Przepływy migracyjne Polaków

Przepływy migracyjne Polaków

author
Alicja Uzarowicz
28 lipca 2019

Narodowy Bank Polski poza licznymi kompetencjami, jakie cechuje status banku centralnego, zajmuje się również badaniami nad realiami finansowymi Polaków. Jednym z tematów analiz ekspertów tej dziedziny są przepływy migracyjne Polaków. Dokąd w celach zarobkowych wyjeżdżają Polacy i jak radzą sobie za granicą?

Narodowy Bank Polski opublikował w ostatnim czasie raport, którego tematem są przepływy migracyjne Polaków. Jest on efektem odbywającej się cyklicznie co dwa lata analizy przeprowadzonej przez ekspertów NBP. Na pytania ankietowe, które dały podstawy do raportu udzielili Polacy, którzy mieszkają za granicą.

Mowa tu o emigrantach do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Pod koniec zeszłego roku zapytano ich o to, jak im się wiedzie poza krajem oraz czy i w jaki sposób przekazują oni do Polski zarobione pieniądze. Analiza tym razem skupiła się przede wszystkim na nastrojach migracyjnych Polaków w obliczu spodziewanego Brexitu.

Nie zabrakło jednak w podsumowaniu badań także kwestii rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce, planów migracyjnych, życia i pracy w Norwegii oraz ich wpływu na wyjazd albo powrót do kraju. Badania statystyczne doprowadziły do interesujących wniosków.

przepływy migracyjne

Firmy boją się spowolnienia koniunktury – raport NBP

Przepływy migracyjne i ich znaczenie

Na samym początku rozważań odnośnie kategorii ekonomicznej, jaką są przepływy migracyjne, Narodowy Bank Polski podkreślił iż mają one istotne znaczenie gospodarcze. Przemieszczanie się ludzi, zasobów i kapitału może stanowić wstęp do analizy całej gospodarki.

Mówiąc prościej, tam, gdzie nie żyje się za dobrze, tam więcej będzie emigrantów. Natomiast kraje o lepszej sytuacji gospodarczej, politycznej albo społecznej będą przede wszystkim przyciągać do siebie imigrantów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż punktem wyjścia badań NBP były migracje długotrwałe i zarobkowe.

Przepływy migracyjne w formie przekazów pieniężnych mają największe znaczenie dla gospodarki, gdyż stanowią jedno ze źródeł dochodów licznej grupy gospodarstw domowych w Polsce. Jak rysuje się zatem struktura migracji Polaków? Jakie poglądy na pracę za granicą mają Polacy i czy ulegają one zmianie?

przepływy migracyjne

NIK skontrolowała wydatki NBP

Przepływy migracyjne Polaków – zmiany

Zgodnie z komentarzem do raportu Narodowego Banku Polskiego w dalszym ciągu Polacy wyjeżdżają do innych krajów po to, by zarabiać więcej niż w ojczyźnie. Badanie wykazało jednak, iż nastąpił spadek w ilości rodaków wyjeżdżających za chlebem do najbardziej popularnych destynacji, takich jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Znaczny udział w tej zmianie miało rekordowo niskie bezrobocie, jakie obecnie odnotowują ekonomiści w Polsce. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zapewnienie pracownikom lepszych warunków zatrudnienia, co sprawia, że wynagrodzenie proponowane za granicą nie kusi aż tak bardzo.

Bo wyjazd z kraju bardzo często wiąże się z rozłąką i pozostawieniem rodziny w Polsce. Niemały wpływ na rezygnację z wyjazdu rodaków do Wielkiej Brytanii ma zapowiadany Brexit. Polacy jednak coraz częściej wybierają kierunki dotychczas niszowe, wśród których dominuje Norwegia.

przepływy migracyjne

„Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” konkurs

Dlaczego Polacy wyjeżdżają z kraju?

W dalszym ciągu najczęściej podawanym powodem wyjazdu za granicę są wynagrodzenia netto proponowane w innych krajach. Pomimo systematycznego wzrostu płac w kraju, w dalszym ciągu wartość środkowa płac, czyli ich mediana jest o 2-3,6 razy niższa w Polsce niż w innych krajach.

Oznacza to, iż w dalszym ciągu opłaca się Polakom wyjechać, choć różnica ta z czasem będzie coraz bardziej maleć. Co ciekawe, już 15 proc. Polaków na emigracji deklaruje, że zamierza wrócić do kraju, bez względu na fakt, iż w Polsce zarobią mniej. Mnoga ilość rodaków ponadto planuje powrót w ogóle.

Korzystna sytuacja gospodarcza, szczególnie w kontekście rynku pracy skusiła wielu emigrantów z Polski do powrotu. Coraz więcej Polaków zamierza wrócić do kraju za minimum trzy lata. Dotychczas znaczna ich część zamierzała związać swoje życie już na zawsze z krajem zarobków.

przepływy migracyjne

Polski ZŁOTY ma sto lat! konkurs NBP

Źródła:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/migracyjne/migracyjne.html
https://www.nbp.pl/publikacje/migracyjne/polacy_pracujacy_za_granica_2018.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zaległości polskich firm wzrosły o 225 mln złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 grudnia 2019

Zaległości polskich firm wzrosły o 225 mln złotych

ZBP przełożył na Polski Język Migowy pojęcia finansowe
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 listopada 2019

ZBP przełożył na Polski Język Migowy pojęcia finansowe

mBank zarobił w I kwartale 411 mln zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
15 maja 2018

mBank zarobił w I kwartale 411 mln zł

Koronawirus. Allegro chce wesprzeć sprzedawców
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 marca 2020

Koronawirus. Allegro chce wesprzeć sprzedawców

Banking Tech &Security – Wyzwania IT w Bankowości
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 września 2019

Banking Tech &Security – Wyzwania IT w Bankowości

Pożyczki bez BIK Bełchatów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Bełchatów

Porównaj