Swój najnowszy komunikat Konfederacja Lewiatan poświęciła komentarzowi obecnej sytuacji związanej z planowanym Brexitem. Nastąpiły bowiem dwie okoliczności sprawiające, że polskie przedsiębiorstwa zdążą przygotować się do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Autor: Alicja Uzarowicz
Dodano: 10.09.2019
Udostępnij:

Zgodnie z najnowszym komunikatem Konfederacji Lewiatan parlament brytyjski oddalił widmo tak zwanego „twardego brexitu”, czyli nie zakładającego żadnej umowy z Unią Europejską. Zdaniem zrzeszenia polskie przedsiębiorstwa zyskują na tej sytuacji czas do przygotowania się na odejście Wielkiej Brytanii z Unii.

Nie jest to jednak jedyna okoliczność sprzyjająca niezbędnym czynnościom i procedurom w polskich firmach. Bowiem zdaniem Konfederacji Lewiatan zwiększa się poziom i jakość informacji o skutkach Brexitu, która dociera z ministerstw i urzędów do polskich przedsiębiorstw.

Zgodnie z projektem odrzuconej propozycji o bezumownym rozwodzie Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską, brexit miał nastąpić już 31 października bieżącego roku. Ze względu na decyzję parlamentu brytyjskiego i na całe szczęście dla polskich firm współpracujących z Brytyjczykami, tak się nie stanie.

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

Przedsiębiorstwa napotkają problemy związane z brexitem

Niestety nawet gdyby polskie przedsiębiorstwa miały nieskończenie wiele czasu na dostosowanie się do nowych pobrexitowych realiów gospodarczych, nie uniknęłyby całkowicie skutków rozwodu Brytyjczyków z UE. Jako, że Wielka Brytanie nie będzie już należeć do wspólnoty, dodanych zostanie wiele praw eksportowych.

Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy będą musieli po raz pierwszy przejść dotychczas nieznane procedury. Mowa tutaj chociażby o zgłoszeniach dotyczących importerów i eksporterów do i z państw trzecich – właśnie taki status uzyska Zjednoczone Królestwo. Co więcej, firmy będą musiały wybrać także formę zgłoszenia celnego i uzyskać stosowne pozwolenia.

Poza formalnościami niezbędnymi do rozpoczęcia wymiany handlowej z Wyspami Brytyjskimi, przedsiębiorstwa będą musiały wypełniać wiele dotychczas nieznanych obowiązków. I właśnie do przyswojenia wszystkich tych zmian konieczny będzie czas.

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Brexit nie zając, nie ucieknie

Zgodnie z danymi, na które powołuje się Konfederacja Lewiatan w swoim komunikacie, czas jest o tyle bardziej potrzebny polskim firmom, o ile nie zaczęły one jeszcze żadnych przygotowań do nadchodzących zmian. Wiele firm nie podjęło niestety działań zmierzających do choćby zapoznania się z nowym prawem.

"

Dodatkowo, firmy są podatne na podgrzewanie w mediach wydarzeń z nim związanych. Dla przykładu – przedsiębiorcy , którzy będą dokonywać obrotu towarowego ze Zjednoczonym Królestwem, będą musieli dopełnić formalności celnych związanych z przywozem towarów z państwa trzeciego lub wywozem towarów do państwa trzeciego i wystąpić o nadanie numeru EORI

– powiedział Maciej Drozd z Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Co dalej z brexitem po odrzuceniu propozycji wyjścia z Unii bez umowy? Paradoksalnie otwiera to wiele możliwości rozwoju wydarzeń. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Rząd Wielkiej Brytanii powinien wystąpić do Brukseli o odroczenie ostatecznego terminu wyjścia z Unii Europejskiej.

W przypadku uzyskania zgody UE na wydłużenie terminu, należałoby rozpocząć ponownie prace nad umową wyjścia. Zaś w przypadku odmowy Komisji Europejskiej wokół brexitu urośnie kolejna wielka doza niepewności, gdyż sytuacja znajdzie się w punkcie sprzed głosowania Izby Gmin za odrzuceniem bezumownego rozwodu z UE.

Brytyjczycy głodni polskiej żywności przez Brexit

Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/firmy_zyskaja_czas_aby_przygotowac_sie_na_brexit

Komentarze