Najczęściej komentowane
Przyszłość polskich płac po zniesieniu limitu składek ZUS
Jakie skutki zniesienia składek ZUS-owskich przewidują eksperci Konfederacji Lewiatan? Mowa przede wszystkim o obniżeniu płac w branżach innowacyjnych, zmniejszeniu środków na inwestycje czy obarczeniu osób z niskimi dochodami ciężarem finansowania wypłaty emerytur i rent dla najlepiej zarabiających w przeszłości osób. Sprawdzamy szczegóły w tej sprawie.
Kilka tygodni temu rząd polski przedstawił projektu budżetu na rok 2020. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w dyskursie medialnym, albowiem plan finansowy przygotowany przez rząd PiS po raz pierwszy od trzydziestu lat polskiej historii zakładał zrównoważony budżet, a więc brak deficytu pieniężnego. Czujni eksperci nie oddali się jednak wszechobecnej fali entuzjazmu i z rozsądkiem przekalkulowali propozycje ministerstwa. Do jakich wniosków doszli? Niestety, niekoniecznie do optymistycznych.
Tym, czym rząd się nie pochwalił, jest fakt, iż przyszłoroczny „budżet bez deficytu” ma być w znaczącej mierze wynikiem jednorazowych wpływów oraz zniesienia limitu składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów tego typu założenia projektu są sprzeczne z celami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Nie tylko zamaskują one realne problemy polskiej gospodarki, ściągając uwagę na iluzoryczny brak deficytu, lecz także w długofalowych skutkach odbiją się one bezpośrednio na pracownikach i przedsiębiorcach. Szczegóły w kolejnych akapitach.
Niższe płace w innowacyjnych branżach i sektorach naukowych
Eksperci ostrzegają, iż zniesienie limitu składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie sprzyjało podejmowaniu w kraju pracy przez młodych i dobrze wykształconych specjalistów. Mowa przede wszystkim o prognozowanym przez Konfederację Lewiatan obniżeniu wynagrodzenia netto dla pracowników innowacyjnych czy naukowych branż. W przypadku tych pierwszych KL zakłada, że około 60% pracowników otrzyma niższe pensje. Natomiast w przypadku sektorów badawczo-rozwojowych mowa jest już o 90% zatrudnionych.
Niższe płace nie tylko zniechęcą ambitnych Polek i Polaków do podjęcia pracy w kraju, lecz również odwleką one ewentualną decyzję o powrocie do Polski wszystkich tych, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową już wcześniej. Jak tłumaczy Robert Lisicki, radca prawy i dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan:
Zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych oraz skłoni inwestorów do zrewidowania dotychczasowej polityki inwestycji i zatrudnienia. Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z Węgrami czy Czechami. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii.
O ile spadną wynagrodzenia pracowników innowacyjnych branż?
Eksperci Konfederacji Lewiatan wyliczyli, iż jednym ze skutków zniesienia limitu składek na ZUS będzie wzrost kosztów zatrudnienia pracowników innowacyjnych branż o 11%. Z tego powodu można się spodziewać, iż wynagrodzenia netto pracowników tychże sektorów ulegną obniżeniu nawet o 10% – a wszystko to na skutek „dobrej zmiany” obecnego rządy i przygotowanego na przyszły rok planu finansowego Polski.
KL ostrzega także, iż wskutek zapowiedziany zmian dotyczących limitu składek ZUS-owskich wielu inwestorów zagranicznych prędzej czy później zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze zagraniczne rynki. Polscy przedsiębiorcy zostaną niejako odcięci od możliwości rywalizowania o inwestycje na arenie międzynarodowej. W ten sposób polski biznes nie tylko straci szansę na pozyskanie młodych i wykształconych pracowników, lecz także zmuszony będzie zaakceptować zmniejszenie środków na inwestycje przez polskie firmy.
Spełnienie tych prognoz będzie wysoce niekorzystne dla polskiej gospodarki, bowiem to właśnie inwestycje są podstawą długookresowego rozwoju i to one mogą ochronić nas przed skutkami (już zauważalnego!) spowolnienia gospodarczego.
Zniesienie limitu wpłynie na finansowanie emerytur
Na koniec warto także zauważyć, iż likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jaką polski rząd zawarł w projekcie budżetu państwa na 2020 r., może doprowadzić do powstania tak zwanych kominów emerytalnych i diametralnego pogłębienia rozwarstwienia wysokości wypłacanych świadczeń na rzecz polskiego społeczeństwa.
Mówiąc prosto, wskutek zniesienia obecnego limitu podstawy składek ubezpieczeniowych (30-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) wszyscy podatnicy, wliczając w to osoby uzyskujące bardzo niskie dochody, zostaliby obarczeni ciężarem finansowania wypłaty emerytur i rent dla najlepiej zarabiających w przeszłości osób. Chodzi o dochody sięgające nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Eksperci Konfederacji Lewiatan ostrzegają, ze efekty takiej zmiany byłyby katastrofalne dla polskiego społeczeństwa.
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/po_zniesieniu_limitu_skladek_na_zus_place_nizsze_o_1______
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/po_zniesieniu_limitu_3krotnosci_zarobki_6_pracownikow_beda_nizsze
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2019&month=8&id=185
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/budzet_bez_deficytu_ale_firmy_ogranicza_inwestycje
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/tysiace_miejsc_pracy_zagrozone_po_zniesieniu_limitu_skladek
Dodaj komentarz