Strona główna Bez kategorii Fizjoterapeuci protestują oddając krew

Fizjoterapeuci protestują oddając krew

author
Alicja Uzarowicz
10 maja 2019

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni wiele grup społecznych zdecydowało się na dosyć stanowcze działania mające na celu polepszenie warunków ich zatrudniania. Jednym z najczęściej zgłaszanych i najpoważniejszych postulatów były roszczenia płacowe.  W dosyć niekonwencjonalny sposób protestują fizjoterapeuci.

Kolejną grupą zawodową, która zdecydowała się na protest, są fizjoterapeuci. Co ciekawe, ich protest można określić mianem szczytnego celu. W ramach akcji „Fizjoterapeuci pacjentom” 5 tys. specjalistów z tej dziedziny oddało krew. Tym samym odebrali przysługujący za to dzień wolny od pracy.

Fizjoterapeuci pokazali, że protestując można zrobić również coś dobrego dla społeczeństwa. Ich działanie nie tylko spowodowało, że krew we wtorek 07.05 oddało o 5 tys. osób więcej niż zwykle, ale dodatkowo sam rozgłos, który tym uzyskali działać będzie korzystnie na popularyzację krwiodawstwa.

Ta grupa zawodowa zgłasza w sumie pięć postulatów: odpowiednia wysokość płac, regularne szkolenia czy poprawne wyceny usług świadczonych przez fizjoterapeutów. Pozostałe z nich to działania mające na celu ułatwienie pacjentom dostęp do świadczeń fizjoterapeutycznych oraz poprawa wynagrodzeń.

Czy fizjoterapeuci zamierzają dalej protestować?

Chociaż wtorkowy protest był jednorazową akcją fizjoterapeutów, to ta grupa zawodowa nie zamierza na tym poprzestać. Na kolejne dni planowany jest tak zwany strajk włoski. Fizjoterapeuci przyjdą zatem do pracy i będą przyjmować pacjentów, ale będą swoje obowiązki wykonywać powoli i bardzo dokładnie.

"

Fizjoterapeuta po studiach magisterskich zarabia 1,6-1,8 tys. zł netto. Z góry skazany jest przez system na to, żeby pracować na 2-3 etaty. Jaka więc jest jego efektywność? Jak ma mieć normalne życie rodzinne i normalnie funkcjonować?

– pyta Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Fizjoterapeuci od samego początku wskazują, iż poprawa ich warunków pracy ma na celu wyłącznie dobro pacjentów. Z tego powodu w trakcie strajku włoskiego specjaliści z tej dziedziny będą edukować pacjentów względem ich roli w systemie służby zdrowia. Pod koniec maja rozpoczną także strajk głodowy.

Jaka jest odpowiedź rządu w tej sprawie?

Rzeczniczka prasowa rządu Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kopcińska skomentowała sprawę następująco: „Celem rządu PiS jest aby Polacy zarabiali więcej. My nad tym pracujemy. Oczywiście nie mówię, że wszędzie jest idealnie (…) w niektórych obszarach zarobki są bardzo niskie”.

Dodała następnie, że rząd „robi wszystko”, aby wszystkim Polakom żyło się lepiej bez nadmiernego nadwyrężania budżetu państwa. Z kolei Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wskazuje na blokadę prawną dofinansowania płac fizjoterapeutów. W zamian wskazuje na to, że dofinansowano już same szpitale.

Dyrektorzy szpitali mają zatem możliwość podniesienia pensji fizjoterapeutów, chociaż raczej nie pozwoli im na to rosnące zadłużenie. Fizjoterapeuci są bowiem nieuregulowaną odrębnie w przepisach prawa grupą zawodową. Sam protest fizjoterapeutów nie powinien wywoływać dużych zaburzeń w placówkach NFZ.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Apple Pay w mytaxi
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 grudnia 2018

Apple Pay w mytaxi

Kredyt samochodowy Toruń
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
31 października 2017

Kredyt samochodowy Toruń

Ile można dorobić do emerytury w 2020 roku?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 lutego 2020

Ile można dorobić do emerytury w 2020 roku?

Promocja: „Akcja Masterpass w Empik Foto”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 lutego 2019

Promocja: „Akcja Masterpass w Empik Foto”

BNP Paribas z nowym wiceprezesem zarządu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 maja 2021

BNP Paribas z nowym wiceprezesem zarządu

Kredyt gotówkowy Kłodzko
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Kłodzko