„Prosty język robi różnicę” – nowa kampania ING Banku Śląskiego

„Prosty język robi różnicę” – nowa kampania ING Banku Śląskiego

author
Alicja Uzarowicz
25 października 2019

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował o rozpoczęciu kampanii internetowej, która ma zachęcić różne organizacje do komunikowania się z odbiorcami prostszym językiem finansowym oraz urzędowym. Hasłem przewodnim inicjatywy jest „Prosty język robi różnicę”. Jakie są plany banku w ramach kampanii?

„Prosty język robi różnicę” – doskonale wie o tym ING Bank Śląski, który otrzymał już dwa certyfikaty prostej polszczyzny za upraszczanie swoich tekstów. Ten slogan przy okazji promuje najnowszą kampanię spółki, która do unikania trudnych i niezrozumiałych zwrotów w tekstach zachęca także inne instytucje finansowe i urzędy.

"

Nasz nowy spot to jubileusz – ponieważ już od 5 lat upraszczamy naszą komunikację. Za naszą pracę otrzymaliśmy dwa certyfikaty, które potwierdzają, że język aplikacji Moje ING i strony ing.pl jest prosty i przyjazny dla naszych klientów. A w spocie pobawiliśmy się formą

– powiedziała Barbara Pasterczyk z ING Banku Śląskiego, cytowana w komunikacie.

Aby móc przejść wspomnianą transformację, bank podjął współpracę z językoznawcami, którzy pomogli w nauce formułowania myśli i przekazu w sposób przystępny dla ich odbiorców. Przy tworzeniu nowych, czytelniejszych wzorów umów pomogli też zapytani o zdanie na ich temat klienci banku.

„Prosty język robi różnicę” – nowa kampania ING

Spot reklamowy przygotowany do promocji najnowszej kampanii przekazuje pewną puentę. W ramach wspomnianej zabawy formą, do projektu bank zaprosił dwójkę aktorów znanych doskonale z dubbingowania bohaterów bajek i filmów. Monika Pikuła i Janusz Zadura udowodnią, że trudny tekst nie staje się łatwy, nawet jeśli przeczyta go głos postaci z filmu.

Zatem nawet Leia z „Gwiezdnych Wojen” ani Rico z „Pingwinów z Madagaskaru” nie będą w stanie przekazać skomplikowanego tekstu w sposób przystępny dla odbiorców. Aktorzy w spocie bawią się tymże trudnym tekstem, aby móc wypowiedzieć go w prosty i zrozumiały sposób.

Kampania jest zatem kolejnym krokiem na drodze do przełamania bariery językowej, jaka nie pozwala większości klientów na zrozumienie tego, co bank czy urząd próbują im przekazać. Dzięki działaniom podjętym na przestrzeni zeszłych pięciu lat, ING Bankowi Śląskiemu udało się uprościć setki tekstów i dokumentów, a także przeszkolić pracowników z przystępnego języka bankowego.

Certyfikaty prostej polszczyzny

Przyznawaniem wyróżnienia w postaci certyfikatu prostej polszczyzny zajmuje się Pracownia Prostej Polszczyzny. Aby zasłużyć na to wyróżnienie organizacja czy instytucja musi spełnić standard prostego i zrozumiałego języka w kontakcie z klientem. Badaniem tekstów zajmują się specjalnie powołani do tego eksperci.

Podczas analizy komunikatów i dokumentów badacze skupiają się na tym, czy język nie zawiera zawiłego żargonu czy trudnych do zrozumienia urzędowych albo finansowych zwrotów. Mówiąc konkretniej, język ten ma być naturalny i przekazywać myśli w jasny sposób.

Kampania „Prosty język robi różnicę” ruszyła wczoraj (czwartek, 24 października), a swoim zasięgiem obejmie Internet. Za kreację spotu odpowiedzialna była agencja MOSQI.TO, a media przygotowała MullenLowe Mediahub.


Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/468376/ing-prosty-jezyk-robi-roznice

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Policach
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 lipca 2019

Credit Agricole w Policach

Gigantyczne straty firm po wznowieniu podatku handlowego
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 maja 2019

Gigantyczne straty firm po wznowieniu podatku handlowego

Konto Jakże Osobiste w Alior Banku
Banki
autor wpisu
Pawel-Zdunski
04 września 2017

Konto Jakże Osobiste w Alior Banku

Darmowa pożyczka Provident do 15 000 zł
Pod Lupą
autor wpisu
m_szydlowski
06 grudnia 2016

Darmowa pożyczka Provident do 15 000 zł

PKO BP w Katowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Katowicach

Porównaj