Przedsiębiorcy martwią się o rosnące koszty zatrudnienia

Przedsiębiorcy martwią się o rosnące koszty zatrudnienia

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019

84 proc. ankietowanych firm uważa, że w przyszłym roku wzrost kosztów zatrudnienia będzie negatywnie wpływał na prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto prawie dwie trzecie przedsiębiorstw jest przekonanych, że w 2020 roku negatywnie na ich biznes będzie oddziaływała niepewna sytuacja polityczna. Czy rzeczywiście polskie firmy mają się o co obawiać?

Konfederacja Lewiatan w swym najnowszym komunikacie prasowym informuje o wzroście negatywnych nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. W publikacji czytamy, że aż 84% firm obawia się w przyszłorocznego wzrostu kosztów zatrudnienia. Rok wcześniej tak negatywne nastroje towarzyszyły jedynie 72% badanych przedsiębiorstw. Różnica w wysokości 12 punktów procentowych powinna być jasnym i ostrzegawczym sygnałem dla polskiego rządu.

Warto również podkreślić, iż większość, bo aż 61%, przedsiębiorców jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu w 220 roku będzie im przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna. Dla porównania, podobne zmartwienia w listopadzie ubiegłego roku podzielało zaledwie 48% krajowych firm. W tym obszarze widać więc równie znaczący wzrost negatywnych postaw. Czy  okażą się one bezpodstawne? A może spełni się najczarniejszy scenariusz polskiego biznesu? Na odpowiedź zmuszeni będziemy poczekać do przyszłego roku.

Badanie, którego wyniki opublikowała Konfederacja Lewiatan, zostało zrealizowane przez firmę SMARTSCOPE w październiku bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców (zatrudniających przynajmniej 10 pracowników).

Podwyżki kosztów prowadzenia biznesu

Eksperci przewidują, iż w 2020 roku wartość pełnego przelewu przedsiębiorców na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosić będzie blisko 1500 złotych. Obecnie kwota ta wynosi 1316,97 złotych (uwzględniając dobrowolną składkę chorobową). Podwyżki składek ZUS-owskich wynikają przede wszystkim ze wzrostu przewidywanego wynagrodzenia średniego w sektorze przedsiębiorstw na kolejny rok. Niemniej jednak w przypadku wielu przedsiębiorstw podniesienie opłat na ubezpieczenie społeczne do 1500 złotych będzie wiązało się z zamknięciem biznesu.

Samo podniesienie składek na ZUS nie kończy długiej listy kosztów utrzymania biznesu, które w przyszłym roku kalendarzowym mają zdrożeć. Eksperci Konfederacji Lewiatan wyliczyli, iż jednym ze skutków wprowadzenia w życie reform przewidzianych w budżecie państwa na rok 2020 będzie wzrost kosztów zatrudnienia pracowników innowacyjnych branż o 11%. Jak z tak poważnymi utrudnieniami poradzą sobie przedsiębiorcy? To proste. Zmuszeni zostaną albo do obniżenia płac, albo do redukcji miejsc pracy, albo do likwidacji firm zarejestrowanej w Polsce.

Poważnym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych z sektora MŚP, są zatory płatnicze. Jeśli rząd nie uchwali ustawy zmniejszającej zakres tegoż problemu, w przyszłym roku kolejne firmy mogą podupaść z powodu nieterminowo płaconych faktur przez swych klientów. Brak zapłaty ze strony kontrahentów przedsiębiorcy mogą ratować zaciąganiem szybkich pożyczek pozabankowych dla firm. Niemniej jednak przy długoterminowo utrzymującym się problemie żadne doraźne rozwiązania nie wystarczą – firmy będą po prostu upadać.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/firmy_niepokoi_wzrost_kosztow_zatrudnienia_i_niepewna_sytuacja_polityczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 listopada 2019

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP

ING Bank Śląski uhonorowany Laurem CESSIO
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 września 2021

ING Bank Śląski uhonorowany Laurem CESSIO

Biuro Terenowe ZUS w Sępólnie Krajeńskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Sępólnie Krajeńskim

ZUS oddział w Koszalinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 września 2019

ZUS oddział w Koszalinie

BNP Paribas oddziały w Pszczynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Pszczynie

LoanMe
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
15 sierpnia 2018

LoanMe

Porównaj