Przedsiębiorczość kobiet w Polsce – raport Mastercard

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce – raport Mastercard

author
Alicja Uzarowicz
06 marca 2020

Tradycyjnie przed dniem 8 marca, kiedy przypada Światowy Dzień Kobiet, Mastercard postanowił zaprezentować ranking krajów, w których przedsiębiorczość kobiet jest najwyższa. W tegorocznym zestawieniu Polska zajęła pod tym względem 10. miejsce na 58 krajów, które brano pod uwagę w zestawieniu.

Tegoroczny Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Gigant płatniczy Mastercard postanowił sprawdzić, w których krajach świata kobiety mają najlepsze warunki, by wyrażać i rozwijać swoją przedsiębiorczość. Jak się okazuje, Polska znalazła się na dziesiątej pozycji wśród 58 krajów branych w tym zestawieniu pod uwagę.

Mowa tutaj o corocznym rankingu Mastercard Index of Women Entrepreneurs, który gigant płatniczy publikuje rokrocznie na kilka dni przed tym jakże ważnym dniem dla przedstawicielek płci pięknej. Ile kobiet decyduje się na prowadzenie własnego biznesu i jakie są powody przejścia na bycie swoją własną szefową?

Sprawdź także: Pożyczki na świadczenie 500+

Głównym powodem, dla którego Polki dają upust swojej przedsiębiorczości poprzez zakładanie swoich firm, jest chęć poprawy swojej sytuacji materialnej. Coraz więcej kobiet w Polsce decyduje się na zostanie swoją własną szefową i radzimy sobie z własnymi biznesami bardzo dobrze.

Przedsiębiorczość Polek coraz lepsza

Według najnowszej analizy dokonanej przez ekspertów Masterard, Polki prowadzą już 28 proc. wszystkich przedsiębiorstw, jakie istnieją w naszym kraju. Tak świetny wynik zadecydował o zdobyciu przez Polki piętnastego miejsca na świecie i aż piątego miejsca w Europie.

Polki ustąpiły przedsiębiorczością tylko Rosjanką, Portugalkom, Hiszpankom i Węgierkom. Dlaczego w badaniu spółka bierze pod uwagę tylko 58 krajów świata, czyli nieco więcej niż jedną czwartą wszystkich państw? Niestety prawa kobiet w wielu miejscach to tylko puste deklaracje na piśmie bez przełożenia na rzeczywistość.

Wzięcie w badaniu pod uwagę tych 58 krajów pozwala na objecie zasięgiem aż 80 proc. aktywnych zawodowo kobiet. Pozostałe 20 proc. to wyjątkowe sytuacje w krajach, gdzie dominuje w dalszym ciągu patriarchalny model rodziny i często dostęp kobiet do edukacji nie jest odpowiedni.

Które kraje są gotowe na kobiecą przedsiębiorczość?

Badanie Mastercard Index of Women Entrepreneurs pokazało, że mimo, iż globalnie kobiety są coraz bardziej przedsiębiorcze, to niestety nadal występują spore nierówności. Właśnie to nierówne traktowanie kobiet w wielu jeszcze krajach świata nie pozwala im rozwijać się i wypełnić choć część drzemiącego w kobietach potencjału.

Nie powinno zdziwić, że przedsiębiorczość kobiet jest największa w krajach o generalnie dobrych warunkach gospodarczych. Wśród 20 najbardziej przyjaznych przedsiębiorczyniom państw aż 80 proc. to kraje wysoko rozwinięte. Większa przedsiębiorczość w ogóle pomaga rozwijać się także kobietom.

Polska niestety w tegorocznym rankingu Mastercard spadła o jedno miejsce. W dalszym ciągu jest się jednak z czego cieszyć, gdyż taki wynik oznacza, że nasze państwo znajduje się w czołówce krajów o najmniejszych barierach biznesu dla kobiet. Które kraje wyprzedziły Polskę w tym roku?

Na pierwszych trzech miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Kanada. Najgorsze wśród badanych 58 krajów warunki prowadzenia firm przez kobiety mają Indie, Bangladesz, a także kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W ciągu roku najbardziej poprawiła się w tym względzie Francja, a najbardziej pogorszyła Szwecja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Nowym Targu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowym Targu

Profi Credit w Poznaniu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2018

Profi Credit w Poznaniu

Zgoda marketingowa – informacje ogólne
Bezpieczne pożyczanie
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 maja 2013

Zgoda marketingowa – informacje ogólne

Money Guru – pożyczki online
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
20 października 2017

Money Guru – pożyczki online

ZUS oddział w Zabrzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 września 2019

ZUS oddział w Zabrzu

BNP Paribas z nagrodą Złoty Bankier
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 kwietnia 2019

BNP Paribas z nagrodą Złoty Bankier

Porównaj