Pomysł wprowadzenia prostej spółki akcyjnej powstał już ponad rok temu. Temat jednak ucichł, a nowej formy spółki nie wprowadzono. Teraz temat powraca, jednak w nieco zmodyfikowanej formie. W ramach nowelizacji Kodeksu spółek handlowych powstał nowy projekt. Prostą Spółkę Akcyjną będzie można założyć już na początku przyszłego roku. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 21.05.2018
Udostępnij:

Pierwsze informacje na temat nowego projektu prostej spółki akcyjnej przedstawiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Przez minione 1,5 roku ministerstwo pracowało nad modyfikacją poprzedniego projektu w taki sposób, żeby rzeczywiście założenie i prowadzenie spółki było – jak to wynika z nazwy – proste. 

Projekt wstępnie jest zakończony i już niebawem trafi do konsultacji w ramach rządowej ścieżki legislacyjnej. "To będzie miesięczny termin konsultacji. Pod koniec czerwca chcemy, żeby stanął na radzie ministrów. Ma zacząć obowiązywać od 2019 roku" – zdradziła minister Emilewicz.

Nowa forma działalności osób gospodarczej ma pomóc głównie start-upom, ponieważ ma ułatwić proces poszukiwania inwestorów. Poprawić ma się także sytuacja związana z funduszami venture capital (jest to forma finansowania przedsiębiorstw) – przy obecnie obowiązującym prawie dochodziło do sytuacji, w których młodzi przedsiębiorcy sprzedawali swoje pomysły na biznes za bardzo niską kwotę. 

Resort chce przede wszystkim przeciwdziałać eksportowaniu pomysłów Polaków oraz ich start-upów za granicę. Prosta spółka akcyjna ma być połączeniem spółki akcyjnej ze spółką o ograniczonej odpowiedzialności. Dotychczas istniejące rodzaje spółek były bardzo ograniczające i wiązały się z dużym ryzykiem finansowym, które – szczególnie dla młodych przedsiębiorców – okazały się przeszkodą nie do przejścia. 
 

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Termin ostatecznych konsultacji ustawy: czerwiec 2018
Termin wprowadzenia ustawy w życie: styczeń 2019
Proponowany kapitał zakładowy: 1 zł
Rejestracja spółki: elektroniczna (szybsza) lub tradycyjna
Czas potrzebny do założenia spółki: 24 godziny (elektronicznie) lub kilka dni (metodą tradycyjną)
Prosta formuła organizacyjna: wystarczy jedna osoba w zarządzie
Obrót jednostkami udziału: możliwy
Prowadzenie ewidencji zdematerializowanych akcji: bank albo notariusz
Sposób komunikacji: elektroniczny
Bariery wejścia: brak
Status spółki publicznej: brak
Sposób likwidacji: uproszczony


 

Komentarze