kolejności znajdują się natomiast branża farmaceutyczna (ok. 7 proc.) i kosmetyczna (6 proc.).

Zgodnie z danymi Polskiej Izby Opakowań, pozostała część produktów omawianej branży trafia do producentów chemii gospodarczej oraz innych rodzajów przemysłu. Wśród nich wyróżnia się chociażby meble, materiały budowlane, czy też sprzęd RTV/ADG. Łącznie sektory te konsumują około 22 proc. opakowań.

Jakie opakowania produkuje się w Polsce?

Warto również przytoczyć statystyki odnośnie tego, jakie rodzaje opakowań w największej mierze pochodzą z Polski. Niestety w dalszym ciągu 40 proc. stanowią opakowania z tworzyw sztucznych. Ta wartość po połowie dzieli się na opakowania elastyczne (torebki i folie) i opakowania sztywne (pudełka, butelki, itp.).

Nieco mniej, bo 37 proc. produkowanych w Polsce opakowań stanowią opakowania papierowe, czyli te już nieco bardziej przyjazne środowisku. Około 12 proc. produkcji wytwarza opakowania z metali lekkich, a co dziesiąte wyprodukowane w Polsce opakowanie zrobione jest ze szkła.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/464475/polska-europejskim-hubem-produkcji-opakowan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działa Facebook Marketplace w Polsce?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
01 grudnia 2017

Jak działa Facebook Marketplace w Polsce?

Promocja kredytu konsolidacyjnego w BZ WBK
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
11 listopada 2017

Promocja kredytu konsolidacyjnego w BZ WBK

Ponad 9 mln zwolnień lekarskich od początku 2019
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
31 maja 2019

Ponad 9 mln zwolnień lekarskich od początku 2019

Alior Bank w Janikowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 maja 2019

Alior Bank w Janikowie

Kredyt gotówkowy Głowno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Głowno

Szybkie pożyczki Zduńska Wola
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
07 lutego 2019

Szybkie pożyczki Zduńska Wola

Porównaj