Projekty OZE zasili 1 mld zł od mBanku

Projekty OZE zasili 1 mld zł od mBanku

author
Alicja Uzarowicz
02 sierpnia 2019

Banki w najróżniejszy sposób starają się wspierać szczytne cele, poprzez na przykład organizację akcji krwiodawstwa, biegów charytatywnych i innych imprez mających pomóc w zmianie świata na lepsze. mBank postanowił jeszcze bardziej wspierać projekty OZE, podwajając pierwotnie zaplanowaną na poczet tej inicjatywy pulę środków z 500 mln zł do 1 mld zł.

Swoje zainteresowanie inicjatywami mającymi na celu zwiększanie udziału energii odnawialnej w polskim bilansie energetycznym mBank wykazywał już pod koniec zeszłego roku. Wtedy właśnie mBank postanowił wesprzeć projekty OZE kwotą 500 mln zł. Środki te miały zostać przekazane w ramach aukcyjnego wsparcia.

Bank postanowił jednak ponownie przemyśleć sprawę i podwoić dotychczas planowany na ten cel budżet. Oznacza to, iż mBank wesprze projekty OZE kwotą 1 mld zł, również w ramach aukcji. Nie jest to jednak koniec wsparcia ekologicznego, jakie zapowiedział ten podmiot rynku finansowego.

Poza wspomnianą pulą środków mBank bowiem wykazuje niemałe zainteresowanie przedsięwzięciami o bardziej rynkowym charakterze, które są oparte na przykład na umowach typu PPA (ang. Power Purchase Agreement). Są to porozumienia zakładające zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł bezpośrednio od jej producentów.

projekty OZE

mBank realizuje dyrektywę PSD2 i otwiera bankowość na prywaciarzy

Projekty OZE ze wsparciem mBanku

Projekty OZE obejmują przedsięwzięcia związane z tworzeniem instalacji do wytwarzanie energii odnawialnej. Są to zatem farmy wiatrowe, elektrownie wodne czy też solary słoneczne i inne przyrządy fotowoltaiczne. mBank postanowił skupić się na wspieraniu tej gałęzi produkcji energetycznej jeszcze w zeszłym roku.

Właśnie wtedy nastąpiła bowiem deklaracja odnośnie przeznaczenia puli 500 mln zł na wsparcie projektów odnawialnych źródeł energii. Co zadecydowało o podwojeniu tejże kwoty? Okazało się, iż zaproponowane przez mBank fundusze spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.

"

Pierwsze pół miliarda złotych zostało już w zasadzie wykorzystane, drugie pół rozdysponujemy najpóźniej do połowy przyszłego roku. Dotychczas nasze wsparcie w trzech czwartych trafiło do sektora wiatrowego, reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki. Podobna proporcja pomiędzy tymi technologiami może się utrzymać

– powiedział Adam Pers z mBanku.

Co więcej, zdaniem eksperta, powodem podobnego rozdysponowania środków w przyszłości ma być fakt, iż elektrownie wiatrowe pochłaniają znacznie więcej kapitału niż instalacje wytwarzające energię ze Słońca. mBank zamierza wspierać przede wszystkim rządowy system wsparcia.

projekty OZE

Rekord transakcji biurowej i nowa siedziba dla mBanku

Nie tylko projekty OZE, ale także umowy PPA

Już trzy przedsięwzięcia z rodzaju umów PPA otrzymały finansowanie kredytem udzielone ze wspomnianej puli środków. Plany banku zakładają przy realizacji projektów ścisłą współpracę ze swoim głównym akcjonariuszem, to jest Commerzbankiem. Instytucja ta ma ogromne doświadczenie w zasilaniu finansami projektów OZE w Europie.

"

Pracujemy m.in. nad projektami opartymi o umowy typu PPA (Power Purchase Agreement). W tym modelu inwestor planujący budowę zielonego źródła, najczęściej wiatrowego, podpisuje na początku kilkunastoletnią umowę sprzedaży energii, np. z firmą produkcyjną. Popularność takich umów na świecie rośnie

– dodał Adam Pers.

projekty OZE

mBank gra na Pol’and’Rocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Smartney dołącza do Lendo Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 marca 2020

Smartney dołącza do Lendo Polska

Pakiet prosumencki
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Pakiet prosumencki

MyTaxi w Poznaniu
Wpisy
author
Patryk Byczek
28 maja 2018

MyTaxi w Poznaniu

Czy każdy może otrzymać kredyt?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Czy każdy może otrzymać kredyt?

Kredyt samochodowy Wadowice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
12 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Wadowice

Porównaj