Przemysł spożywczy – jak się zmieni pod wpływem pandemii?

Przemysł spożywczy – jak się zmieni pod wpływem pandemii?

author
Alicja Uzarowicz
16 kwietnia 2020

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska postanowił przeanalizować, jak pod wpływem pandemii koronawirusa zmieni się przemysł spożywczy. Czy dostarczanie produktów pierwszej potrzeby i masowe paniczne zakupy Polaków spowodują wzrost branży po zakończeniu izolacji?

Sytuacja wielu branż nie jest czarno-biała. Całą paletę szarości powodują różne punkty widzenia, niepewność przyszłości i efektów, jakie przyniesie trwająca pandemia. Analitycy z Santander Bank Polska postanowili sprawdzić, jak obecna trudna sytuacja wpłynie na przemysł spożywczy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Ma on jedną ważną przewagę. A mianowicie większość dostaw odbywa się z krajowych źródeł i od polskich producentów. Oznacza to, że nie doszło do przerwania łańcucha dostaw, co jest bardzo dobrą wiadomością. Jak się okazuje, pomimo panicznego robienia zapasów, produkcja przewyższa konsumpcję.

Można zatem spać spokojnie, bo nawet w przypadku spełnienia się najgorszych scenariuszy jedzenia nam nie zabraknie. Eksperci Santandera nazywają tę branżę „krytyczną częścią polskiej infrastruktury”. Warto jednak pamiętać, że pandemia ma niespodziewany negatywny wpływ również na ten sektor gospodarki.

Jak pandemia oddziałuje na przemysł spożywczy?

W czasach postępującej globalizacji, wielu krajowych producentów żywności produkuje znaczną część swoich produktów w celach eksportowych. Zeszły rok był pod tym względem kolejnym rekordem. Jak podało Ministerstwo Finansów w 2019 roku wyeksportowano żywność o wartości 31,4 mld euro, co spowodowało wzrost o 6 proc. w skali roku.

Sprawdź także: Książeczka sanepidowska – jak wyrobić?

Obecne zamknięcie rynków i utrudnione dostawy wpłyną zatem na około 25 proc. łącznych przychodów, jakie osiągały z tego tytułu krajowe firmy spożywcze. Kolejne 7 proc. wartości eksportu stanowiły zaś przychody przedsiębiorstw hurtowniczych. Można zatem spodziewać się, że pandemia wpłynie negatywnie na sytuację firm eksportujących towary.

Jako, że konsumpcja żywności nie opiera się wyłącznie na kupowaniu jej samodzielnie, pogorszenie sytuacji innych branż może „zarazić” także przemysł spożywczy. Warto pamiętać, że prawie nie istnieje obecnie gałąź turystyki, a wraz z nią zamknięto restauracje i hotele, w dużej mierze oferujące żywność.

Najbliższa przyszłość branży spożywczej – firmy mają się czego obawiać?

Minione już Święta Wielkanocy mogły okazać się pewną porażką dla przemysłu spożywczego. Fakt, iż wielu Polaków zdecydowało się na pozostanie samemu w domu w tym okresie, przychody, jakie odnotowały sklepy, nie osiągnęły zapowiadanej jeszcze miesiąc temu wysokości.

Niestety wiele firm ma również problemy finansowe, co oznacza nieszkodliwy bardzo efekt domina. Bo jeżeli przedsiębiorstwa muszą dłużej czekać na spływ należności, w końcu nie będą w stanie regulować także swoich zobowiązań. Przemysł spożywczy czeka więc zatem okres sporej niepewności i dynamicznych zmian.

"

A należy pamiętać, że produkcją spożywczą w Polsce zajmuje się ponad 15 tys. firm, należących głównie do rodzimego kapitału. Tylko ok. 4 tys. to firmy zatrudniające powyżej 9 osób

– czytamy w komunikacie Santander Bank Polska.

Wiele niewiadomych zarówno w stosunku do skutków pandemii, jak i reakcji na nie podmiotów gospodarczych powodują, że nie da się jednoznacznie określić przyszłości omawianej branży. Można jednak spodziewać się problemów przede wszystkim wśród firm z sektora MŚP, które nawet drobne zmiany odczuwają dużo mocniej niż giganci.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/497542/jak-pandemia-zmieni-polski-przemysl-spozywczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile osób ogłosiło upadłość konsumencką w Polsce?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 czerwca 2019

Ile osób ogłosiło upadłość konsumencką w Polsce?

RRSO – co to jest?
Poradnik
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 lipca 2022

RRSO – co to jest?

mBank korporacyjny wdrożył Apple Pay
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 maja 2021

mBank korporacyjny wdrożył Apple Pay

BNP Paribas oddziały w Jeleniej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Jeleniej Górze

Bank Spółdzielczy w Zatorze sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Zatorze sesje przychodzące i wychodzące

Pożyczki bez BIK Lubliniec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Lubliniec

Porównaj