Przedsiębiorstwa będą miały czas na przygotowania do Brexitu

Przedsiębiorstwa będą miały czas na przygotowania do Brexitu

author
Alicja Uzarowicz
10 września 2019

Swój najnowszy komunikat Konfederacja Lewiatan poświęciła komentarzowi obecnej sytuacji związanej z planowanym Brexitem. Nastąpiły bowiem dwie okoliczności sprawiające, że polskie przedsiębiorstwa zdążą przygotować się do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Konfederacji Lewiatan parlament brytyjski oddalił widmo tak zwanego „twardego brexitu”, czyli nie zakładającego żadnej umowy z Unią Europejską. Zdaniem zrzeszenia polskie przedsiębiorstwa zyskują na tej sytuacji czas do przygotowania się na odejście Wielkiej Brytanii z Unii.

Nie jest to jednak jedyna okoliczność sprzyjająca niezbędnym czynnościom i procedurom w polskich firmach. Bowiem zdaniem Konfederacji Lewiatan zwiększa się poziom i jakość informacji o skutkach Brexitu, która dociera z ministerstw i urzędów do polskich przedsiębiorstw.

Zgodnie z projektem odrzuconej propozycji o bezumownym rozwodzie Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską, brexit miał nastąpić już 31 października bieżącego roku. Ze względu na decyzję parlamentu brytyjskiego i na całe szczęście dla polskich firm współpracujących z Brytyjczykami, tak się nie stanie.

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

Przedsiębiorstwa napotkają problemy związane z brexitem

Niestety nawet gdyby polskie przedsiębiorstwa miały nieskończenie wiele czasu na dostosowanie się do nowych pobrexitowych realiów gospodarczych, nie uniknęłyby całkowicie skutków rozwodu Brytyjczyków z UE. Jako, że Wielka Brytanie nie będzie już należeć do wspólnoty, dodanych zostanie wiele praw eksportowych.

Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy będą musieli po raz pierwszy przejść dotychczas nieznane procedury. Mowa tutaj chociażby o zgłoszeniach dotyczących importerów i eksporterów do i z państw trzecich – właśnie taki status uzyska Zjednoczone Królestwo. Co więcej, firmy będą musiały wybrać także formę zgłoszenia celnego i uzyskać stosowne pozwolenia.

Poza formalnościami niezbędnymi do rozpoczęcia wymiany handlowej z Wyspami Brytyjskimi, przedsiębiorstwa będą musiały wypełniać wiele dotychczas nieznanych obowiązków. I właśnie do przyswojenia wszystkich tych zmian konieczny będzie czas.

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Brexit nie zając, nie ucieknie

Zgodnie z danymi, na które powołuje się Konfederacja Lewiatan w swoim komunikacie, czas jest o tyle bardziej potrzebny polskim firmom, o ile nie zaczęły one jeszcze żadnych przygotowań do nadchodzących zmian. Wiele firm nie podjęło niestety działań zmierzających do choćby zapoznania się z nowym prawem.

"

Dodatkowo, firmy są podatne na podgrzewanie w mediach wydarzeń z nim związanych. Dla przykładu – przedsiębiorcy , którzy będą dokonywać obrotu towarowego ze Zjednoczonym Królestwem, będą musieli dopełnić formalności celnych związanych z przywozem towarów z państwa trzeciego lub wywozem towarów do państwa trzeciego i wystąpić o nadanie numeru EORI

– powiedział Maciej Drozd z Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Co dalej z brexitem po odrzuceniu propozycji wyjścia z Unii bez umowy? Paradoksalnie otwiera to wiele możliwości rozwoju wydarzeń. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Rząd Wielkiej Brytanii powinien wystąpić do Brukseli o odroczenie ostatecznego terminu wyjścia z Unii Europejskiej.

W przypadku uzyskania zgody UE na wydłużenie terminu, należałoby rozpocząć ponownie prace nad umową wyjścia. Zaś w przypadku odmowy Komisji Europejskiej wokół brexitu urośnie kolejna wielka doza niepewności, gdyż sytuacja znajdzie się w punkcie sprzed głosowania Izby Gmin za odrzuceniem bezumownego rozwodu z UE.

Brytyjczycy głodni polskiej żywności przez Brexit

Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/firmy_zyskaja_czas_aby_przygotowac_sie_na_brexit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Mikołów
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2017

Kredyt konsolidacyjny Mikołów

Biuro paszportowe w Siedlcach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Siedlcach

Expander w Radomiu
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
28 stycznia 2015

Expander w Radomiu

Bank Pekao w Łęczycy
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Bank Pekao w Łęczycy

Raport o sytuacji finansowej gospodarstw domowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 lutego 2013

Raport o sytuacji finansowej gospodarstw domowych

Polacy spłacają długi przed końcem roku
Blog
author
Aneta Jankowska
02 stycznia 2017

Polacy spłacają długi przed końcem roku

Porównaj