Przemoc w rodzinie. Jak uzyskać pomoc? 

Przemoc w rodzinie. Jak uzyskać pomoc? 

author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Osoby, które padły ofiarą przemocy w rodzinie, nie są pozostawione same sobie. Nad ich losem czuwa bowiem państwo polskie. Wystarczy zgłosić się po pomoc do do odpowiednich placówek, by uzyskać potrzebne wsparcie i bezpieczeństwo. Szczegóły wyjaśniamy  w naszym dzisiejszym artykule.

 

CO TO JEST PRZEMOC W RODZINIE?

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie, które ma na celu wyrządzenie krzywdy drugiej osobie.

Przemocą jest także celowy brak działania na rzecz dobra bliskiej nam osoby – na przykład zaniedbywanie, które w konsekwencji krzywdzi fizycznie bądź psychiczne członka rodziny.

Każdy sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną. Przemoc w rodzinie jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, dlatego należy jej przeciwdziałać i szukać pomocy.

 

RODZAJE PRZEMOCY

Przemoc bywa utożsamiana jedynie z fizycznym napastowaniem i stosowaniem siły. W rzeczywistości jednak ma ona wiele odsłon i nie dla każdego są one w pełni oczywiste. Brak uznawania ich za przemoc nie usprawiedliwia jednak jej stosowania.

Najłatwiejszym do rozpoznania rodzajem przemocy jest przemoc fizyczna. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy ktoś cię bije ofiarę, popycha ją , szarpie, kopie, dusi czy w jakikolwiek inny sposób stosuje wobec niej własną siłę fizyczną.

O przemocy psychicznej mówimy wtedy, gdy sprawca obraża i poniża ofiarę, nie pozwala jej na kontakt z bliskimi, kontroluje wszelkie działania i stale krytykuje.

Przemoc seksualna  występuje w przypadku molestowania, zmuszania do współżycia lub jakichkolwiek innych aktów o podłożu seksualnym. Może ona występować w rodzinie nie tylko w relacji międzypokoleniowej, ale także w przypadku małżeństwa. Bycie mężem lub żoną nie uprawnia bowiem do wymuszania stosunku seksualnego na partnerze.

Wśród rodzin bardzo często także zdarzają się przypadki stosowania przemocy ekonomicznej. Zwykle jej wyrazem jest uzależnienie małżonka lub małżonki od własnych zarobków, utrudnianie partnerowi podjęcia pracy (często pozostawiając w zamian opiekę nad domem lub wychowanie dzieci) lub zaciąganie bez wiedzy drugiej osoby zobowiązań finansowych.

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z POMOCY?

Z państwowej pomocy skorzystać może każda osoba, która doświadcza jakiejkolwiek formy przemocy w rodzinie.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być bowiem każdy — zarówno dziecko, jak i osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner czy senior.

Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Wszystkim bowiem przysługuje prawo do godnego traktowania.

 

FORMY POMOCY

Jeśli doświadczyłeś lub doświadczyłaś przemocy w rodzinie, nie zwlekaj i nie daj się zastraszyć – działaj! Jak najszybciej udaj się po pomoc do niżej wskazanych placówek:

 

1. Zgłoś przemoc do odpowiednich służb

Jeśli Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone, nie zastanawiaj się nad tym, czy warto zwrócić się o pomoc, lecz natychmiast poinformuj o tym policję.

Funkcjonariusze policji mogą natychmiastowo zatrzymać sprawcę przemocy – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni.

Co istotne, policja zabezpieczy ślady i dowody przestępstwa, co w późniejszym czasie może okazać się niezbitym dowodem zaistniałego aktu przemocy – np. w przypadku rozprawy rozwodowej. Również policja może rozpocząć procedurę „Niebieskiej Karty”.

2. Skontaktuj się z Niebieską Linią

Konsultanci tego specjalnego telefonu wsparcia dla ofiar przemocy wysłuchają Cię i doradzą, jakie kroki należy podjąć w Twojej sytuacji.

Niebieska linia dostępna jest od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00, w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 120 002.

3. Znajdź bezpieczne schronienie

Jeżeli zmuszony lub zmuszona jesteś uciekać przed sprawcą przemocy, możesz znaleźć schronienie w jedynym ze specjalnych ośrodków stworzonych właśnie w celu niesienia pomocy ofiarom przemocy.

Są to m.in. Specjalistyczne Ośrodki Wspracia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Ich adresy dostępne są m.in. w Internecie.

Ośrodki te zapewnić mają nie tylko schronienie, lecz i specjalistyczną pomoc, zarówno ofiarom przemocy, jak i ich dzieciom. Jest to wsparcie m.in. specjalistów psychologii czy prawa.

4. Poproś o pomoc finansową

Jeśli z powodu stosowanej wobec Ciebie przemocy w rodzinie nie dajesz sobie rady z finansami, możesz uzyskać specjalną pomoc materialną w podmiotach, jakie świadczą tego typu wsparcie w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W zależności od sytuacji pomoc udzielona ofierze w takiej placówce może polegać na przykład na zapłaceniu za konieczną opiekę medyczną czy leki, pokryciu kosztów tymczasowego zakwaterowania, dostarczeniu bonów żywnościowych lub zapłaceniu za odzież, bieliznę, a nawet – środki czystości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

julita85

brawo w koncu ktos pisze o przemocy ekonomicznej w malzenstwie! a nie tylko fizyczna i fizyczna, naprawde sa rownie zle rzeczy się dzieją w domach od uderzenia albo popchniecia

Podobne artykuły

Polka szefową Providenta w Polsce
Wpisy
author
Halszka Gronek
22 listopada 2017

Polka szefową Providenta w Polsce

Santander Consumer Bank Malbork
Oddziały
author
Halszka Gronek
05 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Malbork

mBank placówki w Bytomiu
Oddziały
author
Halszka Gronek
05 lutego 2019

mBank placówki w Bytomiu

Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
31 grudnia 2018

Policja ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Darmowa pożyczka w Miloan do 1500 zł
Firmy pożyczkowe
author
Halszka Gronek
26 maja 2017

Darmowa pożyczka w Miloan do 1500 zł

Będą zmiany w ustawie o emeryturach i rentach
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2018

Będą zmiany w ustawie o emeryturach i rentach