Najczęściej komentowane
Z Profilu Zaufanego korzysta już co dziesiąty Polak
Zgodnie z najnowszymi danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Cyfryzacji już 4 mln rodaków korzysta z Profilu Zaufanego. Jest to narzędzie stanowiące oficjalną tożsamość w cyfrowych bazach danych. Umożliwia ona między innymi składanie i podpisywanie wniosków oraz pism do urzędów, jak również korzystanie z wielu usług wdrażanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Od początku istnienia możliwości założenia Profilu Zaufanego, z cyfrowej tożsamości skorzystało już 4 mln Polaków, jak wynika z najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Profil Zaufany stanowi bowiem narzędzie umożliwiające dokonanie szereg czynności administracyjnych i nie tylko swoim użytkownikom.
Nie zdziwi nikogo zapewne, że pierwszymi użytkownikami Profilu Zaufanego w dużej mierze byli urzędnicy. Osoby zatrudnione w państwowej administracji jako pierwsze poznały temat PZ oraz jego funkcjonalności. Na początku istnienia, czyli w roku 2016 około 400 tys. rodaków miało już taki profil.
Rok później z PZ korzystało już 1,3 mln osób. W celu porównania i wykazania rosnącej popularności profilu zaufanego warto przytoczyć wynik z pierwszego półrocza bieżącego roku. Nowy profil założyło już 1,2 mln obywateli. Ministerstwo zachęca kolejnych rodaków do tworzenia cyfrowej tożsamości ze wsparciem państwa.
Rosnąca popularność Profilu Zaufanego
Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, każdy obywatel Polski może coraz więcej załatwić bez wychodzenia z domu, czyli bez konieczności oczekiwania w urzędowej kolejce. Jest to spore odciążenie zarówno dla urzędników jak i petentów. Jakie funkcje daje obywatelowi Profil Zaufany?
Oficjalna cyfrowa tożsamość stanowi niemałe ułatwienie dla kierowców. W każdej bowiem chwili mogą oni sprawdzić historię danego pojazdu, czy ilość punktów karnych, jaką posiadają. Posiadanie Profilu Zaufanego ułatwia także korzystanie z aplikacji mobilnej mPojazd.
Dzięki Profilowi Zaufanemu można zgłosić utratę dokumentu, złożyć wniosek o nowy na przykład dowód osobisty, zarejestrować działalność w CEIDG, a także wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego. Co więcej, PZ daje także dostęp do historii leczenia poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
W ten sposób można ponadto złożyć wniosek o wyrobienie karty EKUZ, niezbędnej na wakacjach na terenie UE. Ważną kwestią jest także fakt, iż utworzenie Profilu Zaufanego nie jest skomplikowane. Dodając wszystkie te korzyści i funkcje niewątpliwie opłaca się dołączyć do cyfrowych obywateli.
Zakładanie Profilu Zaufanego
Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło dopuścić dwa sposoby utworzenia Profilu Zaufanego w taki sposób, aby było to jak najdogodniejsze dla jak największej liczby obywateli. Pierwszą metodą jest dokonanie rejestracji przez Internet przy użyciu bankowości internetowej.
Dane zapisane na koncie bankowym w Internecie stanowią potwierdzenie, że osoba wnioskująca o PZ w istocie jest tym, za kogo się podaje. Drugi tryb wymaga pojawienia się w banku. Tak zwane punkty potwierdzające stanowią banki: PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Millenium, Alior Bank, Santander Bank Polska oraz Envelo Bank.
W sytuacji, gdy obywatel należy do banku nieumożliwiającego założenie Profilu Zaufanego, należy po uprzednim wypełnieniu wniosku elektronicznie potwierdzić swoją tożsamość. Jest to możliwe w jednym z 1,5 tys. punktów potwierdzających. Są to delegatury Urzędów Wojewódzkich, poczty oraz urzędy gminy oraz skarbowe.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/4-miliony-polakow-ma-juz-profil-zaufany
Dodaj komentarz